Chociaż ludzkość nie ustaje w poszukiwaniach eliksiru młodości, klucz do pięknego wyglądu i zdrowia, znajduje się na wyciągnięcie ręki – to słodkie truskawki, jabłka, arbuzy i całe grono innych przysmaków. Owoce i warzywa stanowią ważny element codziennej diety i absolutnie nie powinny być lekceważone, szczególnie te sezonowe. Na pewno spotykacie się z opinią, że można je jeść na wiele sposobów. Jest tyle przepisów na sałatki, że aż kręci się w głowie, ale gdy tylko zaczynacie czytać pierwszy z brzegu, okazuje się, że to, co miało być proste, jest skomplikowane, czas przygotowań w przedziwny sposób ulega wydłużeniu, a lista zakupów budzi grozę. Po takiej lekturze łatwo stracić apetyt. I na nic zdadzą się mądrości głoszone przez speców od zdrowego żywienia, długowieczności i pięknego wyglądu, że zdrowie, że witaminy.
Chcecie wiedzieć, jak przygotować pyszna sałatkę, nie doprowadzając przy tym rodzinnego budżetu do ruiny? Biedronka prezentuje top listę z witaminami w roli głównej:
Sałatka nicejska
Niezwykle pożywna i prosta, czyli dokładnie taka, jaka powinna być! W sałatce nicejskiej znajdziecie nie tylko wspaniałą kompozycję smaków, sporą ilość witamin, ale także kwasy Omega-3 i Omega-6, które pomogą zapobiec wielu chorobom oraz poprawić nastrój i zachować młody wygląd. Spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych znajdują się oczywiście w rybach. Sałatka nicejska jest zatem bombą witaminową z eliksirem młodości w jednym. Aby przygotować dwie porcje, potrzebujecie następujących składników:
150 g świeżego tuńczyka (lub 4 łyżki odsączonego tuńczyka z puszki),
sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz,
90 g zielonej fasolki Mamut lub zwykłej zielonej fasolki,
1 mała czerwona cebulka, pokrojona na plasterki,
2 jajka, ugotowane na półtwardo,
6 liści sałaty rzymskiej,
4 fileciki anchois,
10 czarnych oliwek, przekrojonych na połówki,
10 kaparów, odsączonych.
I jeszcze sos, który decyduje o sukcesie waszej sałatki.
1 łyżka octu winnego,
2 łyżki soku z cytryny,
1 mały ząbek czosnku, drobno posiekany,
4 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia,
1/2 łyżeczki musztardy,
sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz,
3 łyżki posiekanego szczypiorku,
1-2 łyżki listków świeżego oregano.
Gdy wszystkie wymienione składniki czekają w gotowości, włączcie ulubioną muzykę i wczujcie się w rolę mistrza kuchni. Im więcej pozytywnych emocji, tym lepszy smak waszego dania. Zatem do dzieła! Dressing przygotujecie szybko. Wystarczy połączyć wymienione składniki i dokładnie wymieszać. Gotowy sos niech cierpliwie czeka na rybkę, którą należy dokładnie opłukać, oprószyć solą morską oraz pieprzem. Czas na bliskie spotkanie z patelnią – najlepiej sprawdzi się taka do grillowania, ponieważ nada tuńczykowi odpowiedni wygląd i smak. Tuńczyk jest dość tłustą rybą, niech was nawet nie kusi, aby podczas smażenia dolać oleju. Nie róbcie tego, jeśli zależy wam na sałace. Nie przesadzajcie także z czasem smażenia, bo mięso stanie się zbyt suche. Rybka ląduje na talerzu, a wy w tym czasie zajmujecie się pozostałymi składnikami, czyli gotowaniem fasoli – 2 minuty, nie dłużej. Fasola powinna być lekko twarda i chrupiąca. Plasterki cebuli oprószcie solą, na talerzach ułóżcie sałatę rzymską, połówki jajka oraz fileciki anchois. Wisienką na torcie w tym przypadku będą czarne oliwki i kapary. Gdy wszystkie składniki znajdą się na talerzu, połóżcie rybkę i dodajcie sos. A teraz czas na najprzyjemniejszą część, czyli degustację. Smacznego!
Sałatka z kiełkami
Kiełki są obecnie na topie. Wiele mówi się o nich w kobiecych pismach i telewizji. Miłośnicy zdrowego żywienia także popierają obecność tego składnika w posiłkach. Ale większość z was pewnie podchodzi do kiełków z dystansem. Czas przełamać stereotypy lub lęki i oswoić dodatek, który wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Zwróćcie uwagę na średnią życia tamtejszej ludności oraz ich stan zdrowia. Prawda, że warto wprowadzić niektóre produkty do swojego menu? Kiełki możecie wyhodować sami lub kupić gotowe. Zanim jednak rozsmakujecie się w tym oryginalnym składniku sałatek i kanapek, wybierzcie opcję numer dwa. W ten sposób będziecie mogli szybciej ocenić, czy bardziej odpowiadają wam kiełki słonecznika, soi, rzodkiewki, a może fasoli? Specjaliści nie ustają w zapewnieniach o wartości kiełków i w tym przypadku trudno się z nimi nie zgodzić. Kiełki są bogatym źródłem składników mineralnych – żelaza, cynku, fosforu, wapnia, magnezu oraz witamin, m.in. A, C, E i witamin z grupy B. Zatem kiełki na widełki i do dzieła!
Możecie je dodawać do każdej sałatki, wszystko zależy od waszej wyobraźni oraz kulinarnego gustu. Jeśli nie macie pomysłu, a chcielibyście poeksperymentować z nowymi składnikami, zerknijcie do naszego przepisu. Oto lista zakupów oraz prosta instrukcja:
sos sałatkowy koperkowo-ziołowy,
100 g sałaty roszponki,
100 g kiełków rzodkiewki,
100 g kiełków słonecznika,
50 g kiełków lucerny,
80 g pomidorów cherry,
50 g orzechów włoskich,
50 g orzechów laskowych,
8 rzodkiewek,
3 łyżki oliwy z oliwek.
Przygotowania rozpocznijcie od prażenia orzechów na patelni – złota skórka sygnalizuje koniec prażenia. Orzechy wrzucajcie na rozgrzaną patelnię, nie dolewajcie oleju. Po ostygnięciu możecie rozetrzeć je w dłoniach tak, aby skórka sama odpadła. Teraz czas na pomidorki, które najlepiej jest pokroić w ćwiartki, natomiast rzodkiewkę w paski. Roszponkę, kiełki i pozostałe produkty wymienione w przepisie wrzućcie do miski, połączcie z dressingiem. Gotowi na bliskie spotkanie z kiełkami? Smacznego!
Rukola, burak i ser gorgonzola
Sałata to doskonały patent, aby zabłysnąć wśród rodziny lub przyjaciół. Nie wymaga wiele pracy, nie nadszarpnie budżetu, pięknie wygląda i równie wspaniale smakuje. Jeżeli jesteście znudzeni greckim przysmakiem serwowanym na weselach, grillach i imprezach rodzinnych, spróbujcie czegoś nowego – przysmaku charakterystycznego dla kuchni czeskiej. To kolejna bomba witaminowa, którą przygotujecie błyskawicznie i równie szybko rozbroicie. Palce lizać! Oto potrzebne składniki:
burak czerwony,
rukola,
orzechy włoskie,
ser gorgonzola,
sos balsamiczny,
pestki granatu.
Lista jak widać krótka, przygotowanie – również. Zacznijcie od buraka. Może być gotowany albo zapiekany. W drugiej opcji należy zdjąć skórkę, posmarować buraka miodem, owinąć folią aluminiową, po czym wrzucić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni. Ilość buraków zależy od ilości porcji, które chcecie przygotować. Na jedno opakowanie rukoli wystarczy 2-3 buraki średniej wielkości.
Na patelni uprażcie orzechy – bez dodatku oleju. Po ostygnięciu możecie je rozgnieść w dłoni, dzięki czemu pozbędziecie się skórki. Rukolę ułóżcie na talerzach. Każde nakrycie to jedna porcja. Gdy burak będzie gotowy, czyli upieczony i ostudzony, pokrójcie go w cienkie plasterki. Jeśli macie krajalnicę, nie wahajcie się jej użyć. Plasterki lądują na Rukli, układane starannie jeden obok drugiego. Buraka przyprószcie kosteczkami gorgonzoli oraz prażonymi orzechami. To jeszcze nie koniec! Czas rozbroić granat. W tym celu przekrójcie owoc na pół, a potem na drobniejsze kawałki i dłońmi oddzielajcie pestki od skórki. To znacznie łatwiejsze niż wydobywanie ich łyżką. Stukanie o stolik lub szafkę nie przyniesie żadnego efektu. Pestki, podobnie jak orzechy i ser, lądują na wierzchu sałatki. Nie zapomnijcie o sosie balsamicznym, którym wedle uznania zrobicie esy floresy na talerzu. Taka sałatka z pewnością podbije podniebienia waszych gości. Jest niezwykle prosta w przygotowaniu, nie trzeba jej mieszać i stanowi poniekąd niezależne danie. Świetnie spełni rolę przystawki lub lekkiej przekąski. Niestety, nie sprawdzi się jako danie na wynos.
Gorgonzolę możecie zastąpić ulubionym rodzajem sera pleśniowego, jest jednak warunek – ser powinien mieć lekko słony smak, tylko wtedy będzie doskonale komponował się z pozostałymi składnikami. Zauważcie, że przepis nie zawiera soli ani pieprzu i nie ulegajcie pokusie dodawania przypraw do tej sałatki. Absolutne faux pass popełnicie, dodając sos sałatkowy – to zwiastuje kompletną katastrofę. Na tym właśnie polega sekret jej smaku, na różnorodności składników: lekko pikantna rukola, słodki burak, słony ser itd. Wybór sosu balsamicznego zależy od waszych upodobań. Sos możecie wykorzystać przy wielu innych daniach, począwszy od sałatek i kanapek, na deserach i lodach skończywszy. Zatem nie będzie to zbędny i jednorazowy wydatek. Próba zamiany sosu na oliwę lub, co gorsza, olej lniany to najkrótsza droga do porażki. Odradzam takie eksperymenty. Kreatywność jest zwykle wysoko punktowana, ale nie w tym daniu. Tu trzymajcie się ustalonych reguł. Smacznego!
Zdjęcie: http://www.biedronka.pl/pl/recipe,id,1325,name,salatka-nicejska