Wakacyje to wspaniały czas dla dzieci i rodziców. Nie zawsze jednak podróże bywają przyjemne. Środki lokomocji, zbyt wysoka temperatura, a także inne bodźce mogą powodować nieprzyjemną chorobę lokomocyjną. Jak sobie z nią radzić?  
fit.pl
2011-07-11 00:00
Udostępnij
Uczeleni na podróże
Choroba lokomocyjna to inaczej choroba ruchu, objawiająca się nietolerancją organizmu na wszelkie zmiany. Przyczyną jej powstawania jest niezgodność odczytywania bodźców wzrokowych z informacją wysyłana przez błędnik. W efekcie organizm odczytuje ruch a błędnik komunikuje informacje o braku ruchu, tak powstają zaburzenia prowadzące do zmęczenia, apatii, duszności, nudności oraz wymiotów.

Dodatkowo dolegliwości mogą nasilić takie upał, zapach spalin, gwałtowne hamowanie, uczucie głodu lub przejedzenia, stres, strach, zbyt głośnia praca silnika lub muzyka w samochodzie. Choroba lokomocyjna częściej też dotyczy dzieci wrażliwych i nerwowych, kótre łatwo ulegają emocjom.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

Zanim pojawią się skrajne dolegliwości czyli nudności i wymioty, dziecko najczęściej jest osowiałe, blade (tzw. papierowa twarz), nie chce się odzywać, jest mu gorąco lub duszno, pojawia się silny ból głowy.

Choroba lokomocyjna najczęściej objawia się w samochodzie jednak wiele dzieci narzeka na jej objawy także w samolocie, pociągu i autobusie. Co więcej, wiele maluchów, któte mają problemy z chorobą lokomocyjną nie jest wielbicielami karuzeli, kolejek w wesołym miasteczku, huśtawki a także windy. Zbyt gwałtowne zmiany pozycji nie współgrają bowiem z precyzyjnym wyrównaniem poziomu błędnika odpowiedzialnego za pozycję ciała także w ruchu.

[-------]

dziecko samochod2Jak łagodzić objawy?

Gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy lub gdy dziecko ma za sobą wymioty, niewątpliwie pomaga wietrzenie samochodu, ze względu jednak na zmienne warunki pogodowe, nie zawsze udaje się trzymać optymalną temperaturę powietrza w aucie.

Bardzo pomocne i skuteczne są leki, które odpowiednio wcześniej podane dziecku przed podróżą, zapobiegają jej powstawaniu w trakcie jazdy. Popularny aviomarin czy opaska, leki  homeopatryczne czy na bazie imbiru także  hamują objawy, częściowo “usypiając” błędnik.  Skutkiem ubocznym podwania leków przeciw chorobe lokomocyjnej jest  w wielu przypadkach czucie senności i spadek koncentracji.

Problem choroby lokomocyjnej dotyczny dzieci od 3 roku życia a czasem bywa również przypałością dorosłych. Niemowlaki nie chorują, ponieważ nie mają wykształcowego błędnika, odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi i reagowanie na zmienne ruchy ciała.

Jak pomóc dziecku przetrwać podróż?
  • Jadąc z dzieckiem samochodem lub innym środkiem lokomocji zadaj by unikało siedzenia tyłem do trasy;
  • przed podróżą nie podawaj dziecku słodyczy i ciężkostrawnych posiłków;
  • podczas podróży nie podawaj do picia gazowanych napojów lepsza alternatywą jest czysta niegazowana wodę w umiarkowanych ilościach;
  • podczas podróży maluch nie powinien czytać i oglądać książeczek;
  • przewietrz samochód przed podróżą;
  • sprawdź czy pas nie uciska dziecka szyi i brzuszka;
  • podczas dłuższej podróży warto robić przerwy.

www.dziecko.fit.pl