Czas trawienia, najprościej rzecz ujmując, to procedura, w której spożywane posiłki rozkładają się na drobne cząstki, przenikające do krwioobiegu. Ważne, aby uświadomić sobie, że różne pokarmy, trawimy w różnym czasie. Pomoże nam to w prawidłowym utrzymaniu wagi.
Szybko trawione jedzenie
Jedzenie, które zbyt szybko się trawi, może spowodować, że zjadamy znacznie więcej niż powinniśmy. Szybko przetrawione jedzenie powoduje, że szybko pojawia się uczucie głodu.
Ten rodzaj żywności zapewnia szybki przypływ energii, czyli skok poziomu glukozy. A nadmiar glukozy w organizmie nie jest trawiony, a zamieniany w tłuszcz.
Wolno trawione jedzenie
Wolno trawione jedzenie podnosi poziom cukru we krwi znacznie wolniej, zapewniając organizmowi stabilną i zrównoważoną energię.
Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak dużo czasu zajmuje trawienie poszczególnych produktów. Ważne, abyśmy wiedzieli ile trawi się to, co przed chwilą zjedliśmy, żeby zrobić miejsce w żołądku na następny posiłek.
W przeciwnym wypadku układ pokarmowy zostanie przeciążony. Zawsze najpierw sięgaj po lekkostrawne produkty, a na koniec zostaw te, których trawienie zajmuje najwięcej czasu.
Na dobry początek dnia wybieraj produkty, z trawieniem których organizm poradzi sobie najszybciej. Pamiętaj, by zielone koktajle, soki, owoce zjadać na pusty żołądek. Zjadając je po posiłku skutecznie blokujemy ich trawienie.
Ile czasu potrzebujesz, by strawić:
- Woda - Natychmiast trawiona
- Sok owocowy lub warzywny - 15- 20 minut
- Surowe warzywa - 30-40 minut
- Pieczone warzywa - 40 minut
- Ryby - 45-60 minut
- Sałatka z oliwą - 1 godzina
- Warzywa skrobiowe - 1,5 - 2 godziny
- Ziarna (ryż, komosa, gryka, kasza) - 2 godziny
- Nabiał - 2 godziny
- Orzechy - 3 godziny
- Kurczak - 1,5 - 2 godziny
- Wołowina - 3 godziny
- Wieprzowina - 5 godzin