Edukacja już od przedszkola
Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że edukacja to proces długofalowy i trwa począwszy od pierwszego dnia życia. Dlatego, jeśli na początku rodzice nie zbudują z dzieckiem dobrych relacji, szanse na porozumienie i zrozumienie obopólnych potrzeb i poglądów, gdy dziecko jest już dorosłe, są niewielkie.
Jeśli choć trochę chcecie nadrobić zaległości, warto jeszcze kilka miesięcy wcześniej przedyskutować z dzieckiem temat wakacyjnego wyjazdu. W waszej rozmowie powinny pojawić się pytania i obawy, ale także zapewnienia o zaufaniu i szacunku.
Pytania o samodzielność i odpowiedzialność pojawiają się jako pierwsze w rozmowie dziecka z rodzicami. Z kim jedziesz? Jak długo chcesz odpoczywać? Czy wiesz co niesie beztroski wyjazd? Masz wyobrażanie o niebezpieczeństwie kontaktu z narkotykami i podejrzanymi osobami na imprezach? Wiesz co niesie ze sobą wakacyjny, pierwszy raz? To oczywiście zestaw podstawowy, który nie powinien brzmieć w ustach rodziców jako forma sprzeciwu i zarzutu.
Prócz poważnych pytań w rozmowie musicie dać szansę dziecku na przedstawienie swoich argumentów. Jeśli są dojrzałe i proponują dobre rozwiązania, warto wziąć je pod uwagę podczas rozważań o samodzielnym wyjeździe wakacyjnym.
Co z tym seksem?
Nie ukrywajmy, wakacje to najlepszy impuls, by spróbować owoców zakazanych, nie tylko alkoholu i narkotyków, ale także seksu. Dzieci często twierdzą, że skoro są dorosłe, mogą decydować o swoim życiu seksualnym. Oszem jest to ich prawo, jednak, jako dorośli powinni także odpowiadać za swoje czyny, a seks to nie tylko przyjemność, ale odpowiedzialność w sytuacji nieplanowanej ciąży lub chorób, które mogą mu towarzyszyć. Zatem rozpoczynając rozmowę w tej sprawie zamiast zakazów i ogólników, warto zapytać o odpowiedzialność. Jeśli już zdecydują się na swój pierwszy raz, zapytaj o konkretne dormy zabezpieczenie, czy potrafią udźwignąć odpowiedzialność na emocje i wszelkie konsekwencje łącznie z nieplanowanym poczęciem życia?
[-------]
Szczera, pozbawiona złości i wstydu rozmowa, może wiele zmienić, nie tylko w kwestii pojmowania współżycia, ale także w waszych kontaktach.
Kiedy możesz pozwolić dziecku na samodzielny wyjazd?
- jeśli znasz jego przyjaciół, tych z którymi zamierza, odpoczywać (warto również z nimi podjąć rozmowę);
- jeśli dziecko jest w wieku od 17-18 lat;
- gdy wiesz w jakie miejsce i na jak długo planuje wyjazd;
- gdy ufasz dziecku (nie zawiodło Cię wielu ważnych sytuacjach: np. powrotu do domu po imprezie itp.);
- potraficie wspólnie rozmawiać często nastolatek prosi Cię o radę i umiecie wspólnie rozwiązywać konflikty;
- gdy oboje macie do siebie szacunek i traktujecie się jak partnerzy
- gdy dziecko nie ma przed tobą poważnych tajemnic.
O czym powinieneś poinformować dziecko przed wyjazdem?
- prócz wyliczanki zagrożeń i konsekwencji, proś o kontakt w każdej ważnej sprawie;
- daj do zrozumienia, że w każdej sytuacji jesteś wsparciem nawet na odległość.
Kiedy powiedzieć stanowcze NIE
Gdy wiesz, że dziecko nie jest z Tobą szczere, od dłuższego czasu nie układają się wasze relacje, gdy jego znajomi mają konflikty z prawem, a Twój nastolatek zawiódł Cię w wielu sprawach i nie respektował Twoich próśb.
Być może wakacje to czas, by zamiast wyjazdu bardziej się do siebie zbliżyć, wsłuchać w potrzeby, rozwiać wątpliwości i odbudować relacje.
Jeśli już wyraźnie odmówiłeś dziecku wakacji musi przygotować się na falę żalu, złości a nawet zamknięcia ze strony dziecka, które w ten sposób czuje się urażone i martwi się o relacje z rówieśnikami, którzy mogą oceniać go przez pryzmat Twojej decyzji. Ma do tego prawo (przez chwilę cofnij czas w myślach, kiedyś przecież też byłeś nastolatkiem).
Gdy już oboje ochłoniecie wytłumacz swoją decyzję i postaraj się używać konkretnych argumentów, daj szansę na poprawę i obiecaj, że jeśli nie zawiedzie Cię kolejny raz, następnym narem będzie mógł wybrać się na wymarzony urlop z przyjaciółmi.
www.dziecko.fit.pl