fit.pl mobile logo

Zdrowe pieczenie podczas świąt

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko odpoczynek i czas przyjemnie spędzony z rodziną, ale także okres intensywnych przygotowań i gotowania. W tym okresie ryby, barszcz z uszkami czy pierogi z kapustą i grzybami zajmują wyjątkową pozycję na stole. Jednak czymże byłoby Boże Narodzenie bez makowca czy piernika? Jak przygotować świąteczne wypieki nie rezygnując ze zdrowego stylu życia?

Wysiłek włożony w przygotowywanie właściwych posiłków przez cały rok, nie powinien zostać zaprzepaszczony przez tych kilka szczególnych dni. Polska kuchnia słynie z potraw mącznych, ziemniaczanych, licznych gatunków mięs, a także przetworów warzywnych. Prostota łączy się ze smakowitością, jest jednak okraszona dużą ilością tłuszczów. Przeważającą tłuszcze zwierzęce, takie jak masło czy smalec, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. A tych, zgodnie z zaleceniami, w naszej diecie powinno być ich jak najmniej, gdyż odpowiadają za zwiększenie ryzyka chorób sercowo – naczyniowych. Jeszcze mniej mile widzianym składnikiem diety są kwasy tłuszczowe trans. Obwinia się je o zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia, a także nasilenie insulinooporności
i stanu zapalnego w organizmie.

Jaki tłuszcz wybrać, aby nie obawiać się o swoje zdrowie?

Postaw na tłuszcze roślinne


Zalecenia towarzystw europejskich i polskich są zgodne – w naszej diecie powinny przeważać jednonienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem są płynne oleje roślinne, margaryny, awokado, orzechy i nasiona. Dodatkowo w swoim jadłospisie powinniśmy zadbać o podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w rybach, owocach morza, algach, niektórych nasionach, a także wzbogacanych margarynach roślinnych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Żywności i Żywienia[1] margaryny miękkie charakteryzują się najlepszym profilem kwasów tłuszczowych, wśród badanych smarowideł. Zawierają od 26 do 60% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także 17 – 51% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponad połowa z badanych próbek dostarcza średnio 0,5% z kwasów tłuszczowych trans, co określa się mianem „praktycznie nieobecnych”. Podobnie korzystne wyniki uzyskano dla margaryn kostkowych, których zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych prezentuje się na poziomie 18 – 38%, a tłuszczów trans od 0,17 do 0,63%.

Czytaj etykiety


Warto zwrócić uwagę, że we wspominanym badaniu tylko jedna z badanych margaryn kostkowych cechowała się zawartością tłuszczów trans na poziomie 22%. Taka podaż tych tłuszczów jest niezgodna z zaleceniami dotyczącymi zdrowej diety. Jak uniknąć takich pułapek?

Aby być świadomym konsumentem, musimy czytać etykiety. Źródłem tłuszczów trans są produkty zawierające częściowo uwodornione (utwardzone) tłuszcze trans. Wybierając produkty będące składnikiem np. twoich świątecznych wypieków, poszukuj takich, które w liście składników nie zawierają wspomnianych tłuszczów. Możesz zdecydować się na produkty, które zawierają całkowicie uwodornione tłuszcze. Te są bezpieczne. Jak tłumaczą eksperci kampanii „Poznaj się na tłuszczach” zwrócenie uwagi na jakość i skład produktów jest szczególnie ważne przy tej grupie produktów.

„Nie musimy rezygnować z kostek do pieczenia w obawie o to, że zawierają izomery trans. Wystarczy, że będziemy czytać etykiety i wybierzemy produkt bez częściowo uwodornionych olejów roślinnych. A więc szukajmy margaryny z napisem na etykiecie <całkowicie uwodornione/utwardzone tłuszcze>. Na rynku są dostępne kostki do pieczenia praktycznie nie zawierające izomerów trans” – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia, ekspert kampanii „Poznaj się na tłuszczach”.

Używaj tłuszczów rafinowanych


Dodatek tłuszczu jest często niezbędny podczas przygotowywania świątecznych potraw, zwłaszcza tych poddawanych działaniu wysokiej temperatury. Jaki produkt wybrać do potraw pieczonych
i gotowanych?

„Odpowiedni produkt powinien charakteryzować się wysoką temperaturą dymienia, co oznacza, że poddawany działaniu w wysokiej temperatury, umożliwia przygotowanie żywności i nie powoduje palenia się tłuszczu, a także powstawania nieprzyjemnego zapachu. Wysoką temperaturą dymienia charakteryzują się tłuszcze poddane rafinacji takie jak np. rafinowany olej rzepakowy czy słonecznikowy, a także oliwa z oliwek. Są one pozbawione substancji, które pod wpływem wysokiej temperatury mogłyby utworzyć składniki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Proces ten umożliwia także uzyskanie tłuszczu o uniwersalnym smaku i zapachu” – wyjaśnia ekspert, dr Agnieszka Jarosz.

Jak zatem przełożyć wiedzę na praktykę, czyli przygotować tradycyjne wypieki w zdrowym stylu? Podczas przygotowywania świątecznych potraw należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich produktów. Gotując i piekąc w domu, mamy możliwość wybrania składników najwyższej jakości, a co za tym idzie, możemy przygotować posiłki nie tylko tradycyjne, ale i zdrowe.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl