Dogoterapia - kiedy terapeutą jest pies

Nie bez przyczyny istnieje powiedzenie, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Zwierzęta domowe zwłaszcza czworonogi łatwo przywiązują się do swoich właścicieli. Pozytywny wpływ zwierząt już od wielu lat wykorzystuje się także w terapii dzieci i dorosłych z różnymi schorzeniami, i dysfunkcjami psychofizycznymi  
fit.pl
2014-04-01 00:00
Udostępnij
Dogoterapia - kiedy terapeutą jest pies
dogoterapiaDogoterapia jest najbardziej naturalnym sposobem wdrażania wielu trudnych i żmudnych do wykonania ćwiczeń wspomagających rehabilitację dzieci. Pies, odpowiednio przeszkolony i przygotowany do pracy z chorymi dziećmi, daje możliwość otworzenia się i pomocy w wykonaniu wielu zadań, które wcześniej  budziły w dziecku niechęć i strach.

Dogoterapia pomaga przełamać barierę pomiędzy chorym dzieckiem a środowiskiem. Dogoterapia oddziałuje na sferę emocjonalną dziecka, dlatego poprzez akceptację i obecność psa w otoczeniu dziecko nie pozbywa się agresji, niechęci do innych, poprawia się jego poczucie wartości oraz samoocena.

Zajęcia z psem mają na celu rozwinięcie sensualnej i umysłowej sfery psychiki dziecka. Poprzez dotyk zapach, słuch, praca z psem pozwala usprawnić funkcje poznawcze dziecka.

Dziecko niepełnosprawne ruchowo, czy umysłowo poprzez kontakt ze zwierzęciem łatwiej nawiązuje kontakty, czuje się bezpieczne w środowisku ludzi, jest bardziej aktywne towarzysko a nawet fizycznie.

Zabawy z psem, dają mu możliwość przede wszystkim oswojenia się ze światem, który wielokrotnie jest dla niego obcy i nieprzyjazny.

Nie wszystkie rasy psów nadają się do pracy z chorymi dziećmi. Najlepszymi terapeutami są: Labrador Retriever, Golden Retriever, Berneński Pies Pasterski, Cavalier King Charles Spaniel oraz Nowofundland.

Psy, kótre pomagają dzieciom są po odpowiednim przeszkoleniu łagodne, tolerancyjne. Szkoleniowcy dbają o systematyczne kontrole weterynaryjne oraz czystość zwierząt pracujących zarówno z dziećmi, ale także z potrzebującymi dorosłymi.

Dogoterapia przeznaczona jest dla chorych z zaburzeniami i niepełnosprawnością psychiczną oraz fizyczną w przypadkach:
  • nerwic
  • autyzmu
  • ADHD
  • mózgowego porażenia dziecięcego
  • Zespołu Downa
  • niedowładów kończyn
  • zaburzeń mowy, wzroku
  • rehabilitacji
  • zaburzeń lękowych i problemów (w szkole z rówieśnikami i rodzicami

www.fit.pl