fit.pl mobile logo

Brak śniadania a stres u dzieci

Po przebudzeniu w organizmie wydziela się kortyzol, który zostaje zahamowany przez pierwszy posiłek – im dłużej go nie spożywamy, tym bardziej jesteśmy narażeni na jego negatywne działanie. Dlatego nie bez powodu od wielu lat mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Zapobiega napadom głodu oraz podjadaniu niezdrowych i wysokokalorycznych produktów w dalszej części dnia. Warto jednak jeszcze zwrócić uwagę na zawarte w daniu składniki odżywcze. Śniadanie powinno składać się warzyw i owoców oraz pełnowartościowych produktów, o czym przekonuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”

W przypadku, gdy na początku dnia nie dostarczymy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych – ucierpi nasze samopoczucie. Nieodpowiednia dieta ma ogromny wpływ na emocje. Od momentu przebudzenia w organizmie wydzielane są hormony stresu, których produkcję hamuje dopiero posiłek. Im wcześniej zjemy, tym szybciej „rozpalimy w naszym metabolicznym piecu”. Przy komponowaniu śniadania nie można zapominać o zasadzie połowy talerza – do tradycyjnej kanapki dołóżmy miseczkę z rzodkiewkami lub pomidorkami,
a jajecznicę warto wzbogacić o jarmuż, czerwoną cebulę, patisona oraz paprykę.

– Nie oczekujemy od komputera, że będzie działał bez zasilania, podobnie jak nie powinniśmy wymagać od naszych dzieci, że bez wartościowego śniadania będą w stanie w pełni wykorzystywać możliwości swojego mózgu. Dlatego pierwszy posiłek powinien być́ pełnowartościowy, zawierać warzywa i dostarczać węglowodanów złożonych zawartych w pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak płatki owsiane, granola czy kanapka z razowego pieczywa z dodatkiem białka i tłuszczów – komentuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.

Jak nauczyć dziecko jedzenia wartościowego śniadania?

Ekspertka kampanii przekonuje, że istnieją sprawdzone sposoby na wprowadzenie śniadania do rozkładu dnia u najmłodszych. Jednym z nich jest wcześniejsze planowanie z dziećmi, co będą chciały zjeść na jutrzejsze śniadanie. Dzięki temu rodzic może przygotować składniki z wyprzedzeniem, ale przede wszystkim unika porannych dyskusji.

- W dni szkolne często robię dzieciom koktajle – miksuję w nich ugotowaną dzień wcześniej kaszę jaglaną lub płatki owsiane z napojem roślinnym np. orzechowym i sezonowymi owocami. Do tego można dodać masło orzechowe oraz łyżkę zarodków pszennych. Taki koktajl, wypijany w zaledwie kilka minut, gwarantuje, że dziecko czuje się syte na długo. Dodatkowo takie śniadanie jest szybkie do przygotowania i bardzo smaczne – proponuje ekspertka.

Celebracja śniadania jako krok do zbudowania zdrowego nawyku

Innym sposobem na zbudowanie nawyku jedzenia śniadań jest celebracja posiłku. Zmiany warto zacząć od wspólnych weekendów, kiedy z reguły jest więcej czasu. Zaangażowanie całej rodziny w przygotowanie śniadania, rozłożenie zastawy, kolorowych serwetek i stworzenie miłej atmosfery to nie tylko dobrze spędzony wspólnie czas, ale również budowanie pozytywnych nawyków, które zaowocują w przyszłości. Przyzwyczajenie do regularnych posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała, niweluje stres i pomaga sprawnie rozwijać się młodemu organizmowi. Systematyczne jedzenie w przypadku dzieci związane jest z jeszcze jedną, bardzo ważną z wychowawczego punktu widzenia wartością̨, tj. regularnością̨. Daje ona dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Pomysły na lekkie, a zarazem pełnowartościowe śniadania:

Kremowe, owocowe smoothie na dobry początek dnia
SKŁADNIKI:

 • 2 łyżki siemienia lnianego*
 • 1/2 szklanki gorącej wody
 • 1 szklanka napoju roślinnego (np. owsianego, jaglanego lub orkiszowego)
 • 1 szklanka owoców jagodowych (maliny, borówki, jagody, truskawki)
 • 1 łyżka zarodków pszennych
 • kilka kostek lodu
 • 2 krople olejku waniliowego

INSTRUKCJA:
Siemię lniane najlepiej zmiksować w młynku do kawy, następnie zalać gorącą wodą i poczekać, aż zrobi się „kisielek”. Można zalać całe nasionka siemienia gorącą wodą i potem przelać je przez sitko lub zmiksować z pestkami. Przestudzone siemię i wszystkie pozostałe składniki należy zmiksować do osiągnięcia jednolitej konsystencji.


Pieczone jajko w pomidorach lub w papryce
SKŁADNIKI:

 • 1 jajko
 • 1 średni pomidor lub papryka
 • starty żółty ser
 • szczypta bazylii
 • sól i pieprz do smaku

INSTRUKCJA:
Wbij jajko do wydrążonego pomidora lub papryki, posyp przyprawami i odrobiną żółtego sera. Wstaw do nagrzanego piekarnika aż jajko się zetnie i danie gotowe!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl