fit.pl mobile logo

Grażyna Barszczewska - czuję się świetnie w dojrzałej skórze!

Grażyna Barszczewska - znakomita aktorka teatralna i filmowa, spełniona babcia i świadoma dojrzałości aktywna seniorka. Portalowi senior.fit.pl zdradziła skąd czerpie siłę i radość w pracy zawodwej, a także dlaczego warto mieć pasje w dojrzałym wieku
grazyna b2Pani Grażyna Barszczewska od zawsze chciała grać? A może śpiewać?

W drodze do przedszkola na kolanach pasażerów śpiewałam piosenki - ówczesne przeboje lat 50-tych.

Aktorka teatralna, filmowa, piosenkarka – jest Pani osobą niezwykle wszechstronną, skąd czerpie Pani energię na kolejne projekty i wyzwania?

Z potrzeby…bycia potrzebną dla bliskich, dla widzów, słuchaczy. To najsilniejszy doping.

Co daje Pani największą satysfakcję w pracy: pełna widownia na spektaklu, praca nad rolą, współpraca z ulubionym reżyserem a może coś zupełnie innego?

Jesteśmy "instytucją usługową", a więc pełna widownia w teatrze, zainteresowanie filmem czy inną formą naszych wypowiedzi jest tym najszczęśliwszym i najbardziej pożądanym efektem naszej pracy. Grać do czterech pustych ścian mija się z celem. Nie wyklucza to rzecz jasna wielkiej frajdy pracy z utalentowanym i przygotowanym reżyserem czy partnerem.

Ma Pani jakąś rolę, do której szczególnie czuje sentyment?

W miarę upływu lat - popularność - zasłużona! - i niezniszczalność serialu "Kariera Nikodema Dyzmy", skłania mnie na coraz łaskawszą (czego nie było na początku) ocenę mojej roli Niny w tym filmie. Były oczywiście inne ważne, milowe role w mojej karierze, jak choćby: Maria Stuart, Gizela w " Dwojgu na huśtawce", Porcja w "Kupcu weneckim" czy Dulska.

Teatr, film, muzyka, kabaret - gdyby miała Pani uszeregować swoje życie zawodowe, która ze sztuk miałaby pierwszeństwo?

Zaczynałam jako dziecko od muzyki. Ale dziś - teatr, film, muzyka, kabaret, radio - przepychają się między sobą i wysuwają na pierwszą pozycję przemiennie, prawie jak w kolejkach po cytrusy czy pralki w PRL-u, co znakomicie pamiętam.

Gdzie widzowie i fani mogą teraz zobaczyć Panią na deskach teatru?

W moim macierzystym teatrze Polskim w Warszawie, gram aktualnie w trzech sztukach: "Burzy" Szekspira, "Cydzie" Corneilla i współczesnej sztuce :"Niepokorni.ru". W teatrze Ateneum gram gościnnie ( już 100 przedstawienie w ciągu niespełna pół roku !) sztukę wg. mojego scenariusza:"Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej"-z piosenkami Jerzego Jurandota. Cieszymy się z wielkiego zainteresowania tym przedstawieniem, które zadowala gusty widzów, których rzadko co w naszej telewizji śmieszy... Proszę zerknąć na Face Book- "Sceny niemalże…."

Jest Pani osobą niezwykle aktywną zawodowo czy prócz pracy jest jeszcze czas np. sport? Któraś dyscyplina jest Pani szczególnie bliska?

Ciepłe morze i nurkowanie - niestety niezbyt często !

Zdrowy styl życia to według Pani...?

Lubić ludzi. Nie niszczyć siebie. Ale ja akurat nie mogę się wymądrzać, bo nie mam nałogów. Dużo się ruszam, nie palę, nie piję - i w dodatku- dobrze mi z tym, więc co to za sztuka !

A co z "babcinymi sposobami" na zachowanie wigoru? Ma pani jakieś sekretne, naturalne sposoby na dobre samopoczucie, zdrowie, urodę, dzięki którym tak pięknie Pani wygląda? A może woli Pani oddać się w ręce specjalistów?

Nigdy nie ukrywałam swojego wieku. Uważam,że zatrzymywanie na siłę biologii nie ma sensu. Także dla aktorki. Przecież nie zagram już 20-letniej Julii! Chcę się czuć dobrze w swojej dojrzałej skórze.
Oczywiście staram się dbać o siebie na co dzień, ale bez przesady. Luksus odnowy biologicznej: ćwiczeń, pływania, maseczek, masaży, zdrowego odżywiania,itd - nie jest mi obcy, ale prawdę mówiąc zdarza się … raz na kilka lat..

Dom, rodzina – "rzadko bywam" czy "staram się spędzać jak najwięcej czasu z najbliższymi"?

Rodzina, moi bliscy…są jednak na pierwszym miejscu, choć bywa, że konkurencja mojego zaborczego zawodu jest silna i czasem wygrywa z miejscem przy rodzinnym stole, czy wspólnych wakacjach.

Śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że jest Pani " bardzo aktywną seniorką". Słowo emerytura bardziej kojarzy się Pani z odpoczynkiem przed telewizorem czy kolejnymi wyzwaniami?

Kiedy miałam 15 czy 18 lat - też wydawało mi się, że 60 -latka to bardzo sędziwa, poważna pani. Dzisiaj tak tego nie odbieram. Pracuję intensywnie zawodowo, z telewizora nie korzystam prawie wcale i ścigam się na czworakach z moją wnuczką, więc..?

Co poradziłaby Pani wszystkim osobom po sześćdziesiątym roku życia, które czują pewną niemoc psycho-fizyczną związaną z wiekiem?

Dzisiaj bycie "po sześćdziesiątce" nie jest żadnym wyczynem ! Szkoda czasu na zajmowanie się tym ile mamy lat. Być potrzebnym : bliskim, sąsiadom, przyjaciołom, chorym starym ludziom, dzieciom, zwierzętom.. Mieć jakiś cel, niezależnie od tego ile mamy lat. Moja Mama - Integracja Rodzinna, mając 92 lata przygotowywała jeszcze święta dla całej rodziny, dla samotnego chorego sąsiada - miała cel…

Czego moglibyśmy Pani życzyć?

Zdrowia, tylko zdrowia.

Dziękuję za rozmowę.

fot. Jacek Poremba

rozmawiała Marta Kania

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl