Kolejna istotną kwestią jest to, że skurcze różnych mięśni Twojego ciała są w rzeczywistości impulsami odbieranymi przez korę mózgową. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko z powodu wydzielanych w tym czasie wewnętrznych „dopalaczy”- „hormonów szczęścia”: endorfiny, endokefaliny oraz adrenaliny. Z kolei z drugiej strony gdyby stan ten trwał zbyt długo doszłoby do przestymulowania Twojego mózgu. Dlatego też następuje hamowanie, które jest bezpośrednio związane ze zmniejszaniem się siły skurczu mięśni, opóźnieniem ich pobudzania i ogólnym zmęczeniem.
W jakim celu tak wnikliwie opisuję fizjologię wysiłku?
To co przeczytałeś pozwoli Ci zrozumieć jak istotną rolę odgrywa masaż wykonany po Twoim treningu. Głównymi funkcjami tego właśnie masażu są:
1. Odtransportowanie z komórek mięśniowych produktów metabolizmu powstających w czasie procesów beztlenowych, tak by nie uszkadzały Twoich mięśni
2. Usunięcie zmęczenia ogólnego w celu poprawy funkcji układu nerwowego-właściwe wykorzystanie odpoczynku na to, by Twoje mięśnie szybciej reagowały na bodźce i były gotowe do dalszej pracy w ciągu dnia.
3. Usunięcie złogów stanu zapalnego, który mógł powstać w ultra strukturze mięśni niewłaściwie rozciągniętych lub niewłaściwie przygotowanych do wysiłku.
4. Działanie przeciwbólowe i kojące na układ nerwowy – zgodnie z teorią bramki kontrolnego Walla i Melzacka dostarczenie większej ilości bodźców czuciowych poprzez dotyk: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wstrząsanie - hamuje występowanie bólu mięśni i ma działanie uspokajające.
5. Manualne oddziaływanie na tkanki usuwa zlepienia i zrosty tkanki łącznej będące przyczyną DOMS – opóźnionej bolesności mięśni szkieletowych.
Nie czekaj aż Twój organizm sam sobie poradzi ze zmęczeniem! Umów się na wizytę ze swoim masażystą i poczuj ulgę po treningu;-)
Anna Dobies - masażystka w Studio Energia
www.fit.pl