fit.pl mobile logo

Pierwsze wakacje nastolatka bez rodziców!

Twoje dziecko szybko dorasta. Nawet nie zdążyłeś zorientować się, kiedy skończyło 18 lat. Jeśli właśnie  z jego strony padła prośba o wyjazd z przyjaciółmi na wakacje, w głowie zaczynają wibrować pytania. Jak przestrzec, czy pozwolić? Warto opanować emocje i wspólnie podjąć tę trudną decyzję
nastolatek wakacjePierwszy wyjazd dziecka na wakacje to ważna decyzja i nowe wyzwanie dla Twojego rodzicielstwa. W głowie rodzą się obawy, ale przecież Twój nastolatek jest już pełnoletni, jak więc wspólnie podjąć decyzję?

Edukacja już od przedszkola

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że edukacja to proces długofalowy i trwa począwszy od pierwszego dnia życia. Dlatego, jeśli na początku rodzice nie zbudują z dzieckiem dobrych relacji, szanse na porozumienie i zrozumienie obopólnych potrzeb i poglądów, gdy dziecko jest już dorosłe, są niewielkie.

Jeśli choć trochę chcecie nadrobić zaległości, warto jeszcze kilka miesięcy wcześniej przedyskutować z dzieckiem temat wakacyjnego wyjazdu. W waszej rozmowie powinny pojawić się pytania i obawy, ale także zapewnienia o zaufaniu i szacunku.

Pytania o samodzielność i odpowiedzialność pojawiają się jako pierwsze w rozmowie dziecka z rodzicami. Z kim jedziesz? Jak długo chcesz odpoczywać? Czy wiesz co niesie beztroski wyjazd? Masz wyobrażanie o niebezpieczeństwie kontaktu z narkotykami i podejrzanymi osobami na imprezach? Wiesz co niesie ze sobą wakacyjny, pierwszy raz? To oczywiście zestaw podstawowy, który nie powinien brzmieć w ustach rodziców jako forma  sprzeciwu i zarzutu.

Prócz poważnych pytań w rozmowie musicie dać szansę dziecku na przedstawienie swoich argumentów. Jeśli są dojrzałe i proponują dobre rozwiązania, warto wziąć je pod uwagę podczas rozważań o samodzielnym wyjeździe wakacyjnym.

Co z tym seksem?

Nie ukrywajmy, wakacje to najlepszy impuls, by spróbować owoców zakazanych, nie tylko alkoholu i narkotyków, ale także seksu. Dzieci często twierdzą, że skoro są dorosłe, mogą decydować o swoim życiu seksualnym. Oszem jest to ich prawo, jednak, jako dorośli powinni także odpowiadać za swoje czyny, a seks to nie tylko przyjemność, ale odpowiedzialność w sytuacji nieplanowanej ciąży lub chorób, które mogą mu towarzyszyć. Zatem rozpoczynając rozmowę w tej sprawie zamiast zakazów i ogólników, warto zapytać o odpowiedzialność. Jeśli już zdecydują się na swój pierwszy raz, zapytaj o konkretne dormy zabezpieczenie, czy potrafią udźwignąć odpowiedzialność na emocje i wszelkie konsekwencje łącznie z nieplanowanym poczęciem życia?

[-------]

dziecko rozmowaSzczera, pozbawiona złości i wstydu rozmowa, może wiele zmienić, nie tylko w kwestii pojmowania współżycia, ale także w waszych kontaktach.

Kiedy możesz pozwolić dziecku na samodzielny wyjazd?
 • jeśli znasz jego przyjaciół, tych z którymi zamierza, odpoczywać (warto również z nimi podjąć rozmowę);
 • jeśli dziecko jest w wieku od 17-18 lat;
 • gdy wiesz w jakie miejsce i na jak długo planuje wyjazd;
 • gdy ufasz dziecku (nie zawiodło Cię wielu ważnych sytuacjach: np. powrotu do domu po imprezie itp.);
 • potraficie wspólnie rozmawiać często nastolatek prosi Cię o radę i umiecie wspólnie rozwiązywać konflikty;
 • gdy oboje macie do siebie szacunek i traktujecie się jak partnerzy
 • gdy dziecko nie ma przed tobą poważnych tajemnic.

O czym powinieneś poinformować dziecko przed wyjazdem?

- prócz wyliczanki zagrożeń i konsekwencji, proś o kontakt w każdej ważnej sprawie;

- daj do zrozumienia, że w każdej sytuacji jesteś wsparciem nawet na odległość.

Kiedy powiedzieć stanowcze NIE

Gdy wiesz, że dziecko nie jest z Tobą szczere, od dłuższego czasu nie układają się wasze relacje, gdy jego znajomi mają konflikty z prawem, a Twój nastolatek  zawiódł Cię w wielu sprawach i nie respektował Twoich próśb.

Być może wakacje to czas, by zamiast wyjazdu bardziej się do siebie zbliżyć, wsłuchać w potrzeby, rozwiać wątpliwości i odbudować relacje.

Jeśli już wyraźnie odmówiłeś dziecku wakacji musi przygotować się na falę żalu, złości a nawet zamknięcia ze strony dziecka, które w ten sposób czuje się urażone i martwi się o relacje z rówieśnikami, którzy mogą oceniać go przez pryzmat Twojej decyzji. Ma do tego prawo (przez chwilę cofnij czas w myślach, kiedyś przecież też byłeś nastolatkiem).

Gdy już oboje ochłoniecie wytłumacz swoją decyzję i postaraj się używać konkretnych argumentów, daj szansę na poprawę i obiecaj, że jeśli nie zawiedzie Cię kolejny raz, następnym narem będzie mógł wybrać się na wymarzony urlop z przyjaciółmi.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl