W tym wszystkim nie wiadomo komu wierzyć i gdzie szukać pomocy. Do tego wymyślne nazwy i mnogość wariacji, potrafią nieźle skołować. Autor książki "Najsłynniejsze diety" Judith Rodriguez, żeby im pomóc, chciał usystematyzować wszystkie obecnie popularne sposoby odżywiania, ocenić ich wartość naukową oraz skuteczność w działaniu.
W tym celu poza krótkim opisem, każda z diet oceniona jest w trzystopniowej skali pod względem czasu jaki można ją stosować (czy jest to dwutygodniowa głodówka, czy raczej dieta na całe życie), łatwości w stosowaniu (dostępność produktów, złożoność przygotowywania posiłków), jak nadaję się do stosowania przez całą rodzinę, kosztu produktów oraz uzasadnienia naukowego (tutaj autor odejmuje punkty za niepotwierdzone teorię i możliwe szkodliwe działanie diety). Pomysł skali jest bardzo dobry, łatwo dzięki temu odrzucić diety o niepotwierdzonej skuteczności, niebezpieczne dla zdrowia oraz te najbardziej kosztowne lub czasochłonne, jeśli nam na tym zależy. Dodatkowo przy każdej z diet znajduje się przykładowy, tygodniowy jadłospis, choć tak naprawdę nie wiadomo po co.
Niewiele może on nam powiedzieć i całkowicie nie oddaje charakteru diety, kiedy podzielona jest ona na, ostatnio popularne fazy lub cykle. Do tego bardzo częsty brak miar porcji produktów nie pozwala wprowadzać ich w życie.
Wracając do opisu, jest on niestety zbyt krótki żeby powiedzieć coś więcej o każdym planie. Jedyne co daje to ogólny ogląd na najbardziej zasadnicze jego założenia. Bardziej może nas zainteresować konkretnym sposobem żywienia i odesłać do innych źródeł. Pod tym względem publikacja trzyma wysoki poziom. Za każdym razem umieszczono listę książek i stron internetowych, które pomogą nam rozszerzyć informację o diecie, która nas bardziej zaciekawi. Warto zwrócić uwagę na pracę tłumacza, ponieważ dodano polskie strony i książki jeśli tylko takowe istnieją. Skoro już jesteśmy przy temacie języka, trzeba zaznaczyć, że książka została napisana w Stanach Zjednoczonych i odnosi się do tamtych reali. I niestety wiele z bardziej interesujących planów jest dostępne tylko w książkach i w języku angielskim, nie dostępnych na rynku polskim. Niestety może to okazać się frustrujące jeśli któryś ze sposobów "odtłuszczania" zainteresuje nas, a okaże się że nie mamy możliwości by poszerzyć wiadomości na jego temat i wprowadzić go w życie.
Książka "Najsłynniejsze diety" jest napisana przystępnym językiem i ma naprawdę, bardzo ładną i ciekawą oprawę graficzną. Niestety zdawkowa ilość informacji w niej zawartych czynią z niej bardziej rozbudowaną broszurę niż poważny przewodnik po żywieniu. Biorąc jednak pod uwagę niewygórowaną cenę trzydziestu złotych, może ona być ona dobrą inwestycją dla tych którzy nie znaleźli jeszcze swojego sposobu na odchudzanie.
Damian Parol
www.fit.pl
Najsłynniejsze diety Judith Rodriguez
Często bywa tak że ludzie pragnący zrzuć niechciane fałdy gubią się wśród wielu sprzecznych informacji na temat diet. Koleżanki z pracy mówią, że nie da się wytrwać na niskokalorycznej, w gazecie piszą żeby uważać na wysokobiałkowe, bo niszczą nerki, a w telewizji ostrzegają, że diety oparte o niski indeks glikemiczny są niepotwierdzone naukowo