fit.pl mobile logo

Coraz więcej pijących kobiet w ciąży

Według badań TNS OBOP na zlecenie Związku Pracodawców w ramach kampanii edukacyjnej „Lepszy Start dla Twojego dziecka”, co dziesiąta kobieta spożywa alkohol w czasie ciąży  
nodrinkwomenZ kolei 14% badanych jest zdania, że niewielkie ilości alkoholu wypijanego przez kobietę w ciąży nie szkodzą ani jej, ani dziecku. Aż 34% Polaków deklaruje, że było świadkiem, kiedy kobieta w ciąży piła alkohol.

To druzgoczący wniosek badanych, skoro nawet niewielka ilość alkoholu może poważnie uszkodzić płód a nawet doprowadzić do jego śmierci. Polski Przemysł Spirytusowy prowadzi cykliczne kampanie „Lepszy start twojego dziecka” została powołana by szerzyć wiedzę i profilaktykę zdrowego stylu życia wśród kobiet a także uświadamiać kobiety czym jest (FAS), czyli Alkoholowy Zespół Płodowy.

Kampania ma także zwrócić kobietom uwagę, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu niegroźnej dla jej dziecka, dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania wśród kobiet.


Naszym celem jest zerwanie ze stereotypem, że FAS to wyłącznie problem rodzin patologicznych. Kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka” ma przeciwdziałać wciąż obecnej w społeczeństwie akceptacji dla picia przez kobiety w ciąży niewielkich ilości alkoholu. Mimo iż większość Polaków ma świadomość, że nie należy spożywać alkoholu w trakcie ciąży, to i tak fakt akceptowania takich postaw przez 10% społeczeństwa stanowi bardzo wysoki odsetek – jak podkreślają organizatorzy.

[-------]

womendrinkin 1Zastraszające są także wyniki badań, które pokazują, że alkohol pije co dziesiąta ciężarna. Najczęściej sięgają one po wino (46%) i piwo (41%), rzadziej wódkę (8%) lub inne alkohole (16%). Badane były zdania, że kobiety w ciąży najczęściej piją dla towarzystwa (37%) lub po prostu dla przyjemności (35%), czasem dlatego, że są częstowane (13%) lub z głupoty (3%).


Najczęściej wymienianym miejscem spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży są przyjęcia domowe (64%), rzadziej, zdaniem kobiet w ciąży, ma to miejsce „na mieście” – w pubach, restauracjach czy kawiarniach (14%) lub w wyniku podpijania alkoholu z kieliszka partnera (9%), sporadycznie pojawiały się opinie, że kobiety w ciąży piją w samotności (4%).


Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak nawet mały łyk alkoholu może oddziaływać na ich potomstwo. Alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu, wystąpienia wad wrodzonych. Stwierdzone zostało występowanie Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS, czyli zespołu zaburzeń fizycznych i umysłowych u dziecka, które są efektem spożywania przez ciężarną alkoholu.

Dzieci , kótre urodzą się z FAS od początku swojego życia skazane są na problemy zdrowotne. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, który może zostać uszkodzony już w łonie matki, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka.

www.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl