Władze WSF prowadzą działania mające na celu uznanie squasha za dyscyplinę olimpijską. A jakie były początki squasha?
Squash (ang. zgniatać, miażdżyć) to gra dla 2 lub 4 osób, polegająca na przemiennym odbijaniu (specjalną rakietą) przez zawodników piłki od ścian w sposób utrudniający przeciwnikowi jej prawidłowy odbiór. Gra rozgrywana jest na specjalnym korcie o wymiarach 9.75 na 6.4 metra, który otoczonym jest ze wszystkich stron ścianami. Gra toczy się do 3 wygranych setów, z któ®ych każdy jest rozgrywany do 11 punktów. Dyscyplina uprawiana jest w 175 krajach świata przez ponad 20 milionów ludzi.
Gra została wymyślona w Anglii na początku XIX wieku przez więźniów osadzonych za długi w słynnym londyńskim zakładzie karnym „The Fleet”. Z powodu ograniczonej przestrzeni, więźniowie chcący grać w tenisa, zaczęli odbijać piłki od ścian. Zza krat gra szybko trafiła na salony. W 1830 roku uczniowie jednej z elitarnych brytyjskich szkół odkryli, że rozgrywka staje się ciekawsza i trudniejsza, gdy używa się w niej piłki z dziurką, która ulega zgnieceniu (ang. squash) podczas odbicia od ściany. Tak powstała nazwa sportu, który w 1864 roku został uznany za oficjalną dyscyplinę.
W Polsce squash pojawił się ok. 1997 roku. Dyscyplina szybko zyskuje zwolenników. Polska Federacja Squasha ocenia liczbę osób uprawiających ten sport na ok. 20 000, a w jej oficjalnych rankingach notowanych jest już ok. 870 zawodników. Korzystny trend potwierdza rosnąca liczba kortów do gry, która we wrześniu 2009 r. wynosiła ok. 160.
www.fit.pl