Tysiące amatorów sportu w Polsce używa monitorów pracy serca. Wiedzą oni, że należy trenować w określonych strefach tętna. Skąd jednak czerpią informacje, jak te strefy wyznaczać? Jak zbudować dobry plan treningowy z wykorzystaniem pulsometru? Wiedza o tych zagadnieniach dotychczas była rozproszona. „Trening z pulsometrem” to pierwsza tak kompleksowa publikacja w języku polskim na ten temat. Co więcej – obala wiele mitów.
Autor publikacji, Joe Friel, wyjaśnia m.in. dlaczego wyznaczanie stref na podstawie tętna maksymalnego jest błędem. Wskazuje różnice w użyciu pulsometrów między takimi dyscyplinami sportu jak bieganie, kolarstwo, pływanie czy narciarstwo biegowe. Tłumaczy, jak niwelować niedokładności pomiarów, wynikające z wpływu rozmaitych czynników (choćby temperatury powietrza, odwodnienia czy zmęczenia).
Książka Joe Friela nie tylko skupia się na użyciu pulsometrów. Autor wyjaśnia szczegółowo zagadnienia fizjologii wysiłkowej i omawia swoją słynną Triadę Treningową. To dzięki niej, w kolejnych rozdziałach, czytelnik może krok po kroku zbudować swój własny, szczegółowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb program treningowy. Joe Friel prowadzi czytelnika za rękę, dając mu narzędzia do zaprogramowania poprawy kondycji i osiągania coraz lepszych rezultatów w danym sporcie wytrzymałościowym.
Joe Friel trenuje sportowców wytrzymałościowych od 1980 roku. Jest magistrem nauk o sporcie certyfikowanym przez Amerykański Związek Triathlonu i Amerykański Związek Kolarstwa, a także założycielem Amerykańskiego Narodowego Komitetu Trenerów Triathlonowych (USA Triathlon National Coaching Commission). Joe Friel jest znany polskim czytelnikom z takich publikacji, jak: „Biblia treningu kolarza górskiego”, „Triathlon biblia treningu” czy „Paleodieta dla sportowców”.
We wstępie do książki Joe Friel pisze:
Czy ta książka może ci pomóc? Czy staniesz się szybszy? Odpowiedzi na wszystkie tego typu pytania zaczynają się od „to zależy…”. Dla początkujących, to zależy od tego, jak bardzo przyłożą się do pracy według programu, który został przygotowany dla nich w Rozdziale 9. Zależy to też od tego czy znajdziesz czas, żeby stworzyć własny spersonalizowany program treningów. Czy ta książka Ci w tym pomoże? Nie mam wątpliwości, że tak.
Wśród sportowców, z którymi pracowałem metodami przedstawionymi w tej książce, byli: mistrz świata, olimpijczyk, kilku światowej klasy zawodników, mistrzowie kraju, czołowi zawodnicy wyścigów regionalnych, zwycięzcy kategorii wiekowych, ci, którym po raz pierwszy udało się skończyć maraton i tacy, którzy poczynili ogromne postępy. Wszyscy oni opierali się na tym programie.
www.fit.pl