Po każdym treningu powiinismy znaleźć czas na chwile relaksu i odpoczynku, by lepiej zregenerować organizm
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Odnowa biologiczna
Regularne uczęszczanie na basen, do sauny i  na zabiegi masażu pozwoli dobrze wykorzystać czas przeznaczony na wypoczynek, regenerując nasze siły i zapewniając niezbędny relaks. W basenie, dzięki podtrzymującej nas sile wyporu wody, podczas spokojnego pływania możemy rozluźnić całe ciało.

Sauna sucha, nazywana też fińską charakteryzuje się temperaturą dochodzącą do 100 stopni, przy niedużej wilgotności powietrza. Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć całe ciało by umożliwić swobodne pocenie się. Wchodzenie do sauny wprost z basenu, lub z ciałem pokrytym kosmetykami jest niezdrowe i może doprowadzić do podrażnień skóry i oczu. Do sauny wchodzimy wytarci. W środku najlepiej jest leżeć na plecach z głową oddaloną od pieca, lub siedzieć w swobodnej pozycji. Nie należy kłaść się na brzuchu.Siadając wysoko przebywamy w wyższej, a niżej - w niższej temperaturze. Średni czas pobytu w saunie wynosi 10 do 15 minut. Po wyjściu schładzamy ciało, biorąc letni lub zimny prysznic. Zabieg można powtórzyć 2 lub 3 razy. Po pobycie w saunie skóra jest wypłukana z naturalnych substancji nawilżających, dlatego dobrze jest ją nawilżyć. Bardzo ważne jest też uzupełnienie wypoconej wody. Po wyjściu z sauny powinniśmy odczekać 20 do 30 minut zanim wyjdziemy na powietrze. Bezpośrednio po zabiegu należy też unikać intensywnego wysiłku.

Sauna mokra, nazywana również turecką, charakteryzuje się niższą temperaturę (około 50 stopni), ma za to większą wilgotność powietrza, co powoduje, że ciepło jest w niej bardziej odczuwalne. Duża zawartość pary wodnej w powietrzu tworzy gorsze warunki oddechowe, jest za to łagodniejsza dla skóry i daje bardziej wyrównaną temperaturę.

Najczęstsze przeciwwskazania do korzystania z sauny:
  • niskie ciśnienie,
  • krwotoki (np. miesiączka),gorączka lub stan podgorączkowy,
  • niewydolność układu krążenia i oddechowa,
  • choroby skóry,
  • żylaki i pękające naczynia krwionośne.

Zabiegi masażu mają dobroczynny wpływ na nasze ciało oraz na psychikę. Pozwalają utrzymać sprawność, leczą i zapobiegają powstawaniu wielu schorzeń. Pobudzają krążenie krwi i limfy, uelastyczniają skórę oraz mięśnie, a także przyspieszają proces przemiany materii. Dzięki swojemu relaksującemu działaniu uwalniają od lęków, stresu i napięć.

www.fit.pl