Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu

Znaczenie medycyny stylu życia w profilaktyce zdrowotnej stale rośnie – jej celem jest zapobieganie chorobom przewlekłym, takim jak schorzenia serca czy nowotwory.
Aleksandra Załęska
Wczoraj 12:27
Udostępnij
Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu

W 2022 roku w Polsce zmarło około 450 tys. osób, z czego niemal 75% zgonów było spowodowanych przewlekłymi chorobami, głównie układu krążenia i nowotworami. Zdaniem profesora Dworackiego, kluczowe w zapobieganiu tym chorobom są zdrowe nawyki, które mogą redukować ryzyko ich wystąpienia aż o 80%.

– Tradycyjna medycyna koncentruje się głównie na leczeniu już istniejących chorób, podczas gdy profilaktyka wciąż znajduje się na marginesie – komentuje prof. Dworacki, ambasador książki Petera Attii „Żyć dłużej. Nauka o długim życiu w zdrowiu”. – W naszej kulturze medycyna jest często postrzegana wyłącznie jako interwencje farmakologiczne, a nie jako edukacja zdrowotna i wspieranie prozdrowotnych nawyków, co zaczyna się jednak zmieniać.

Peter Attia określa obecne podejście lecznicze jako „medycynę 2.0”, podczas gdy medycyna stylu życia, którą Attia nazywa „medycyną 3.0”, dąży do zapobiegania chorobom, zanim się pojawią, oraz do przygotowania organizmu do walki z potencjalnymi zagrożeniami.

Według danych GUS w 2023 roku średnia długość życia mężczyzn wynosiła 74,7 roku, a kobiet – 82 lata. Istotne jest jednak nie tylko, ile lat przeżywamy, ale w jakim zdrowiu je spędzamy. W Polsce okres zdrowego życia wynosi około 60,8 lat dla mężczyzn i 64,1 lat dla kobiet, czyli znacznie mniej niż średnia długość życia.

– Ostatnia część życia wielu osób to czas wspomagany farmakologicznie, a to duże obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza że społeczeństwo się starzeje – mówi prof. Dworacki. – Dążymy do tego, by ta sytuacja się zmieniła i by dłuższe życie było także zdrowsze.

Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia od kilkunastu lat działa na rzecz popularyzacji tej dziedziny. Z roku na rok rośnie liczba specjalistów, którzy propagują zdrowy styl życia i poszukują środków na dalsze badania w tej dziedzinie, chociaż – jak ocenia profesor – droga do pełnej akceptacji tego podejścia jeszcze daleka.

newseria.pl