Dziecko na hulajnodze - trening przez zabawę

Wakacje to dla wielu rodziców jedyny moment w roku, kiedy mogą swobodnie spędzać czas ze swoim dzieckiem. Warto wykorzystać ten okres na rozwijanie motoryki i koordynacji ruchowej naszej pociechy. Tym bardziej, że pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Może więc czas, aby dziecko wsiadło na hulajnogę?  
fit.pl
2010-06-16 00:00
Udostępnij
Dziecko na hulajnodze - trening przez zabawę
kettler scooter sport-shopNaukę jazdy na hulajnodze warto rozpoczynać od najmłodszych lat. Eksperci przekonują, że nawet dwuletnie maluchy mogą z powodzeniem nauczyć się jeździć na hulajnodze. O tym czy dziecko jest już motorycznie gotowe do jazdy na tego rodzaju sprzęcie powinien jednak zadecydować rodzic. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego tempa rozwoju naszej pociechy.

Jazda na hulajnodze w tak młodym wieku ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

- lepsza równowaga - dziecko uczy się balansowania na niestabilnej powierzchni,
- lepsza ocena odległości - dziecko uczy się reagować z wyprzedzeniem i omijać przeszkody terenowe,
- oswajanie się z prędkością - dziecko uczy się kontrolować ruch swojego ciała, a także hamowania.

Trzy kółka na początek

Do nauki jazdy najlepsze są hulajnogi wyposażone w jedno przednie i dwa tylne kółka. Dzięki temu dziecko łatwiej "złapie" równowagę i jazda będzie dla niego bardziej przyjemna. Wybierając hulajnogę z dwoma kółkami ryzykujemy, że maluch zniechęci się początkowymi trudnościami i szybko odstawi sprzęt w kąt. Ponadto na trzykołowej hulajnodze dziecko może być po prostu ciągnięte przez rodzica - bez obaw, że nagle straci równowagę.

Bezpieczniej na dużych oponach

Solidne opony to podstawa każdego sprzętu rekreacyjnego przeznaczonego dla dzieci. W przypadku hulajnogi najlepsze będą duże, gumowe opony, które zapewnią stabilność i odpowiednią amortyzację nierówności. Często zdarza się bowiem, że dzieci jeżdżą nie tylko po równym asfalcie, ale tez po parkowych alejkach usłanych korzeniami i kamieniami. Szerokie przednie koło znacznie ułatwi bezpieczne manewrowanie hulajnogą w takich warunkach. Doskonała do nauki będzie np. hulajnoga Kettler Scooter z przednim kołem o średnicy aż 20 centymetrów (199 zł w Sport-Shop.pl)

Solidne wykonanie

Hulajnoga dziecięca to sprzęt, który powinien przetrwać gorsze chwile swojego użytkownika. Dlatego bardzo istotna jest solidność wykonania poszczególnych elementów. Rama powinna być stalowa lub aluminiowa - dzięki temu sprzęt będzie odpowiednio sztywny i odporny na ewentualne upadki czy obtłuczenia. Przednie koło powinno działać lekko, precyzyjnie i bez jakichkolwiek luzów na łożyskach. To zapewni całej konstrukcji stabilność, a użytkownikowi da pewność, że zawsze pojedzie dokładnie tam, gdzie chce.

Istotnym elementem jest też miejsce na stopy, które bezwzględnie musi być wykończone materiałem antypoślizgowym. Warto też sprawdzić czy pedał hamulca działa odpowiednio lekko. Pamiętajmy jednak, że musi on być łatwy z użyciu dla dziecka, a nie dla nas!

Na wszelki wypadek...

Kupując hulajnogę pamiętajmy, że jest to sprzęt sportowy, a nie kolejna dziecięca zabawka. Kryteria wyboru powinny obejmować zdecydowanie więcej elementów niż sam wygląd, a miejscem zakupu hulajnogi powinien być sklep sportowy, a nie pasaż z zabawkami.

Podczas jazdy dziecko bezwzględnie powinno mieć kask na głowie i ochraniacze na nadgarstkach. Te dwa miejsca są zdecydowanie najbardziej narażone na kontuzje. Warto też zadbać o to, aby dziecko było dobrze widoczne podczas szaleństw na hulajnodze. Ubranie malucha w jaskrawy strój lub zaopatrzenie go w elementy odblaskowe pozwoli uniknąć kolizji z szybszymi użytkownikami chodników i parkowych alejek - na przykład rowerzystami.
 

www.fit.pl