10 przykazań sportowego ubioru – zasady, których warto przestrzegać

Jeśli kochasz sport, wiesz że sportowy ubiór to sprawa kluczowa. Wielu wydaje majątek na drogi strój przeznaczony do treningu, ale na pewno nie jest to konieczne, by osiągać wymarzone wyniki i pokonywać samego siebie. Przedstawiamy 10 zasad, którymi warto się kierować w wyborze sportowego stroju.
2018-06-14 00:00
Udostępnij
10 przykazań sportowego ubioru – zasady, których warto przestrzegać

1. Nie zwlekaj, trenuj!

Wielu z nas popełnia podstawowy błąd. Czekamy z rozpoczęciem aktywności fizycznej do zakupu profesjonalnego (i najczęściej nietaniego) stroju sportowego. Lubimy odkładać wszystko, co wiąże się z wysiłkiem (także intelektualnym czy emocjonalnym), dlatego chętnie korzystamy z wymówki, że nie mamy odpowiedniego wyposażenia i odkładamy decyzję o rozpoczęciu lub wznowieniu aktywności. Warto poświęcić chwilę, by zamówić strój przez Internet i jak najszybciej zacząć ćwiczyć. Odkładanie naprawdę nie ma sensu!

2. Dobierz strój do aktywności

W potocznym rozumieniu wystarczy pierwszy lepszy dres, T-shirt i sportowe buty, by zacząć ćwiczyć. Sporo w tym racji, ale planując regularną aktywność, dobrze jest pomyśleć o dostosowaniu stroju do rodzaju aktywności, którą podejmujemy.

Jak podkreśla Ekspert Sklep-Presto.pl (https://www.sklep-presto.pl/), jest to szczególnie ważne przy wyborze obuwia. Inne buty wybieramy do biegania, inne do jazdy na rowerze, a jeszcze inne na siłownię. Warto więc pomyśleć, jak dostosować swój strój do aktywności, którą podejmujemy.

3. Dbaj o dobrą jakość produktów

Jako że aktywność fizyczna powoduje m.in. wzmożone wydzielanie potu, warto zainwestować w strój dobrej jakości, który np. zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i będzie odprowadzał nadmiar wilgoci. Producenci odzieży sportowej prześcigają się w zastosowaniu coraz nowszych technologii wspomagających aktywnych. Powstają coraz lepsze tkaniny zapewniające wygodę, bezpieczeństwo i komfort podczas treningu.

4. Cena to nie wszystko

Wielu kojarzy rozpoczęcie aktywności fizycznej z dużymi wydatkami na strój sportowy i gadżety. Jeśli decydujemy się na zakup profesjonalnego sprzętu warto (jak zwykle) zastanowić się nad tym, co decyduje o tym, że dany produkt jest dobry. Czy wybieramy jedynie markę, czy też za marką idzie odpowiednia wysoka jakość. Jak większości przypadków, nie warto kierować się myślą, że droższy sprzęt gwarantuje wysoką jakość. Dobrze jest zaznajomić się z opiniami użytkowników i postarać się o zbadanie kluczowych parametrów, które są najważniejsze dla produktów danej kategorii.

5. Komfort i wygoda

Jako że strój sportowy towarzyszy nam podczas wzmożonej aktywności fizycznej, dobrze jest pomyśleć o tym, by był on przede wszystkim wygodny. Trzeba sprawdzić, czy wybraliśmy odpowiedni rozmiar oraz czy dobraliśmy odpowiedni model do naszej sylwetki. Wielu z nas podejmuje dodatkową aktywność fizyczną, by zrzucić zbędne kilogramy, dlatego trzeba pamiętać o tym, by po jakimś czasie kupić mniejsze ubranie. Zbyt obszerny strój nie spełni swojej funkcji.

6. Obserwuj aurę

Zdarza się, że odkładamy decyzję o rozpoczęciu treningu ze względu na niewłaściwą pogodę, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i zadbać o elementy stroju pozwalające na dostosowanie się do zmiennych warunków pogodowych. Trzeba mieć w pogotowiu okulary przeciwsłoneczne, by nie narażać oczu na nadmierne nasłonecznienie, a także mieć nieprzemakalną odzież na wypadek deszczu, śniegu i wiatru. W chłodniejszych okresach dobrze jest pamiętać o rękawiczkach i czapce, bo ochrona rąk i głowy jest kluczowa dla zachowania zdrowia.

7. Moda to nie wszystko

Aktywność fizyczna jest coraz bardziej popularna, także za sprawą gwiazd fitnessu, które promują aktywny tryb życia. To na szczęście jest jedna z tych mód, która wychodzi współczesnemu człowiekowi na dobre. Dlatego też także w zakresie odzieży sportowej mamy do czynienia z pewnymi trendami, które bardziej lub mniej oddziałują na aktywnych fizycznie. Warto pomyśleć jednak o tym, żeby wybierać strój sportowy w taki sposób, by był on jak najbardziej bezpieczny i zapewniał wygodę podczas treningów. Uwieczniony na zdjęciu uśmiech na naszej twarzy podczas aktywności będzie lepszą ozdobą niż najnowszy krzyk mody w sportowym designie.

8. To, czego nie widać, też jest ważne

Była mowa o zdjęciach, o tym jak nas widzą inni podczas naszej fizycznej aktywności. Dobrze jest jednak myśleć o tym, czego nie widać, a co bezpośrednio wpływa na nasz komfort podczas ćwiczeń. Mowa oczywiście o bieliźnie. Dobrze jest dobrać taką sportową bieliznę, która będzie dostosowana do naszych potrzeb. Warto wybierać dobre, oddychające materiały, które zapewnią nam komfort podczas wysiłku fizycznego. Damska bielizna sportowa w Sklep-Presto.pl: https://www.sklep-presto.pl/obuwie-i-odziez/odziez-dla-kobiet/bielizna-sportowa-damska-1597/.

9. Korzystaj z wynalazków

Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii ułatwiających nam życie. Dotyczy to zarówno nowych rozwiązań informatycznych (np. aplikacje śledzące nasze treningi), jak i technologii produkcji odzieży. Warto śledzić nowinki i wybierać to, co faktycznie może sprawić, że nasze treningi będą bardziej komfortowe. Może nowa opaska na ramię sprawi, że wygodnie zabierzemy ze sobą swój smartfon i będziemy słuchać podczas biegu ulubionej muzyki? Może nowy splot włókien w tkaninie naszej nowej bielizny termoaktywnej sprawi, że zapobiegniemy przegrzaniu naszej skóry? Warto śledzić zmiany i szukać najlepszych dla nas rozwiązań.

10. Dbaj o swój strój

Jeśli wybierzemy strój sportowy i mamy za sobą już kilka treningów, warto pomyśleć o sposobach utrzymania naszego stroju. Chodzi tu nie tylko o elementarne warunki higieny, które na pewno znasz, ale też o to , by strój posłużył nam w dobrym stanie jak najdłużej. Warto poczytać instrukcje producenta dotyczące czyszczenia i konserwacji, by długo cieszyć się produktami. Dobrze jest też mieć kilka sztuk danego elementu garderoby, by moment czyszczenia i konserwacji nie zakłócił nam rytmu ćwiczeń. Można też poczytać opinie doświadczonych użytkowników dotyczące zużywania różnych elementów stroju sportowego.