Pierwsze chwile dziecka w domu są dla rodziców magicznym i niezapomnianym czasem. Dla obojga jest to również stresująca chwila. Jako debiutujący opiekunowie, obawiają się o bezpieczeństwo główki i kręgosłupa maleństwa i jest to zrozumiałe dla początkujących rodziców.
Jak zdrowo wspierać rozwój niemowlęcia, by podczas noszenia zapewnić im komfort i odpowiedzialną opiekę? Noszenie małego dziecka wbrew pozorom nie jest trudne, ważne, by nauczyć się kilku zdrowych pozycji i trenować z maleństwem.
Mały człowiek na świecie czuje się jeszcze obco. Niedawno bezpiecznie pływał w przytulnym brzuchu mamy, czujł jej obecność, słysząc kojące bicie serca, teraz musi zmierzyć się z jej brakiem i nowymi bodźcami. Gwałtowne ruchy, przebieranie, unoszenie, zmiana pozycji przewijanie. Pierwsze chwile na świecie są dla dziecka równie zdumiewające i często nieprzyjemne, jak gwałtowne zetknięcie ciała z zimnem.
By ograniczyć te bodźce, należy nauczyć się delikatnych i spokojnych ruchów, ciepłych gestów i tulić maleństwo, które czując obecność i bliskość rodzica będzie spokojne i bezpieczne.
Niemowlak oczywiście najlepiej czuje się w ramionach mamy, to jej oczy, twarz widzi i rozpoznaje na początku, bicie jej serca jest dla niego najbardziej kojącym dźwiękiem, dlatego jej obecność będzie dla niego w pierwszym chwilach najlepszym balsamem na płacz, strach i bolączki.
Warto jednak, by wszyscy domownicy, a także tata wspierali mamę w tych nierozłącznych chwilach i uczyli maleństw swojego towarzystwa.
[-------]
Jak podnosić?
Pozycja 1. fotelik
Dziecko nielubi gwałtownych ruchów, dlatego nie należy unosić główki i tułowia zbyt gwałtownie.. Najpierw złap z dzieckiem kontakt wzrokowy mów do niego, gdy zaprzyjaźni się z Twoją obecności wtedy delikatnie obróć malca na bok wsuń jedną rękę między jego nóżki, tak, żeby oparło brzuszek o Twoje przedramię, drugą dłoń pod główkę. Poczekaj aż się oswoi w tej pozycji a następnie lekko unieś do góry. Ta pozycja jest przeznaczona dla dzieci około 2 i 3 miesiąca życia.
Pozycja 2. na ramieniu
Zawsze trzeba dbać, by główka niemowlaka pozostawała w miarę zabezpieczona i nie poleciała do tyłu. Dlatego podczas podnoszenia niemowlaka z pozycji leżącej alternatywną i dość częstą, jest pozycja dziecka przytulanego.
W tej pozycji rodzic wsuwa rękę pod szyjkę i główkę dziecka a druga pod pupę, unosząc delikatni przytula do siebie. By łatwiej było dziecku oglądać świat zza Twoich pleców, może skierować bródkę na ramię, oparte lekko dziecko będzie bezpieczniejsze i stabilne.
Szyja, główka, kręgosłup - chroń ciało dziecka
Podczas podnoszenia ważne jest ochrona delikatnego kręgosłupa, szyi i główki, która jeszcze nie jest stabilna i zwłaszcza u kilkunastotygodniowego dziecka mięśnie szyi nie są jeszcze ukształtowane, by dźwigać główkę. Główka dziecka zatem leci do tyłu i na boki, zwłaszcza gdy niemowlaki jeszcze nie mają opanowanie koordynacji i często dochodzi do gwałtownego odrzucenia głowy do tyłu,dlatego nasza ręka musi zawsze spoczywać w pogotowiu i lekko unieruchamiać ją.
Pozycji 3. fasolka - kołyska
Z tej pozycji może łatwo przygnieść dziecko na ramiona jak do kołysania. Wystarczy, że delikatnie skręcić dłoni do pozycji poziomej. Przekładając dziecko dłonią która spoczywa na pleckach do pozycji poziomej na dłoń która leżała pod pupą w tej sposób wykonasz swoista kołyskę.
Dziecko będzie spoczywać na na przedramionach trzymane oburącz, jedna może ochraniać nóżki druga od dołu pupę, główka spoczywa w lekki ugięciu na przedramieniu.Dość często używana podczas noszenia kilkunastotygodniowego dziecka. W takiej pozycji dziecko może również leżeć w beciku, rożku i pajacyku, zwłaszcza dotyczy to kilkutygodniowych i młodszych niemowlaków.
www.dziecko.fit.pl