Bez względu na to, czy urodziłaś naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie, poród jest niezwykle wyczerpujący dla Twojego organizmu. Kolejne tygodnie, a nawet miesiące nie są łatwiejsze. Przyjście dziecka na świat zmienia Twoje życie o 180 stopni, dlatego trudniej Ci, jako młodej mamie, zadbać o siebie z taką uwagą jak wcześniej. Wszystkie siły koncentrują się na niemowlęciu, które wymaga opieki przez 24 godziny na dobę, rośnie więc prawdopodobieństwo, że nie poświęcisz sobie i swojej diecie odpowiedniej uwagi. Jak temu zapobiec i w jaki sposób uzupełnić niedobory składników odżywczych po ciąży? Dobrym sposobem mogą się okazać witaminy dla kobiet karmiących.
Możliwe „skutki uboczne” porodu
Gdy oczekujesz na narodziny dziecka, zmiany zachodzą w Twoim organizmie nie tylko na poziomie fizycznym, ale również hormonalnym – zwiększa się m.in. poziom estrogenu. To właśnie dzięki niemu w czasie ciąży „promieniejesz”, a Twoje włosy stają się mocniejsze i mniej podatne na wypadanie.
Niestety sytuacja znacząco zmienia się po porodzie: po kilku miesiącach poziom hormonów wyrównuje się, a stan włosów zazwyczaj gwałtownie się pogorsza i zaczynają one intensywnie wypadać. Z czego to wynika? W dużym uproszczeniu – podczas ciąży podwyższone stężenie estrogenu sprawiało, że włosy dłużej utrzymywały się w fazie wzrostu (czyli w tzw. anagenie) i nie przechodziły do kolejnych etapów – prowadzących do ich obumierania. Powrót poziomu tego hormonu do normy powoduje zaś, że organizm zaczyna „nadrabiać zaległości” i pozbywa się włosów, które miały wypaść naturalnie w poprzednich miesiącach. To zupełnie normalne zjawisko, którym nie powinnaś się przejmować. Jeśli jednak chcesz dodatkowo wzmocnić swoje kosmyki, możesz sięgnąć po specjalne witaminy dla kobiet karmiących stworzone z myślą o wsparciu wzrostu włosów. Dobrym rozwiązaniem będzie np. suplement diety VITAPIL® Mama, zawierający aż 17 składników aktywnych bezpiecznych zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.
Wypadanie włosów to nie jedyna reakcja organizmu na poród. Możesz się również spodziewać np. deficytów żelaza – spowodowanych m.in. utratą krwi w trakcie porodu. Zadbaj o ich uzupełnienie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia anemii i wzmocnić swój organizm. Powrotu do formy będzie potrzebowało również Twoje ciało, odzyskanie równowagi fizycznej wymaga jednak czasu i cierpliwości.
Niezbędne minerały i witaminy dla kobiet karmiących
Poza wspomnianym już żelazem Twojemu organizmowi przydadzą się do pełnej regeneracji także inne składniki odżywcze. Jego właściwe funkcjonowanie ma znaczenie również dla prawidłowego rozwoju dziecka – zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Mimo że Twoja dieta tylko nieznacznie wpływa na skład pokarmu, warto o nią zadbać – choćby po to, byś miała więcej energii do działania.
Co zatem jest Ci niezbędne? Istotne składniki to m.in.:
- witamina C (zwiększa przyswajanie żelaza),
- witaminy z grupy B (wspomagają prawidłową pracę układu nerwowego),
- witamina A (wspiera procesy przemiany materii i pracę nerwu wzrokowego oraz reguluje gospodarkę hormonalną),
- jod i selen (pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy).
Podstawowym źródłem tych substancji są przyjmowane przez Ciebie pokarmy. Zadbaj więc o to, by w Twoim codziennym jadłospisie zalazły się:
- produkty pełnoziarniste (bogate m.in. w witaminy z grupy B, błonnik oraz minerały),
- ryby morskie („kopalnia” kwasów omega-3),
- chude mięso (źródło witaminy B i żelaza),
- warzywa (pełne cennych witamin i składników mineralnych),
- nabiał (źródło cennego wapnia oraz wielu witamin).
Sama dieta może nie wystarczyć
Zdrowa dieta to absolutna podstawa powrotu do idealnej formy po porodzie. Jednak gdy całą Twoją uwagę pochłania dziecko, możesz nie mieć czasu i siły, aby zadbać o regularne spożywanie, a tym bardziej odpowiednie komponowanie posiłków. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą suplementy przeznaczone dla karmiących mam. Zafunduj sobie również odpowiednią porcję ruchu i bądź cierpliwa. Twój organizm potrzebuje czasu, aby krok po kroku powrócić do pełnej formy po porodzie.