Otarcie - skóra jest wtedy zaczerwieniona i lekko piecze. Najlepiej otarcie szybko zdezynfekować i założyć opatrunek W trakcie rowerowej wywrotki często dochodzi do poważniejszego otarcia skóry - rana krwawi. Jej okolice trzeba dokładnie zdezynfekować, założyć jałowy opatrunek z gazy i odwiedzić lekarza.
Odparzenie - powstaje zazwyczaj w miejscu kontaktu skóry (pachwin, pośladków i wewnętrznej strony ud) z częściami roweru. Czasami zdarzają się odparzenia na dłoniach, powstające na skutek długiego kontaktu spoconej skóry z plastikowymi rogami kierownicy. Odparzeniom można zapobiegać przesypując pachwiny talkiem kosmetycznym. Należy je również zdezynfekować wodą utlenioną lub spirytusem i osuszyć. Przy silnych stanach zapalnych ulgę przynosi spryskanie miejsc chorych oxycortem lub panthenolem. W przypadku odparzeń między pośladkami przełóż te miejsca gazą i zrób przerwę w podróży. Pamiętaj, że siodełko powinno być przede wszystkim wygodne, pokryte materiałem chłonącym pot i zapewniającym przepływ powietrza. Odparzenia powodują przede wszystkim skaj i plastik.
Nagniotek - bolesne zgrubienie skóry, głównie po wewnętrznej stronie dłoni. Na ogół znika samoistnie po kilku dniach. Szybciej się go pozbędziesz, mocząc ręce w letniej wodzie z dodatkiem mydła i ścierając zgrubienie delikatnie pumeksem. Najlepiej zapobiegać powstawaniu nagniotków używając specjalnych rękawiczek.
Odciski - powoduje silny ból, ponieważ jego korzenie wnikają głęboko w skórę. Powstaje głównie na stopach. Plastry i płyny na odciski, z pewnością przyniosą ci ulgę.
Pęcherz - ból jaki powoduje utrudnia prowadzenie roweru. Pęcherz przekłuj zdezynfekowaną igłą u podstawy (na granicy pęcherza z naskórkiem). Wyciśnij zgromadzony w nim płyn i zdezynfekuj. Załóż jałowy opatrunek. Nie zdzieraj uszkodzonego naskórka. Opatrunek powinien zapewniać swobodny dostęp powietrza. rany postaraj się nie zamoczyć i nie zabrudzić.
Skaleczenie - jeżeli jest niewielkie, wystarczy je zdezynfekować wodą utlenioną lub spirytusem oraz nałożyć jałowy opatrunek. Jeśli jest rozległe i głębokie trzeba zgłosić się do lekarza, który zszyje ranę i poda zastrzyk przeciwtężcowy.
Skręcenie - to obrażenie stawu, najczęściej skokowego. Uszkodzone miejsce usztywnij bandażem elastycznym lub załóż opaskę elastyczną chroniącą staw. Jeśli nie pojawi się opuchlizna, wystarczy przez dłuższy czas, nawet trzy tygodnie, nosić opaskę elastyczną, smarować bolące miejsce żelem lub maścią i oszczędzać nadwyrężoną kończynę. Gdy bólowi towarzyszy obrzęk koniecznie idź do lekarza.
Stłuczenie - gdy chcesz zmniejszyć obrzęk i ból, polewaj miejsce stłuczone zimną wodą, rób zimne lub wysuszające okłady, np. z altacetu. Możesz też użyć sprayu chłodzącego lub żelu przeciwobrzękowego i przeciwbólowego np. Reparil, Aestin, Haematoven.
www.fit.pl