Zastanawialiście się, dlaczego mężczyźni preferują dania mięsne, a panie zadowolą się na obiad lekką sałatką? Zależnościom między płcią a upodobaniami kulinarnymi przyjrzeli się naukowcy i doszli do ciekawych wniosków. Jak się okazuje, to właśnie płeć wpływa na nasze gusta smakowe
W naukowym projekcie, który miał potwierdzić przypuszczenia badaczy, że to płeć decyduje, co lubimy jeść, wzięło udział 14 000 dorosłych Amerykanów. I okazało się, że różnice w zwyczajach żywieniowych kobiet i mężczyzn są znaczące.
Badacze zaobserwowali w trakcie doświadczenia, że mężczyźni chętnie jedzą mięso – zwłaszcza drób (kaczki, kurczaki), a także cielęcinę i szynkę. Panowie chętniej niż panie sięgają po owoce morza, wybierając dania z krewetek i ostryg. Lubią też szparagi i brukselkę.
Menu pań bogate jest z kolei w warzywa, a zwłaszcza w marchewkę i pomidory. Kobiety gustują w czerwonych owocach – truskawkach, borówkach, malinach i jabłkach, częściej też jedzą bakalie (np. migdały i orzechy). Dieta pań bogatsza jest w jaja i nabiał. Częściej niż mężczyźni piją kefiry i inne produkty mleczne.
Były też punkty wspólne. Zarówno panie, jak i panowie lubią niezdrowe jedzenie. Uczestnicy badania chętnie zajadali się np. hamburgerami, z tą różnicą, że panie kupowały częściej świeże, a panowie mrożone mięso.
Naukowcy liczą na to, że uzyskane podczas tych badań informacje o kulinarnych gustach kobiet i mężczyzn będzie można wykorzystać w lecznictwie. Na ich podstawie można np. opracować nowe metody zwalczania chorób związanych z jedzeniem u obu płci.
Wyniki tego ciekawego badania przedstawiono podczas Konferencji Emerging Infectious Diseases w Atlancie. Była to część większego projektu, którego celem było poznanie chorób związanych z nawykami żywieniowymi.