Nie może szkodzić dziecku, dlatego wszystkie decyzje musi konsultować z ginekologiem prowadzącym. Każda ciąża przebiega indywidualnie i mogą być specjalne zalecenia co do stopnia aktywności fizycznej wynikające ze stanu zdrowia kobiety i wieku.
Pływanie bardzo korzystnie wpływa na stan zdrowia przyszłej mamy. Poprawia wytrzymałość mięśni, reguluje prace układu oddechowego, przygotowuje do dużego wysiłku jakim jest poród. Ujędrnia skórę i zmniejsza ryzyko pojawienia rozstępów.
Kobieta decydując się na ćwiczenia w wodzie musi zapewnić bezpieczeństwo dla płodu. Idąc na basen powinna być w towarzystwie bliskiej osoby, poczucie bezpieczeństwa podczas ćwiczeń pozwoli na całkowity relaks. Chwila odpoczynku, odprężenia i zminimalizowanie odczucia ciężkości to radość również dla dziecka. Istnieją baseny, na których organizowane są ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Jeżeli jest taka możliwość kobieta powinna uczestniczyć w tak zorganizowanych grupach.
Dobór stylu pływania jest istotny dla danych miesięcy ciąży, jeżeli brzuch jest mały może pływać żabką. W miesiącach późniejszych pływać na plecach,nigdy nie nurkować. Jeżeli poczuje się w wodzie słabo i źle natychmiast powinna poprosić kogoś o pomoc. Na basenie niezbędne jest odpowiednie obuwie, czyli klapki kąpielowe, aby zapobiec poślizgnięciu i upadkowi.
Po zakończeniu pływania bardzo ważny jest prysznic ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych. W miejscach, takich jak basen często dochodzi do zarażenia grzybicą. Jest to choroba, którą się leczy, ale w okresie ciąży może nieść za sobą nieodwracalne skutki. Może doprowadzić do poronienia, przedwczesnej ciąży, czy też szeregu powikłań w wyniku infekcji wewnątrzmacicznej, a nawet sepsy.
Jeżeli przyszła mama zachowa szczególne środki ostrożności, przystosuje się do zaleceń lekarza ćwiczenia w basenie nie zaszkodzą dziecku.
http://brzuszek.net
www.dziecko.fit.pl