fit.pl mobile logo

Mateusz Sawrymowicz

Na pływackich mistrzostwach świata w Melbourne wywalczył piąty w historii polskiego pływania złoty medal
- Miał trener kiedyś w grupie mistrza świata? - zapytał kiedyś trenera Mateusz Sawrymowicz. – Nie – odpowiedział szkoleniowiec. - To będzie pan miał! – powiedział Mateusz. Słowa dotrzymał. W minioną niedzielę został pływackim mistrzem świata na 1500 metrów stylem dowolnym.mateusz sawrymowicz

Wydawało się, że mistrzostwa świata w pływaniu, rozgrywane w Melbourne będą dla Polaków zupełnie nieudane. Nasza najlepsza pływaczka, Otylia Jędrzejczak zdobyła co prawda dwa medale (srebrny i brązowy), ale nie udało jej się stanąć na najwyższym podium, a w jednym z wyścigów była nawet ostatnia. Zawiódł Paweł Korzeniowski, nie powiodło się Sławomirowi Kuczko. I kiedy wydawało się, że nasi reprezentanci wrócą z Australii na tarczy, niespełna 20-letni pływak szczecińskiego MKP wskoczył na najwyższe podium po rywalizacji na 1500 metrów stylem dowolnym i zdobył piąty w historii polskiego pływania złoty medal mistrzostw świata. Przy okazji pobił rekord Europy i zdetronizował dotychczasowego „pewniaka” na tym dystansie, Australijczyka Granta Hacketta.

- Spełniło się moje marzenie – mówił Mateusz po wyścigu. – Teraz moim celem jest zdobycie medalu na olimpiadzie w Pekinie.

Świeżo upieczony mistrz świata zaczął się uczyć pływać już w wieku pięciu lat. Namówił go do tego ojciec, który sam trenował pływanie i grał w piłkę wodną. Mateusz nie od razu jednak zaczął myśleć na poważnie o pływaniu

- Na początku pływanie to było tylko hobby – opowiada. - Do szkoły sportowej poszedłem dopiero w szóstej klasie. Większość chłopaków grała w piłkę nożną, ale mnie jakoś szczególnie do tego nie ciągnęło.

Ciągnęło go do wody, ale lubił i lubi do dzisiaj także jazdę na deskorolce i na snowboardzie. Nie zawsze jednak może sobie na nie pozwolić. – Niestety, obie przyjemności są bardzo kontuzjogenne – wyjaśnia Mateusz. – Muszę bardzo uważać. Właśnie przez snowboard i groźny uraz barku mój brat Bartek przestał trenować pływanie, a zapowiadał się nieźle. Może to i dobrze, że nie mam teraz na to czasu...

m sawrymowiczMateusz będzie miał okazje pojeździć na swoim ukochanym snowboardzie już niedługo – wkrótce wybiera się do Włoch ze swoim kolegą z kadry, Przemysławem Stańczykiem (zdobył w Melbourne srebrny medal), by wspólnie poszusować na włoskich stokach.

Jeszcze na długo przed tym, gdy Sawrymowiczowi zagrano „Mazurka Dąbrowskiego” na mistrzostwach świata, zapowiadał się na świetnego pływaka. Wielkim talentem po raz pierwszy błysnął w 2005 roku na mistrzostwach Europy juniorów i mistrzostwach świata seniorów z 2005 roku. W mistrzostwach juniorów zdobył we wspaniałym stylu tytuły na 400 i 1500 m kraulem, w obu przypadkach ustanawiając rekordy MEJ. A w Montrealu na dłuższym z dystansów był piąty. W grudniowych ME na krótkim basenie na 1500 m stylem dowolnym był trzeci, za Rosjaninem Jurijem Priłukowem i Brytyjczykiem Davidem Daviesem.

O pierwszy medal w karierze seniorskiej miał walczyć w ubiegłym roku w Budapeszcie, ale mimo że pobił na tych zawodach rekord życiowy na 400 m kraulem, w swoim koronnym dystansie finiszował dopiero na szóstym miejscu.

Zrehabilitował się niecały miesiąc później w ME na krótkim basenie w Helsinkach, gdzie zdobył srebrny medal. Dopłynął wtedy na metę w czasie 14.28,43, o ponad 10 sekund szybciej od własnego rekordu Polski sprzed roku z Triestu. Musiał jednak uznać wyższość Rosjanina Jurija Priłukowa.

W niedzielę w Melbourne Sawrymowicz znów musiał walczył o złoto z Rosjaninem. Tym razem był o klasę lepszy. A że ma niespełna 20 lat można się spodziewać, że wywalczy dla Polski jeszcze niejeden medal.

Sylwetka:

mateuszsawrymowiczurodzony: 22 kwietnia 1987 roku w Lublinie
wzrost: 185 cm
waga: 75 kg
trener: Mirosław Drozd

Największe sukcesy:

Mistrzostwa świata na długim basenie:
  • 5. miejsce w Montrealu (2005 r.) na 1500 m stylem dowolnym
  • 1. miejsce w Melbourne (2007 r.) na 1500 m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy na krótkim basenie:
  • 3. miejsce w Trieście (2005 r.) na 1500 m stylem dowolnym
  • 2. miejsce w Helsinkach (2006 r.) na 1500 m stylem dowolnym

Mistrzostwa Europy juniorów:
  • 1. miejsce w Budapeszcie (2006 r.) na 400 m stylem dowolnym (rekord mistrzostw)
  • 1. miejsce w Budapeszcie (2006 r.) na 1500 m stylem dowolnym (rekord mistrzostw)

www.fit.pl

fot. AP/AFP

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl