Tanio, bezpiecznie, na swoim
Przyjęło się, że stworzenie siłowni we własnym domu wiąże się z dużymi wydatkami i potrzebą zagospodarowania dużej powierzchni na umieszczenie ciężkiego sprzętu. W rzeczywistości sprawa budowy siłowni wygląda zupełnie inaczej i nie potrzebujemy do tego ani willi z basenem, ani walizki pełnej pieniędzy. Jeśli posiadamy małe mieszkanie, też możemy stworzyć niewielką, ale funkcjonalną strefę fitness. W takim wypadku należy zadbać o to, by sprzęt w jaki chcemy się zaopatrzyć, zajmował jak najmniej miejsca lub posiadał możliwość szybkiego składania. Dzięki temu, rowerki magnetyczne, stepery czy hantle będziemy mogli schować pod łóżko lub do szafy wnękowej.
Dobrym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań jest również drążek, który można zamontować na futrynie do drzwi i w razie potrzeby zdemontować go, np. podczas wizyty znajomych. Do ćwiczeń naziemnych niezbędna będzie mata, dzięki której unikniemy stłuczeń i wad postawy podczas wykonywania ćwiczeń. Jeśli publiczne siłownie chcemy omijać szerokim łukiem, przed domowymi ćwiczeniami warto skonsultować się z trenerem personalnym, który rozwieje wszelkie wątpliwości i podpowie jak ćwiczyć, by mieć z tego jak największe korzyści.
Oświetlenie w domowej siłowni
Bardzo ważnym aspektem w planowaniu domowej siłowni jest także jej oświetlenie sufitowe. Niezależnie od tego czy naszym nowym miejscem do ćwiczeń będzie piwnica, strych czy nawet sypialnia, to właśnie o oświetlenie należy zadbać w szczególności. Zanim pomówimy o oświetleniu LED, warto, by w pomieszczeniu znajdowało się duże okno, dzięki któremu ćwiczenia w dzień będą sprawiały nam jeszcze więcej przyjemności, niż przy sztucznym oświetleniu. Jeśli jednak na ćwiczenia mamy czas jedynie po pracy, zalecamy, by barwa światła w domowej siłowni była naturalna. Oświetlenie LED w domowej siłowni ma pobudzać do ćwiczeń, a nie sprawiać, że zanim zaczniemy uprawiać fitness, od razu będziemy chcieli zakończyć ćwiczenia.
Jeśli zdecydowaliśmy się zadbać o własną tężyznę fizyczną i po kilku tygodniach prezentować się nienagannie na różnego rodzaju imprezach, warto zadbać także o środowisko. Pomóc mogą w tym energooszczędne żarówki LED, które są gwarantem niskiego poboru prądu, a także oświetlenia najwyższej jakości.
Zalety i wady ćwiczeń w domu
Po odpowiednim przygotowaniu stanowiska fitness, przychodzi czas na same ćwiczenia. To właśnie wtedy zdajemy egzamin z samozaparcia do pracy i organizacji czasu. Po pewnym czasie zdajemy sobie również sprawę z tego, czy założenie siłowni w domu było odpowiednią decyzją. Domowa siłownia posiada więcej zalet czy wad? Przeanalizowaliśmy również tę kwestię.
Osoby często uczęszczające na zajęcia w miejskich siłowniach zwykle narzekają na długi czas dojazdu, wiecznie zajęte przyrządy na salach, a także na oślepiające podczas ćwiczeń światło. W domowym zaciszu mamy gwarancję tego, że nikt nie przeszkodzi nam w ćwiczeniu na ulubionych urządzeniach, a stanowiska będą przygotowane idealnie do potrzeb. Miesięczne karnety open również zwracają się bardzo szybko, a zaoszczędzone pieniądze możemy wydać chociażby na kolejne, bardziej profesjonalne przyrządy do ćwiczeń. I tutaj dotykamy niestety wad siłowni w domu. Jedną z nich jest brak profesjonalnych urządzeń, a także mniejsze wsparcie trenerów osobistych, których w miejskich siłowniach akurat nie brakuje. Innym aspektem jest także mniejsza motywacja do ćwiczeń, co w warunkach profesjonalnych jest raczej rzadko spotykane.
Mimo wszystko polecamy, by w obecnej sytuacji zaopatrzyć się w sprzęt do ćwiczeń i zacząć pracę nad własnym ciałem. Pamiętajmy również o tym, by oświetlenie LED było odpowiednio dobrane, dzięki czemu nasze chęci do ćwiczeń będą o każdej porze dnia i nocy na bardzo wysokim poziomie.