Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że kofeina pomaga nawet o połowę złagodzić bóle mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Odkrycie to może być bardzo istotne dla osób, które dopiero zaczynają regularnie uprawiać sport, bowiem to one najbardziej odczuwają bóle mięśni.
- Dzięki kofeinie, takim osobom łatwiej będzie przetrwać pierwszy okres intensywnych ćwiczeń i podjąć regularną aktywność fizyczną - mówi prowadzący badania Victor Maridakis z Uniwersytetu Stanu Georgia. - Obolałe mięśnie zniechęcają bowiem niektórych do uprawiania sportu.
Naukowcy przeprowadzili testy w grupie studentek, które nie piły zbyt często kawy i nie uprawiały regularnie ćwiczeń fizycznych. Dzień lub dwa po treningu, który spowodował umiarkowany ból mięśni, podawano im bądź pigułkę z kofeiną (w ilości odpowiadającej dwóm filiżankom kawy), bądź placebo (obojętną, nie mającą wpływu na zdrowie substancję). Godzinę później dziewczęta musiały wykonać dwa ćwiczenia, obciążające mięsień czworogłowy uda - jedno przy maksymalnym obciążeniu, drugie z nieco mniejszym.
Wyniki, opublikowane w piśmie „Journal of Pain”, są co najmniej ciekawe. Po zażyciu kofeiny przed testem maksymalnie obciążającym mięsień biorące udział w eksperymencie studentki odczuwały o 48 proc. mniejszy ból, niż po zażyciu placebo, po którym redukcja bólu wyniosła średnio 26 proc.
Doświadczenie będzie wymagało jeszcze potwierdzenie, bo wspomniany test przeprowadzono na małej, 9-osobowej grupce, ale naukowcy twierdzą, że kofeina może skuteczniej łagodzić bóle po wysiłku fizycznym, niż kilka obecnie stosowanych w tym celu leków, jak np. naproksen (którego efektywność ocenia się na 30 proc.) lub aspiryna (skuteczność ok. 25 proc.).
Przeciwbólowe działanie kofeiny może mieć związek z jej zdolnością do hamowania czynności adenozyny, czyli związku uwalnianego w organizmie przy stanach zapalnych tkanek.
Nie oznacza to jednak, że kofeinę należy bezkrytycznie traktować jako lekarstwo na bolące mięśnie. Naukowcy, którzy przeprowadzili test, podejrzewają, że kofeina będzie lepiej łagodzić bóle mięśni u osób, które nie piją zbyt często kawy i nie są przez to uodpornione na działanie kofeiny. Ostrzegają też, by nie przesadzać z kofeiną przed ćwiczeniami. Jej nadmiar może bowiem spowodować drżenie, kołatanie serca lub zaburzenia snu.
www.fit.pl/PAP