Uczeni z Uniwersytetu stanu Wisconsin pod kierownictwem prof. Theodore Kotchena przeprowadzili badania w ciągu 9 lat wśród grupy 201 czarnoskórych Amerykanów obojga płci, w średnim wieku 59 lat, cierpiących na schorzenia naczyń wieńcowych.
Badanych podzielono na dwie grupy, z których pierwsza stosowała medytacje i inne techniki zmniejszające stres a druga otrzymywała standardowe informacje o unikaniu schorzeń serca i układu krwionośnego za pomocą odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Dobroczynny wpływ medytacji stwierdzono wyraźnie w pierwszej grupie, której stan zdrowia był prawie o połowę lepszy niż w drugiej.
Zdaniem prof. Theodore Kotchena z Uniwersytetu stanu Wisconsin, wyniki badań są bardzo zachęcające, ale wymagają potwierdzenia wśród innych grup pacjentów. Dodał, że medytacje można traktować jedynie jako uzupełnienie, a nie substytut terapii stosowanej przy schorzeniach kardiologicznych.
www.fit.pl
Medytacja na problemy z sercem
Medytacje transcendentalne zmniejszają aż o 47 proc. ryzyko zawału u osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia kardiologiczne-wynika z badań klinicznych amerykańskich naukowców. O wszystkim informuje internetowe wydanie fachowego czasopisma "Archives of Internal Medicine"