Woda pomaga także szybciej urodzić oraz wyklucza nieprzyjemne nacięcia krocza. Takie narodziny są dla dziecka znacznie przyjemniejsze, gdyż maluszek drastycznie nie zmienia środowiska, co oznacza mniejszy płacz, stres i napięcie.
Jak wygląda poród w wodzie?
Do porodu w wodzie konieczna jest duża, półokrągła wanna. Na spodzie wyłożona folią, która chroni przed bakteriami i wypełniona woda o temperaturze 36-37 stopni. Woda musi być stale wymieniana ponieważ podczas porodu wypływają wody płodowe oraz śluz z krwią, co może powodować pewien dyskomfort dla kobiety. Rodząca kobieta wchodzi do wanny dopiero, gdy rozwarcie osiągnie 4-5 cm.
Poród w wodzie to zdecydowanie mniejszy szok dla dziecka i mamy. Normalny poród nie tylko jest bardzo bolesny, ale tuż po nim donośny krzyk dziecka stanowi kolejny niepokój i stres dla zmęczonej mamy. Poród w wodzie zapobiega negatywnym emocjom i łagodzi napięcia mięśni, a dziecko czuje się w wozie jak rybka, skoro dziewięć miesięcy pływało u mamy w brzuszku!
[-------]
Dzieci, które przychodzą na świat w wodzie są spokojniejsze i mniej płaczliwe. Podczas porodu w wodzie na sali musi znajdować się kardiograf, który monitoruje czynność serca dziecka.
Poród w w wodzie kończy się, gdy dziecko pojawi się na świecie. Pływa ono jeszcze przez kilka minut zanurzone, ale już asekurowane przez położną.
Po pierwszych czułościach i przytuleniu, mama wraz z dzieckiem mogą już spokojnie opuścić wannę, gdyż kolejną fazą jest usunięcie łożyska, dlatego w celu ochrony organizmu przed bakteriami, dalsza część porodu powinna odbywać się już w normalnych warunkach.
Przeciwwskazania do porodu w wodzie
Niestety nie we wszystkich przypadkach lekarze godzą się na poród kobiety w wodzie.
Przeciwwskazaniami mogą być:
- ciąża zagrożona
- duże dziecko
- wady wrodzone dziecka
- przedwczesny poród
- choroby mamy: nadciśnienie, niedociśnienie, choroby skóry, choroby infekcyjne
www.fit.pl