Badanie zostało przeprowadzone przez wśród 16 tys. matek i skupiło się na relacji pomiędzy płodnością, wykształceniem i cechami osobowości. Naukowcy odnieśli pięć różnych typów osobowości: sumienna, nerwowa, otwarta, ugodowa i ekstrawertyczna, do wieku w którym kobiety urodziły pierwsze dziecko.
Jak wyjaśniła Lara Tavares, autorka badań, kobiety posiadające średnie wykształcenie urodziły dziecko dwa lata później od gorzej wyedukowanych. Jej zdaniem ludzie o szerszych horyzontach mogą być mniej podatni na społeczną presję posiadania dzieci.
Badanie pokazuje, że więcej "otwartych" kobiet ma tendencję do niekonwencjonalnych lub buntowniczych zachowań, takich jak odłożenie macierzyństwa na później. W przeciwieństwie do "ugodowych" kobiet, które częściej rodziły dzieci w młodości.
"Sumienne" z kolei odkładały macierzyństwo na później i były zdyscyplinowane i dobrze zorganizowane. "Ekstrawertyczki" były bardziej asertywne, a dzieci posiadały stosunkowo młodo.
Większość "neurotyczek" okazała się niestabilna emocjonalnie i wykazywała większą tendencję do lęków, depresji i niepewności.
Wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko wzrósł w całej Europie. Średnia wieku urodzenia pierwszego dziecka w Wielkiej Brytanii w 1980 wynosiła 25 lat, a do 2006 roku wzrosła do 30.
Źródło: PAP
www.fit.pl
Osobowość kobiety decyduje, kiedy urodzi pierwsze dziecko
Cechy osobowości, takie jak sumienność czy otwartość, wiążą się z późnym macierzyństwem, podczas gdy bardziej neurotyczne i ekstrawertyczne kobiety zostają matkami w młodości. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Institute of Social and Economic Research. O i wynikach badan pisze DailyMail