- Ukończenie przez dziecko 12. miesiąca życia to istotna chwila.
- Dieta malucha jest już wtedy bardzo urozmaicona, jednak nadal ma on inne potrzeby żywieniowe niż dorośli.
- Brzuszek rocznego dziecka wciąż dojrzewa i jest bardzo delikatny, dlatego potrzebuje odpowiedniego wsparcia.
- Junior potrzebuje więcej pewnych składników pokarmowych niż dorośli, m.in. wapnia, żelaza czy witaminy D.
Intensywny rozwój = szczególna opieka
1000 pierwszych dni życia dziecka, liczone już od poczęcia przez pierwsze lata, to wyjątkowy czas. Młody organizm bardzo intensywnie się wtedy rozwija i jest szczególnie podatny na wpływ czynników zewnętrznych, w tym sposób żywienia. Rodzice w tym okresie (bardziej niż kiedykolwiek później) mogą pozytywnie wpływać na nawyki żywieniowe i rozwój dziecka w przyszłości. Powinni więc zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego menu malucha – zbilansowane żywienie jest podstawą prawidłowego rozwoju. Dieta po 1. roku życia powinna być odmienna od diety dorosłych, odpowiednio zróżnicowana i zawierać właściwe ilości niezbędnych składników pokarmowych.
Mam roczek!
Po ukończeniu 12. miesiąca życia dieta malucha powinna być już bardzo urozmaicona. Należy pamiętać jednak, że musi być także bezpieczna i odpowiednio dopasowana do etapu jego rozwoju. Jej podstawę nadal powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane.
Uzupełniaj niedobory
Dieta Juniora powinna różnić się od tej stosowanej przez rodziców – jadłospis dorosłych nie zawsze jest w stanie pokryć zapotrzebowanie malucha na witaminy czy składniki mineralne. Małe dziecko potrzebuje nawet 4 do 8 razy więcej pewnych składników pokarmowych niż dorośli (żelaza, wapnia1 czy witaminy D2).
Przykład: aż 52% polskich dzieci w wieku 1-3 lata spożywa niewystarczającą ilość błonnika pokarmowego wraz z dietą3. Pomocą dla mamy w pokryciu zapotrzebowania na m.in. ten składnik w diecie małego dziecka mogą być mleka modyfikowane typu Junior. |
Mleko modyfikowane Bebiko PRO+ 3 zawiera 30% więcej błonnika niż średnia zawartość tego składnika w innych mlekach modyfikowanych po 1. roku życia. Zawiera także:
wapń i witaminę D dla mocnych kości*,
żelazo dla rozwoju poznawczego*,
omega 3 (ALA) niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego*.
*Bebiko PRO+ 3, podobnie jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, witaminę D, żelazo i kwas alfa-linolenowy (ALA).
Słowniczek pojęć:
Błonnik – włókno roślinne, nieulegające trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka.
omega 3 – wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią istotny składnik zdrowego żywienia. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
1 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej - nowelizacja. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2012.
2 W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
3 H. Weker i M. Barańska, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2011 (badanie z randomizacją na reprezentatywnej grupie 400 polskich dzieci w wieku 13–36 miesięcy, przeprowadzone w 2010 r. we współpracy z Fundacją NUTRICIA.