InkWatch Tria Plus – recenzja polskiego zegarka dla aktywnych

Rynek zegarków sportowych co sezon powiększa się o kolejne modele, a największe firmy wciąż prześcigają się w nowościach. Czy wśród nich miejsce dla polskiego producenta? inkWatch udowadnia, że tak. Przetestowaliśmy dla was zegarek sportowy ink Watch TRIA Plus. Czym się wyróżnia?
fit.pl
2015-12-15 00:00
Udostępnij
InkWatch Tria Plus – recenzja polskiego zegarka dla aktywnych
ink Watch TRIA Plus to zegarek stworzony przez polską firmę Arta Tech. Dla niektórych to już pierwsza zaleta. I nie jedyna, bo urządzenie bardzo przypadło nam do gustu. Ale po kolei…

inkwatch-tria-plus-recenzja-1inkwatch-tria-plus-recenzja-2

inkWatch TRIA Plus to zegarek unisex - na damskiej i męskiej dłoni dobrze się prezentuje

Jakość wykonania

Zegarek sprawia wrażenie solidnego. Wszystkie części spasowano ze sobą perfekcyjnie. Przyciski mają wyczuwalny skok. Pasek jest szeroki, ale bardzo wygodny. Największą uwagę przykuwa jednak „tarcza”, a raczej wyświetlacz zegarka. Jasne cyfry na ciemnym ekranie, wyświetlane w technologii podobnej do czytników ebooków, są bardzo czytelne. Takie rozwiązanie oszczędza baterię, bo ekran nie emituje własnego światła. By sprawdzić godzinę w ciemności trzeba aktywować kilkusekundowe podświetlenie. Całość chroni wytrzymałe szkło. Niestety nie udało nam się znaleźć informacji na temat technologii w jakiej zostało wykonane.

InkWatch TRIA Plus jest wodoszczelny do 50 metrów. Wizytę na basenie i testy w jacuzzi przetrwał bez najmniejszego problemu. 

Bateria

Według producenta bateria w trybie zegarka zapewni 60 dni ciągłej pracy, ale w przypadku treningu z włączoną rejestracją GPS jedno naładowanie wystarczy na około 11 godzin. Niestety czas testów zegarka był zbyt krótki, by sprawdzić zapewnienia producenta w praktyce. Nie ma jednak podstaw by w deklaracje nie wierzyć, tym bardziej że po 6 godzinach treningu z GPS i pięciu dniach noszenia zegarka wskaźnik baterii jest tuż poniżej połowy.

inkwatch-tria-plus-recenzja-3inkwatch-tria-plus-recenzja-4 

Pierwsze uruchomienie

Zwykle unikam czytania instrukcji, bo wolę samemu przekonać się o możliwościach urządzenia i odkryć wszystkie jego funkcje. Tym razem było podobnie. Obsługa zegarka biegowego prostsza już chyba być nie mogła. Menu w języku polskim jest przejrzyste i nie przytłacza nagromadzeniem funkcji. Zegarek „złapał” czas z GPS po około trzech minutach i był już gotowy do pracy.

Urządzenie odnajduje sygnał GPS bardzo szybko. Tylko za pierwszym razem musiałem poczekać około pięciu minut (być może ze względu na bardzo pochmurne niebo i lekką mżawkę). W kolejnych treningach urządzenie gotowe było do rejestracji biegu w około 30 – 60 sekund.

 inkwatch-tria-plus-recenzja-5

Opcje standardowe i...

Zagłębiając się w funkcje ink Watch TRIA Plus odkrywamy co raz więcej funkcji – tych standardowych i tych, które aktywują się po podłączeniu dodatkowych akcesoriów (nie dołączonych do zestawu).

Nawigacja – wpisując współrzędne interesującego nas punktu, na ekranie pojawia się strzałka wskazująca kierunek.
Kompas – cyfrowy kompas dosyć dokładnie wskazujący kierunki świata (wskazania minimalnie różnią się od tradycyjnego kompasu).

InkWatch TRIA Plus wyposażono w technologię Bluetooth Smart, umożliwiającą podłączenie dodatkowego pasa piersiowego z czujnikiem tętna czy rowerowy czujnik kadencji. Po aktywowaniu tej opcji i sparowaniu urządzeń zegarek zgromadzone informacje zapisze razem z danymi treningowymi.

Funkcje Smart

Zegarek może pełnić funkcję rejestratora aktywności. Domyślnie jest on uruchomiony i zapisuje liczbę pokonanych kroków, obliczony na ich podstawie dystans i liczbę spalonych kalorii. Te dane nie są jednak dokładne. Podczas dłuższego pisania na klawiaturze urządzenie naliczyło ponad 300 kroków, podczas gdy nawet nie wstawałem z miejsca. By oszczędzić baterię postanowiłem tę funkcję wyłączyć. Jako ciekawostka sprawdza się, ale do dokładnego monitorowania aktywności już nie konieczne. Ale przecież nie o to w tym zegarku chodzi. Jego głównym zadaniem jest pomiar treningów z wykorzystaniem GPS, a tego już niełatwo oszukać.

Rejestracja treningów

TRIA w nazwie urządzenia sugeruje, że przeznaczony jest do triathlonu. Nie do końca, bo choć dostępne są tryby biegania, jazdy na rowerze i pływania to połączenie tych aktywności w jeden trening jest niemożliwe.

W trybie biegania i rowerowym można rejestrować treningi na powietrzu i na sali (GPS działa oczywiście tylko w pierwszym przypadku). Śledzenie postępów pływackich możliwe jest jedynie na otwartych wodach.

Po zakończeniu treningu można przejrzeć szczegółowe dane, a gdy poprawiliśmy swój rekord urządzenie nie omieszka nas o tym poinformować. Fajna motywacja.

Zegarek umożliwia też samodzielne przygotowanie treningu. Możemy zaplanować sobie np. interwały, a odpowiedni dźwięk poinformuje nas o zmianie tempa. Opcji personalizacji treningu jest tu dużo więcej.

inkwatch-tria-plus-recenzja-6inkwatch-tria-plus-recenzja-0 

Zapisane treningi

Producenci zegarków sportowych przyzwyczaili nas do dedykowanych aplikacji do odczytywania, archiwizowania i przeglądania danych treningowych. W inkWatch takiego rozwiązania na chwilowo nie znajdziemy, ale producent poinformował nas, że dedykowana aplikacja na iOS jest już gotowa (nie ma jej jeszcze w AppStore, ale można pobrać ze strony Arta Tech). Prace nad wersją na Androida trwają. Niestety w pudełku i instrukcji żadnych informacji na temat aplikacji mobilnych nie znajdziemy. Pozostaje śledzić informacje na stronie porducenta.

#Link: http://www.my-midia.com/#!inkwatch-tria-plus/iynh9

Chwilowo trzeba korzystać z pierwszej metody. Urządzenie zapisuje treningi w formacie .gpx. Wszystkie dane bez problemu można więc zaimportować np. do Endomondo czy Runtastic w czasie ładowania urządzenia. Wbrew pozorom cały proces jest bardzo intuicyjny.

 

Czy warto?

Za cenę około 600 zł dostajemy naprawdę solidny zegarek. Oczywiście możemy kupić zegarki bardziej znanych firm, oferujące w standardzie funkcje, których inkWatchowi brakuje.Trzeba jednak liczyć się z większym wydatkiem. Mimo to, zegarek biegowy polskiego producenta ma szansę zaistnieć na rynku. Jeśli więc nie potrzebujecie wspomnianych opcji jak np czujnik mierzący tętno w nadgarstku, inkWatch będzie świetnym wyborem.

inkWATCH TRIA Plus można już kupić w sklepach sportowych oraz w sieciach RTV EURO AGD i Media Markt. Dostępny jest również w internetowym sklepie producenta. Do końca grudnia cena promocyjna inkWATCH TRIA Plus na inkwatch.eu to tylko 499 PLN

 

Łukasz Pęksyk
www.fit.pl
 

>>>KONKURS<<<

wygraj jeden z 3 zegarków InkWatch TRIA Plus i sprawdź  możliwości tego sprzętu! 

Wystarczy napisać nam na adres konkurs@fit.pl: 

``W jakiej aktywności sportowej zegarek Ink Watch TRIA Plus pomoże Ci monitorować postępy treningu".

inkWATCHkonkurs

#Link regulamin : kliknij tutaj

#Link: www.inkwatch.eu

 

 

Konkurs rozwiązany!

Zwycięzcami zostają:
P. Łukasz Kazimierczak z Warszawa
P. Karol Pietras z Ciszyca Dolna
P. Paweł Pietraszewicz z Oleszyc

 

Gratulujemy!

Potwierdzeniem wygranej jest wysłany przez Redakcję email z prośbą o podesłanie pełnych danych niezbędnych do wysyałki nagród