fit.pl mobile logo

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Ciąża to czas ogromnych zmian. Wiedza o czekających Cię przemianach fizycznych i psychicznych ułatwia ich przyjęcie i odnalezienie się w nowej roli i stworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju malucha. Co czeka kobietę w ciąży?

Zmiany fizyczne podczas ciąży

Układ sercowo-naczyniowy matki działa na pełnych obrotach od pierwszego tygodnia ciąży. Powstaje około 1,5 litra więcej krwi, a niektóre organy, takie jak macica, są zaopatrywane w jej większą ilość. Zazwyczaj kobieta w ciąży ma lekko przyspieszony puls i niskie ciśnienie. W ten sposób organizm zapewnia krążenie zwiększonej ilości krwi. Odpowiada to za objawy ciąży takie jak zmęczenie i wyczerpanie. Gdy organizm przyzwyczai się do zmian po pierwszych kilku tygodniach, większość przyszłych matek ponownie czuje się sprawniejsza. Objętość płynów w kobiecym ciele wzrasta o około 8 litrów. Od drugiej połowy ciąży może wystąpić zatrzymywanie wody i obrzęki.

Zmieniają się narządy wewnętrzne. Przede wszystkim rośnie macica. Na krótko przed porodem macica jest tak rozciągnięta, że może utrudniać oddychanie. W miarę powiększania się macicy inne narządy ulegają przemieszczeniu. Z powodu przesunięcia żołądka często występuje zgaga, a ucisk jelit może prowadzić do zaparć. Stały nacisk na pęcherz moczowy powoduje częste oddawanie moczu. Ponieważ macica w zaawansowanej ciąży uciska również żyły miednicy, sprzyja to zatorom krwi w żyłach nóg, a tym samym powstawaniu żylaków.

Układ kostno-szkieletowy i waga w ciąży

Przyszłe matki powinny zwracać uwagę na dietę bogatą w składniki odżywcze wysokiej jakości. Nie trzeba „jeść za dwoje”. Lekarze zalecają, żeby waga w ciąży wzrosła o około 10-12 kilogramów. Dodatkowe kilogramy wynikają nie tylko ze zwiększonego spożycia pokarmu, ale także z innych czynników, takich jak zatrzymywanie wody w organizmie. Najlepiej, żeby kobieta w ciąży przybierała na wadze powoli, ale systematycznie. Niewiele przyszłych mam odczuwa zmianę masy ciała w pierwszym trymestrze. W drugim może ona wynieść nawet 4 kilogramy, a w III trymestrze można spodziewać się kolejnych 6-8 dodatkowych kilogramów. To jednak tylko wskazówki - to, ile kobieta w ciąży przybiera na wadze, zależy od interakcji kilku indywidualnych czynników.

Między trzecim a szóstym miesiącem ciąży obwód talii znacznie się zwiększa. Ciężar ciała w naturalny sposób przesuwa się do przodu. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową postawę, co zapobiega bólom pleców. W trzecim trymestrze płód ma kolejny skok wzrostu, zauważalny po rozmiarze brzucha matki. Maluch wymaga coraz większej przestrzeni i tkanki oraz więzadła przyszłej mamy zaczynają się rozciągać. Może to prowadzić do rozstępów. Ponadto hormon progesteron rozluźnia więzadła w ramach przygotowań do porodu. Jeśli główka dziecka naciska na kość krzyżową na krótko przed jego terminem, ból pleców jest nieunikniony. Kobieta powinna wystrzegać się długiego stania. Bólom pleców zapobiegają regularne ćwiczenia, takie jak pływanie lub specjalna joga. Dobrze jest spać na twardym materacu, najlepiej na boku. Napięte mięśnie rozluźnia ciepło, wskazane są kąpiele i termofor. Jeśli ból nie ustąpi, pomocne mogą być masaże lub terapia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl