Oczywiście, nie każdy z nas jest materiałoznawcą. Prawdopodobnie tacy eksperci stanowią mniejszością wśród fanów sportu. Niemniej każdy, kto ćwiczy regularnie, powinien docenić zalety dobrze dobranego stroju i materiału. Za mały, drapiący czy sztywny strój będzie dekoncentrował, ograniczał ruchy i przeszkadzał w treningu. Pogłębiające się otarcia mogą nawet uniemożliwić nam ruch. W zależności od rodzaju aktywności fizycznej należy zwrócić uwagę na materiał, z której kurtka, bluzki czy spodnie są wykonane.
Bawełna vs poliester
Większość z nas „boi się” słowa poliester. Syntetyczne tworzywa kojarzą się z czymś nieprzyjemny, sztucznym. O wiele chętniej wybieramy bawełnę, która nie podrażnia skóry i pozwala jej oddychać. O ile ta zasada dobrze sprawdza się przy ubraniach codziennego użytku, to już niekoniecznie przy odzieży sportowej.
Podczas wysiłku fizycznego pocimy się, a bawełna dobrze zbiera wilgoć. Początkowo jest to zaletą, ponieważ nie czujemy strużek potu cieknących po plecach. Na dłuższą metę ma to swoje minusy. Bawełniana koszulka zbiera pot tylko do pewnego momentu – potem jest na tyle mokra, że nie jest w stanie wchłaniać wody dalej. Pot ze skóry paruje, ale nie ma ujścia, ponieważ nasiąknięta koszulka nie przepuszcza powietrza. Koszulka jest chłodna i coraz cięższa, a przylegając do pleców działa jak zimny okład. Para, która nie może się wydostać, także robi się chłodna. Jeśli w bawełnianej koszulce będziemy prowadzić długą i męczącą aktywność fizyczną, np. bieg, gra w siatkówkę, koszykówkę na świeżym powietrzu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozchorujemy.
Zupełnie inaczej jest w przypadku poliestru. Jest to z założenia materiał oddychający, czyli taki, który nie zatrzymuje wilgoci. Pot paruje i wydostaje się na zewnątrz. Koszulka pozostaje sucha, a para wodna, ogrzewana przez ciepło naszego ciała, utrzymuje stałą temperaturę. Dzięki temu jest nam ciepło. Nawet przy dużym wysiłku, koszulka nie stanie się zimnym, ciężkim okładem.
Choć początkowo poliester może wydawać się nieprzyjemny w dotyku, to niewątpliwie ma swoje zalety. Nadaje się zwłaszcza do intensywnej aktywności prowadzonej na świeżym powietrzu, jak i intensywnych ćwiczeń cardio. Oczywiście, nie każdy materiał syntetyczny jest tak samo dobry – wszystko zależy od ceny. Dobre poliestrowe koszulki kosztują około 100 złotych. Jest to jednak pewna inwestycja – oprócz zdecydowanie lepszych właściwości termoregulacyjnych, poliester wygrywa z bawełną również wytrzymałością. Jest on mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie ważne w sportach kontaktowych czy grach zespołowych. Przykładowo, gra w siatkówkę w bawełnianej koszulce, może doprowadzić do ciężkich urazów. Mokra koszulka nie ślizga się na parkiecie, więc robiąc pad, możemy doznać obrażeń m.in. twarzy.
Dobór odpowiedniej odzieży sportowej jest niezwykle istotny – ważne, aby czuć się komfortowo i nie narażać na niepotrzebne kontuzje. Jeśli nie jesteśmy profesjonalistami, powinniśmy przede wszystkim dbać o nasze zdrowie. Aktywność ma być przyjemnością i zabawą, a nie okazją do nabawienia się zapalenia płuc.
Tekst: kodyrabatowe.interia.pl
Czy materiał stroju sportowego jest ważny?
Do sportu potrzebne są nie tylko chęci i zapał. Przydają się również odpowiednie buty, ubranie i sprzęt. Nawet amatorzy i niedzielni biegacze powinni wyposażyć się w odzież, która ochroni nas przed kontuzjami, otarciami i nieprzyjazną pogodą. Wychodząc na porannych jogging, mamy czuć przede wszystkim komfortowo. To samo tyczy się innych dyscyplin – jazdy na rowerze, pływania, zumby czy jogi. Aktywność fizyczna sprawia przyjemność. Nie pozwól alby źle dobrane adidasy czy spodenki sprawiały Ci dyskomfort. Dzisiaj kilka słów na temat poliestru i bawełny.