Błonnik, inaczej zwany włóknikiem jest jadalną częścią produktów roślinnych, która nie jest poddawana trawieniu, ale ma korzystny wpływ na różne procesy fizjologiczne, które mają miejsce w naszym organizmie.
Błonnik odpowiedzialny jest za wspomaganie perystaltyki jelit, ułatwiając wypróżnienia i zrzucanie zbędnych kilogramów. Ma również wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, redukuje ciśnienie tętnicze, łagodzi stany zapalne, usuwając z organizmu zbędne toksyny. Dzięki temu przyczynia się do spadku ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia, cukrzycy, otyłości, a także pewnych nowotworów.
Naukowcy z Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem w Rockville (USA) przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 219 tys. mężczyzn i niemal 169 tys. kobiet biorących udział w długoterminowym studium dotyczącym związku między dietą a stanem zdrowia (AARP Diet and Health Study). Uczestnicy badania na początku wypełniali dane dotyczące spożycia różnych pokarmów. Stan zdrowia uczestników badania, śledzono 9 lat. W tym okresie zmarło ponad 20 tys. panów i ponad 13 tys. kobiet. Naukowcy zebrali informacje na temat przyczyn ich zgonów.
Wyniki badań pokazały, że osoby zjadające najwięcej błonnika, w stosunku do osób spożywających go najmniej, były o 22% mniej narażone na zgon z różnych przyczyn.
W grupie osób, których dieta była najbogatsza w błonnik, ryzyko zgonu z powodu schorzeń układu krążenia, chorób zakaźnych i oddechowych spadało o 24-56 proc. u mężczyzn i o 34-59 proc. u kobiet.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca konsumpcję 27-40 gramów błonnika na dzień.
Źródło: PAP Nauka w Polsce
www.fit.pl