Materiał z jakiego wykonana jest patelnia
Materiał, z jakiego wykonana jest patelnia, wpływa na jej funkcjonalność, czas nagrzewania czy możliwość przywierania do niej potraw. Na rynku dostępne są patelnie wykonane z:
Aluminium – szybko się nagrzewa i równie szybko traci temperaturę, lubiane są za lekkość i odporność na uszkodzenia. Po nagrzaniu powyżej 180 stopni Celsjusza niestety wydzielają szkodliwe dla organizmu związki, dokładając do tego równie szkodliwy teflon, którym najczęściej są pokryte, to warto zastanowić się, czy chcemy ich używać.
Stal – jest wyjątkowo trwała, szczególności jeśli jest nierdzewna, dlatego możemy do mieszania używać wszelkiego rodzaju przyborów, bez obawy o jej uszkodzenie. Nie nadają się jednak na kuchenkę elektryczną, ponieważ czas ich nagrzewania sprawia, że jest mało ekonomiczna. Jeśli zależy nam na wyeliminowaniu z diety tłuszczu, to patelnia stalowa również się do tego nie nadaje.
Żeliwo - to bardzo trwały i odporny materiał, który długo się nagrzewa, ale równie długo utrzymuje ciepło. Na patelniach żeliwnych możemy smażyć praktycznie wszystko i to w dość wysokich temperaturach. Jeśli jesteśmy chorzy na anemię, to kupując naturalne żeliwo, możemy się spodziewać, że zawartość żelaza będzie się z korzyścią dla nas wydzielała podczas obróbki termicznej.
Tytan – to najtrwalszy surowiec, z którego wykonywane są ekskluzywne naczynia do gotowania. Jest bardzo odporny na zarysowania. Tańszą wersją są patelnie pokryte jedynie tytanową powłoką – tutaj warto zwrócić uwagę na jej grubość, która będzie stanowić o jej trwałości. Jeśli chcemy sprawić komuś idealny prezent do nowego mieszkania, zestaw patelni tytanowych będzie strzałem w dziesiątkę. W zakupie prezentu pomoże pożyczka przez Internet.
Rodzaj patelni ze względu na zastosowanie
Aktualnie możemy dobrać rodzaj patelni do przyrządzanego przez nas posiłku. Dzięki temu możemy korzystać z ich różnej głębokości czy specjalnych wytłoczeń.
Klasyczna – model uniwersalny, posiadany przez większość z nas w domu. Charakteryzuje się płaskim dnem z podwyższonymi brzegami. W sklepach możemy znaleźć je wykonane z różnych materiałów i różnej wielkości.
Głęboka – idealnie nadaje się do duszenia i przyrządzania większej ilości składników, ponieważ posiada podwyższone brzegi. Do tego rodzaju możemy zaliczyć patelnie saute lub tradycyjnego chińskiego woka.
Grillowa – specjalny rodzaj patelni, która w dnie posiada rowki lub kratkę, dzięki którym powietrze od dołu dociera do smażonej potrawy. Zyskujemy przez to smak, jak przy tradycyjnym grillowaniu. Polecana jest również ze względu, na smażenie bez użycia tłuszczu lub jej całkowitego braku.
Rodzaj stosowanych powłok
Najpopularniejszą powłoką używaną do tej pory jest oczywiście teflon, który niestety przy wielu badaniach potwierdził swoją toksyczność i kancerogenność. Na szczęście zaczęto stosować powłoki ceramiczne i tytanowe, które stanowią znacznie lepszy i zdrowszy wybór.
Jak widać mamy bardzo dużo opcji do wyboru, warto wybierać patelnie z grubszym dnem – co najmniej 4 milimetrowym, a jeśli zależy nam na przyrządzaniu zdrowych posiłków lepiej wybierać patelnie grillowaną.