Co zrobić, żeby pokazać dzieciom, że istnieje świat poza telewizorem i komputerem i zachęcić je do systematycznego uprawiania sportu? Jak odnaleźć potencjalne piłkarskie talenty i dać im szansę osiągnięcia sukcesu? Odpowiedzią na te wyzwania jest Akademia Orlika, projekt zorganizowany przez Bank Zachodni WBK w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Byłych Piłkarzy, przy współpracy władz samorządowych. Patronat nad programem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Profesjonalne zajęcia na nowoczesnych boiskach
Pierwsza, pilotażowa edycja programu rozpoczęła się w lipcu 2009 roku. Podczas wakacyjnych zajęć oraz przez cały rok szkolny 2009/2010 ponad 300 dzieci wzięło udział w zajęciach Akademii Orlika. Zajęcia były prowadzone na 11 boiskach w województwach dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i pomorskim.
Zainteresowanie zarówno dzieci, jak i rodziców pierwszą, pilotażową edycją Akademii Orlika potwierdziło, że udział w zorganizowanych zajęciach sportowych warto zaczynać już od najmłodszych lat. Koncepcja Akademii Orlika spotkała się także z dużym zainteresowaniem samorządów lokalnych, w gestii których pozostają boiska Orliki. - W efekcie przygotowanego przez Ministerstwo programu „Moje Boisko - Orlik 2012", w całym kraju wybudowano już prawie 1300 obiektów - stwierdził Adam Giersz, Minister Sportu i Turystyki, który objął patronat nad programem. - Celem Akademii Orlika jest wsparcie samorządów w organizacji profesjonalnie prowadzonych zajęć dla dzieci.
Zajęcia prowadzone są według autorskiego programu szkoleniowego Akademii Orlika przez profesjonalnych trenerów piłkarskich, którzy posiadają także niezbędne przygotowanie pedagogiczne, szczególnie istotne w pracy z młodymi adeptami futbolu.
Druga edycja - w całej Polsce
Tegoroczną edycję Akademii Orlika zainaugurują Sportowe Pikniki Rodzinne w Poznaniu - 15 maja, Katowicach - 22 maja, Szczecinie - 29 maja, Kielcach - 12 czerwca. Podczas pikników zainteresowane dzieci z roczników 2002-2004, będą mogły przystąpić do testów sprawnościowych, na podstawie których zostaną zakwalifikowane do dalszych etapów Akademii. Testy odbędą się również w pozostałych miejscowościach, które przystąpiły do programu.
Na podstawie wyników testów, dzieci zostaną zakwalifikowane do sierpniowych Wakacji z Orlikiem, a najlepsi i najbardziej wytrwali uczestnicy wezmą udział w 10‑miesięcznym szkoleniu piłkarskim w trakcie roku szkolnego 2010/2011. Adepci Akademii Orlika zapraszani są do kontynuowania treningów w lokalnych klubach piłkarskich.
Zajęcia dostępne dla wszystkich dzieci
- Jako sponsor narodowej reprezentacji w piłce nożnej zdecydowaliśmy się wesprzeć wyszukiwanie i szkolenie najmłodszych piłkarskich talentów - podkreśla Mateusz Morawiecki, prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK, organizatora Akademii Orlika. - Przyzwyczajenie jak największej liczby dzieci do stałej aktywności fizycznej ma kapitalne znaczenie i to nie tylko ze względów sportowych, ale także społecznych i zdrowotnych. Dzięki zaangażowania Banku, udział w treningach jest bezpłatny. Co więcej - Bank Zachodni WBK zapewnia wszystkim dzieciom biorącym udział w szkoleniu wyposażenie i stroje sportowe oraz finansuje przygotowanie wszystkich współpracujących trenerów.
- Doświadczenia najlepszych klubów piłkarskich świata, takich jak FC Barcelona dowodzą, że pracę z przyszłymi piłkarzami warto zaczynać już w wieku kilku lat - zauważa Dariusz Dziekanowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, które jest partnerem Akademii Orlika. Wymaga to jednak odpowiedniego programu zajęć i specjalnie przygotowanych trenerów. Akademia zapewnia trenerom szkolenie w oparciu o najlepsze wzorce - 28 kwietnia br. w Hali Sportowej Torwar w Warszawie odbyło się szkolenie wszystkich trenerów Akademii Orlika. Swoją wiedzę przekazywały trenerskie legendy - Joan Vila Bosch, długoletni szkoleniowiec młodzieżówek FC Barcelona, odkrywca i wychowawca wielu talentów m.in. Xavi'ego Hernandeza. 29 kwietnia na Stadionie Agrykola w Warszawie odbyły się także praktyczne pokazy treningów.
Akademia Orlika po raz drugi
W maju 2010 roku na 100 gminnych Orlikach rusza II edycja programu zajęć piłkarskich adresowanych do dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Celem projektu jest zachęcenie jak największej liczby kilkulatków do regularnego uprawiania sportu oraz identyfikacja utalentowanych ruchowo chłopców i dziewcząt