W województwie mazowieckim odnotowano od początku pandemii blisko 400 tys. zachorowań na COVID-19.1
Według ekspertów ozdrowieńcy borykają się przez tygodnie, a nawet miesiące po przebytym zakażeniu z przynajmniej jednym objawem Long COVID. Problem ten może dotyczyć nawet ¼ mazowieckich ozdrowieńców. Do 15 grudnia 2021 r. mogą oni bez skierowania skorzystać z bezpłatnego, wojewódzkiego programu fizjoterapii pocovidowej, który realizują m.in. placówki lecznicze działające w klubach fitness.
Dotychczasowe doniesienia naukowe wskazują na występowanie wielu dokuczliwych objawów po przebyciu COVID-19, zarówno u osób, które były hospitalizowane, jak i tych chorujących w domu. Objawy obejmują m.in. ostre i przewlekłe duszności, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zaburzenia nastroju czy stany lękowe. Jedną z dolegliwości, którą pacjenci odczuwają najdłużej, jest przewlekłe zmęczenie.
Mazowiecki program fizjoterapii pocovidowej
W województwie mazowieckim uruchomiono nowy, finansowany z budżetu województwa, program fizjoterapii pocovidowej, z którego skorzystać można m.in. w 10 klubach fitness, w których działają placówki lecznicze Zdrofit Zdrowe Miejsce. Program bezpłatnej fizjoterapii to propozycja dla osób pełnoletnich, u których powikłania po przebytym zakażeniu koronawirusem utrzymują się od co najmniej czterech tygodni.
Osoby zgłaszające się do programu muszą okazać dokument potwierdzający przebyte zakażenie. Może być to pozytywny test genowy (RT-PCR), wypis ze szpitala czy zaświadczenie wystawione przez lekarza lub inna dokumentacja medyczna wskazująca na przebycie COVID-19.
Fizjoterapia pocovidowa zapewniona przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie (mazovia.pl) będzie dostępna do 15 grudnia 2021 roku, a kwalifikację pacjentów, którzy zgłoszą się np. bezpośrednio do placówek Zdrofit Zdrowe Miejsce, przeprowadzą fizjoterapeuci. Uczestnictwo w programie nie wymaga skierowania od specjalisty.
Fizjoterapia w klubie fitness?
Ćwiczenia ruchowe odgrywają niezwykle istotną rolę w powrocie do zdrowia po przebytym zakażeniu COVID-19.
– Wiemy od dawna, że aktywność fizyczna sprzyja regeneracji organizmu, a także poprawia jego kondycję. Ruch jest formą terapii – dziś wykorzystujemy go w redukcji dolegliwości związanych z Long COVID
– podkreśla Andrzej Kępczyński, fizjoterapeuta, ekspert ds. fizjoterapii Zdrofit Zdrowe Miejsce.
Potwierdzają to także najnowsze badania naukowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez National Institute for Health Research (NIHR) Leicester Biomedical Research Center. Autorzy badań stwierdzili, że aktywność fizyczna w znaczącym stopniu poprawiła wydolność wysiłkową i ogólne samopoczucie wśród pacjentów z zespołem pocovidowym. Ćwiczenia miały także pozytywny wpływ na redukcję odczuwanego przez nich zmęczenia. W ramach badania pacjenci korzystali z aktywności fizycznej dwa razy w tygodniu przez półtora miesiąca.
– Ćwiczenia podejmowane na popularnych sprzętach sportowych, dostępnych w niemal każdym klubie fitness, są bardzo pomocne w prowadzeniu rehabilitacji i fizjoterapii – także pocovidowej. Dzięki nim możemy precyzyjnie kontrolować natężenie aktywności ruchowej i jej czas, przy jednoczesnym obserwowaniu parametrów życiowych takich, jak np. puls. Oczywiście sam sprzęt nie wystarczy. Aktywność fizyczna po przebytym COVID-19, a w szczególności podczas Long COVID, powinna być podejmowana pod okiem fizjoterapeutów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w projektowaniu indywidulanych programów usprawniania, dopasowanych do dolegliwości i możliwości zdrowotnych pacjentów. Na takie wsparcie mogą liczyć pacjenci Zdrofit Zdrowe Miejsce, którzy odwiedzając dobrze znane im kluby fitness, uzyskują specjalistyczną pomoc – zaznacza Andrzej Kępczyński.
Jak podkreślają eksperci, wykorzystanie infrastruktury fitness w fizjoterapii i programach fizjoterapii pocovidowej, zwiększa dostępność tego typu usług.
– Do tej pory rehabilitację pocovidową na terenie województwa mazowieckiego w ramach NFZ realizowało zaledwie 18 podmiotów – w tym tylko 4 w Warszawie. W ramach programu województwa mazowieckiego warszawiacy zyskali kolejnych 17 podmiotów, wśród których aż 10 stanowią placówki Zdrofit Zdrowe Miejsce, wykorzystujące infrastrukturę klubów fitness. Biorąc pod uwagę, że według Światowej Organizacji Zdrowia co czwarty chory zmaga się z zespołem pocovidowym, zwiększanie dostępności rehabilitacji i fizjoterapii dla ozdrowieńców jest bardzo potrzebne. Cieszy również fakt, że w programach tego typu uczestniczą placówki wykorzystujące infrastrukturę sportową – dodaje Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny za sieci klubów fitness marki Zdrofit, Fabryka Formy, czy Fitness Academy, a także za placówki Zdrofit Zdrowe Miejsce.
W ramach programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie pacjent może bezpłatnie skorzystać maksymalnie z aż 18 sesji fizjoterapii.
Pełną listę placówek Zdrofit Zdrowie Miejsce biorących udział w mazowieckim programie rehabilitacji pocovidowej odnaleźć można na stronie https://zdrofitzdrowemiejsce.pl/