fit.pl mobile logo

Katar, biegunka i cysta erupcyjna. Poznaj nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie pociechy może przyprawić świeżo upieczonych rodziców o zawrót głowy: czy te objawy wskazują na coś niebezpiecznego, a może zawsze towarzyszą wyrzynaniu się zębów mlecznych? Biegunka, katar, ból ucha, a nawet pojawiające się znienacka torbiele. Sprawdź, jak przebiega ząbkowanie u niemowląt.

Ząbkowanie to proces, który nierzadko wymyka się regułom. Choć przeważnie zaczyna się u półroczniaków, to 2–3 miesiące wcześniej czy nawet pół roku opóźnienia nie jest odstępstwem od normy. Wyrzynający się pierwszy ząb mleczny zapoczątkowuje proces ząbkowania, który potrwa ponad 20 najbliższych miesięcy. W tym czasie pojawi się 20 zębów mlecznych, ale też nastąpią spore zmiany w organizmie dziecka.

Ząbkowanie – objawy typowe

Ten proces zaczyna się o kilka tygodni wcześniej, niż zauważymy bialutki ząbek wyrznięty z dziąsła u dziecka. Zęby rozwijają się jeszcze w kości żuchwy i szczęki, więc już wtedy mogą dawać pierwsze dokuczliwe objawy.

– Dziecko zwykle robi się niespokojne, ma problemy z zaśnięciem, wkłada do buzi rączki, zabawki, bardzo się ślini. Możemy zaobserwować zaczerwienienie lub nawet miejscowe zasinienie dziąseł. U wielu dzieci występuje też podniesiona temperatura ciała do około 38°C. Z kolei u części z nich bolące dziąsła są powodem osłabienia apetytu. Jednak przeważnie są to symptomy niegroźne i niczego groźnego niezapowiadające. Ustępują samoistnie lub dają się złagodzić środkami farmakologicznymi – opisuje lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Nie wszystkie te objawy są bezpośrednio związane z procesem ząbkowania: ślinotok wynika także z tego, że u dziecka rozwijają się ślinianki, które są dodatkowo stymulowane przez wkładane do buzi przedmioty. Dziecko nie ma też wyrobionego właściwie odruchu połykania. On pojawi się dopiero w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Rodzice niemowlaka mogą zaniepokoić się podniesioną ciepłotą ciała. Zwykle w czasie ząbkowania obserwowana jest temperatura do 38°C, ustępująca bez podania leków przeciwgorączkowych. Wynika ona na ogół z pracy układu odpornościowego, który jest pobudzany przez nowe dla dziecka otoczenie. Jeśli natomiast utrzymuje się dłużej, nie spada, nawet rośnie (przekracza 38,5°C), może to sygnalizować infekcję, co jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Ząbkowanie – objawy nietypowe

U kilkumiesięcznego dziecka szybko rozwija się nie tylko uzębienie, ale cały organizm, więc to zarówno dla malucha okres nowy, jak i dla rodziców pełen pytań, zwiększonej uwagi i wątpliwości, czy wszystko przebiega właściwie. Niektóre z objawów mogą poważnie zaniepokoić rodziców: biegunka, cieknąca wydzielina z nosa lub torbiele na dziąsłach. Choć są często spotykane, to jednak trudno je skojarzyć właśnie z ząbkowaniem.

Wysypka na twarzy

Wielu rodziców może się zastanawiać: skąd u dziecka wysypka na twarzy, podbródku i klatce piersiowej? Odpowiedź jest prosta – to zwiększone wydzielanie śliny, która nie jest połykana, a ścieka z ust dziecka.

– Wysypka przy ząbkowaniu to z reguły czerwone, drobne krostki w obrębie ust, podbródka, szyi i nawet klatki piersiowej. Ponadto może pojawić się też na brzuchu, plecach oraz dłoniach niemowlaka. Dzieje się tak, ponieważ w ślinie znajdują się enzymy trawienne, które podrażniają delikatną skórę. Nie jest ona jeszcze połykana, a szczególnie dużo jest jej wytwarzanej podczas ząbkowania. Dziecko nieświadomie ją roznosi, co prowadzi do powstawania krostek – wyjaśnia stomatolog.

Jeśli jednak wysypka zaczyna swędzieć, utrzymuje się długo, nie chce ustąpić, pojawia się w mniej typowych miejscach i obserwujemy dodatkowe objawy, jak gorączka, należy skonsultować się z pediatrą.

Biegunka

Choć mało wdzięczna, to jest przedmiotem dyskusji zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy. Trudno doszukać się jej bezpośredniego związku z ząbkowaniem, jednak zdaniem opiekunów taka zależność jest ewidentna.

– Korelacja czasowa nie oznacza związku przyczynowego, a powodów biegunki może być bardzo wiele. Obserwuje się ją średnio u 1 na 10 ząbkujących niemowląt, z tym że częściej u chłopców. Przebiega ona zazwyczaj z łagodnym lub umiarkowanym nasileniem, ustępuje samoistnie po wyrznięciu się ząbka. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. W czasie biegunki dziecko traci wodę, powinno się uzupełniać płyny – podkreśla ekspert centrum Periodent.

Ząbkowanie jako przyczyna biegunki powinno być rozpatrywane dopiero w ostatniej kolejności. Należy zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma infekcji, czy się czymś nie zatruło lub występują wymioty, gorączka albo zmiany w stolcu, jak obecność krwi czy śluzu.

Kaszel i katar

Kojarzone przede wszystkim z infekcjami, swoje źródło mogą mieć właśnie w ząbkowaniu.

– Suchy, łagodny i przemijający kaszel może dokuczać ząbkującemu dziecku, co wynika z nadmiaru śliny, która spływa po gardle i wyzwala odruch kaszlu. Jeśli dziecko nie ma gorączki, nie jest osłabione, a kaszel nie budzi go w nocy, to jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna. Druga sprawa to katar. W tym przypadku wydzielina jest rzadka, wodnista i bezbarwna. Pojawia się w wyniku stanu zapalnego dziąseł spowodowanego wyrzynającymi się zębami, a następnie szybko ustępuje po ich pokazaniu się – tłumaczy lek. stom. Monika Stachowicz.

Ząbkowanie przypada na taki okres w życiu dziecka, w którym jest ono bardziej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych. Spada ochrona przeciwciałami od matki, a własne dopiero zaczynają się wytwarzać. Jest więc w tym czasie bardziej narażone na infekcje, które również mogą objawiać się katarem i kaszlem, ale też typowo infekcyjnymi objawami.

Torbiele (cysty) erupcyjne

Dziąsła niemowlaka w czasie ząbkowania są narażone na niemały wysiłek: z jednej strony dziecko wkłada do ust i gryzie różne przedmioty, a z drugiej próbują wydostać się na powierzchnię małe, białe ząbki. Dziąsła mogą więc być obolałe, obrzęknięte i zaczerwienione. Mało tego – mogą być również zasinione, z krwiakami i tzw. cystami erupcyjnymi.

– Twarda tkanka zęba musi przezwyciężyć opór tkanek dziąsła, by wydostać się na powierzchnię. W wyniku tego procesu dochodzi do mikrouszkodzeń, co skutkuje wynaczynieniem się niewielkich ilości krwi. W efekcie pojawiają się siniaki lub krwiaki na dziąsłach, gdzie zaraz będą wyrzynały się zęby – wyjaśnia dentystka. – Na dziąsłach mogą pojawić się też małe pęcherzyki. Są przejrzyste, wypełnione surowicą, krwią lub obiema cieczami. To tzw. torbiele erupcyjne, które nie są niczym groźnym. Pojawiają się na 4 do 7 dni w miejscu wyrzynania, co ciekawe: zarówno mleczaka, jak i zęba stałego, a później znikają, pękając. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Ząbkowanie do trudny okres dla dziecka i jego rodziców. Często wymyka się regułom oraz utartym schematom. Warto uważnie obserwować dziecko, a w razie wątpliwości – dopytać dentystę i pediatrę.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl