fit.pl mobile logo

Ałun - naturalny dezodorant o dziesiątkach zastosowań

 Ałun to naturalny dezodorant o wyjątkowych właściwościach. Znany jest między innymi z mocy odkażania, działania bakteriobójczego, umiejętności łagodzenia podrażnień i tamowania krwawienia. Jest przy tym przyjazny dla środowiska i dość szeroko rozpowszechniony, mamy bowiem do czynienia z górskim minerałem. Możemy go znaleźć między innymi w Uzbekistanie i Rosji, jest jednak obecny także w Rosji i USA. Występuje też w Polsce – na Dolnym Śląsku, w okolicach Sandomierza i w Międzyzdrojach. Przyjmuje postać ziarnistych skupień naciekowych z nalotami i wykwitami.

Jak można stosować ałun?
Sam roztwór ałunu ma odczyn kwasowy, w jego składzie nie ma przy tym nie tylko konserwantów, ale również alkoholi i parabenów. Jeśli więc zdecydujemy się na jego stosowanie, nie będziemy musieli obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Charakterystyczne jest dla niego również to, że nie ma zapachu. Działa antyseptycznie i ściągająco, dobrze radzi sobie przy tym z bakteriami i grzybami. Jest zatem jednym z tych naturalnych dezodorantów, o których perfekcyjnym działaniu można się przekonać już podczas pierwszej aplikacji. Chroni przed przykrym zapachem, a jednocześnie nie blokuje gruczołów łojowych i nie plami ubrania. Co ciekawe, jego zdolność do neutralizowania przykrego zapachu nie jest nowością, wykorzystywana ją bowiem w starożytnym Egipcie i w Chinach.


Ałun ma także kilka innych ciekawych zastosowań. Może być stosowany jako sposób na zacięcia podczas depilacji i na drobne skaleczenia stąd też jego ludowa nazwa – „kamyk po goleniu”. Kryształ ałunu spodoba się też paniom – zapobiega bowiem wrastaniu włosków.
Warto mieć go pod ręką latem, potrafi bowiem eliminować świąd charakterystyczny dla ukąszenia owadów odkażając jednocześnie te miejsca. Jest też nieoceniony w łagodzeniu oparzeń słonecznych i podrażnień. Skutecznie usuwa też opryszczkę wargową, gdy więc poczujemy swędzenie lub pieczenie, powinniśmy możliwie szybko potrzeć to miejsce wykorzystując w tym celu kryształ. Ałun może być też wykorzystywany do wzmacniania skóry i zwężania porów, zdolność do wysuszania wyprysków jest zaś nieoceniona w przypadku cery trądzikowej.

Kryształ może być też stosowany w przypadku skóry wrażliwej, należy przy tym pamiętać, aby stosować go z każdego boku – jeśli bowiem któryś będzie nieużywany, może dojść do jego skruszenia. Jeśli ałun interesuje nas jako oryginalny dezodorant, możemy kupić go w formie sztyftu. W takim przypadku przed aplikacją konieczne będzie zwilżenie kryształu, a następnie potarcie nim skóry pod pachami. Dzięki temu stworzymy naturalną barierę ochronną, która zapobiegnie rozmazaniu się bakterii. Zyskamy na tym również dlatego, że pozbędziemy się przykrego zapachu. Ałun zachwyci nas też swoją wydajnością, stugramowy kryształ starczy nam bowiem nawet na trzy lata.


Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest ałun w pudrze lub w sprayu. Również one skutecznie absorbują pot pozwalając jednocześnie skórze na swobodne oddychanie. Co ciekawe, ałun może też natychmiast usunąć zapach ryb, cebuli albo czosnku. Wystarczy, że użyjemy go w trakcie mycia rak pod bieżącą wodą. Nie brakuje też osób, które wykorzystują jego właściwości czyniąc z kryształu dezodorant do stóp. Również takie jego zastosowanie zbiera przy tym jedynie pozytywne opinie. Przed wyjściem do pracy należy zwilżyć kostkę ałunu wodą, a następnie potrzeć nią stopy od spodu i odczekać chwilę. Problem zapoconych butów i nieprzyjemnego zapachu stóp zniknie natychmiast.


Osoby zastanawiające się nad wejściem w posiadanie ałunu z pewnością docenią i to, że jest on wygodny w podróży z powodzeniem mieszcząc się w każdej kosmetyczce. Okazuje się przy tym, że ma on zastosowanie również podczas garbowania skór, jest przy tym między innymi zaprawą w barwieniu tkanin, jedną z odtrutek stosowanych podczas zatrucia ołowiem oraz garbnikiem w emulsjach fotograficznych. Ałuny potasowe swoje właściwości zawdzięczają solom potasu i aluminium. Charakterystyczna jest dla nich struktura cząsteczkowa, która sprawia, że pozostają one na powierzchni skóry nie przenikając w głąb organizmu, co jest tak charakterystyczne dla niebezpiecznych dla niego chlorków aluminium stanowiących jeden z podstawowych składników popularnych blokerów potu.


Tradycyjne antyperspiranty, które najczęściej kupujemy, mają w swoim składzie jeszcze jeden składnik, który może zagrozić naszemu zdrowiu. Jest nim paraben podejrzewany między innymi o działanie estrogenne, a więc przyczyniający się do powstania raka piersi. Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że parabeny mogą hamować produkcję testosterony, jeśli zaś nasza skóra jest wrażliwa, odpowiadają za stany zapalne, reakcje alergiczne, a nawet trądzik różowawy, dla którego tak charakterystyczne jest to, że trudno się z nim walczyć. Wchłaniają się przy tym w głąb skóry i szybko przenikają do krwi. Już choćby dlatego warto zrezygnować z antyperspirantów kupowanych w drogeriach. Zamiast nich warto nabyć ałun potasowy i cieszyć się jego licznymi unikatowymi właściwościami.

Naturalne kosmetyki w tym również ałun można nabyć w sklepie internetowym NATURAiJA.pl: www.naturaija.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl