Przeciętnie co trzeci uczeń codziennie ma kontakt z narkotykami, jeśli nie w szkole to w środowisku młodych ludzi. Rodzice tymczasem nadal zbyt mało rozmawiają z dziećmi na temat uzależnień i konsekwencji łatwości dostępu do środków odurzających. Jak rozmawiać z dziećmi, by miały świadomość zagrożenia, jakie niesie uzależnienie?  
fit.pl
2013-10-01 00:00
Udostępnij
Chroń dziecko przed uzależnieniem

Bądź blisko dziecka

Zapracuj na zaufanie nastolatka. Dorastanie młodego człowieka to bardzo trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Nie warto jednak zrażać się buntem i separacją nastolatka, warto rozmawiać i akceptować to, że się zmienia. Należy jednak pokazywać mu zarówno dobre jak i złe konsekwencje jego wyborów.

Rodzice powinny zdobyć zaufanie dziecka zanim znajdzie znajomych, którzy będą ich zastępować. Taki wybór może być fatalny. Rodzice powinni rozmawiać o narkomanii zanim dziecko zacznie wkraczać w wiek, w którym ten temat wśród jego znajomych stanie się powszedni.

Bardzo ważne jest kierowanie rozmową o narkotykach. Zanim pokażesz dziecku konsekwencje narkomanii na ulicy, znajdź dobry pretekst w jego środowisku, gazecie, telewizji. Dziecko nie utożsamia początkowo uzależnienia z wychudzonym, bladym i brudnym narkomanem z dworca. Widzi jedynie dobrą zabawę na imprezie i grono oddanych kolegów, którzy pomagają mu  wreszcie się „wyluzować”.

Trzeba nadmienić, że narkotyki to nie tylko dobrowolny wybór. Opowiedz o sytuacjach, które czyhają na imprezach i przestrzegaj przed pozostawianiem pełnej szklanki przy barze lub na swoim stoliku.

uzaleznienie1

Jak rozpoznać początki uzależnienia?

Dziecko, które sięgnęło po narkotyki może wykazywać różne zachowania, sprawdź, co świadczy o uzależnieniu:
 - słabsze wyniki w nauce
 - zaniedbywanie zajęć pozalekcyjnych
 -zmiana zachowania, wulgarność w rozmowie o narkotykach, brak rozmowy z rodzicami
 - zamykanie się w pokoju
 - nadmierny kontakt z podejrzanymi znajomymi
 - wagarowanie
 - częste wyjścia bez informacji, gdzie i z kim

Szybka reakcja

Jeśli Twoje dziecko właśnie rozpoczęło przygodę z narkotykami, musisz opanować złość, nerwy i spokojnie nakłonić nastolatka do rozmowy i spokojnie wysłuchać jego wersji. Niech się otworzy. Jeśli rozmowy o zagrożeniu i ustalenie zasad kontroli  z wyłączeniem potencjalnych znajomych nie pomoże, zgłoście się do poradni leczenia uzależnień.

Badania przeprowadzone przez psychologów mogą stwierdzić, czy dziecko jest już w nałogu, czy to dopiero początek przygody z narkotykami, wtedy lekarze ustalą metody leczenia i terapie, które pomogą dziecku wrócić do normalnego życia i zmienić sposób myślenia o narkotykach.

www.fit.pl