Czym jest odnowa biologiczna?
Jest ona szeregiem oddziaływań psychologicznych, pedagogicznych i biologicznych na organizm człowieka, w celu przeciwdziałania przeciążeniom pracą oraz przywrócenia pełnej sprawności fizycznej i motywacji psychicznej, zmniejszonej wskutek wyczerpującej pracy fizycznej i umysłowej.
W skład odnowy biologicznej wchodzą:
- masaż klasyczny (sportowy, relaksacyjny)
- masaż w środowisku wodnym (wirowy, podwodny)
- kąpiele (zimne, gorące, zmienne, solankowe, morskie)
- natryski (deszczowy, płaszczowy, biczowy, szkocki)
- ciepłolecznictwo (sauna, łaźnia)
- światłolecznictwo (promieniowanie podczerwone, nadfioletowe, laser)
- elektroterapia
- pole elektromagnetyczne
- okłady (borowina)
- krioterapia
- inne (inhalacje)
Najprostszą formą odnowy jest masaż. Możecie wykonać go w zaciszu domowego ogniska i zrelaksować się wspólnie z partnerem. Wykonanie prawidłowego zabiegu nie jest trudne, o ile pamiętamy o paru prostych zasadach:
- Wygodna pozycja- leżenie na brzuchu, ręce najlepiej wzdłuż tułowia (rozluźniamy wtedy wszystkie mięśnie grzbietu), ewentualnie splecione pod czołem
- Swobodny strój- do masażu pleców konieczne jest pozbycie się górnych warstw ubrań, aby możliwy był dostęp do całej powierzchni pleców
- Ręcznik- na jednym ręczniku kładziemy naszego zestresowanego studenta, drugim zabezpieczamy dół ubrania
- Lekki poślizg- polecam używanie małej ilości oliwki lub specjalnego olejku do masażu. Zbyt duża ilość środka sprawi, że nasze dłonie będą ślizgały się po powierzchni skóry nie działając na tkanki leżące głębiej.
Najprostszym masażem jest masaż relaksacyjny. Nie musicie wykonywać skomplikowanych ruchów. Ograniczcie się do delikatnego głaskania powierzchni pleców całą powierzchnią dłoni, a następnie opuszkami palców. Kolejnym etapem jest rozcieranie okrężnymi ruchami powierzchni pleców. Wykonujcie ruchy okrężne powierzchnią dłoni oraz opuszkami palców z większym naciskiem, niż przy głaskaniu. Ważny jest kierunek zarówno głaskania jak i rozcierania. Kierując się od dołu pleców, podążacie wzdłuż kręgosłupa, aż do karku. Następnie schodzicie na barki i wracacie takim samym ruchem boczną powierzchnią pleców. Powinniście stworzyć masowanej osobie odpowiedni nastrój. Polecam spokojna muzykę, przyciemnione wnętrze i aromatyczne świece.
Kąpiele i natryski także możecie zaserwować sobie w domu. Jeśli jesteście miłośnikami wylegiwania się w wannie, polecam ciepłe bądź nawet gorące kąpiele. Możecie zażywać ich w czystej postaci lub urozmaicić borowiną (do kupienia w aptece) czy solą. Kąpiele borowinowe mają właściwości przeciwbólowe, natomiast solanki wzmacniają nasz organizm
. Co do natrysków, to we własnej łazience możecie się uraczyć jedynie natryskiem deszczowym. Polecam zdecydowanie poranne stosowanie tej opcji, z naprzemienną zmianą temperatury wody (2-3 minuty ciepła, 1 minuta zimna). Hartujecie w ten sposób swój organizm, przygotowując go do trudów kolejnego dnia.
Inne formy odnowy biologicznej znajdziecie niemal w każdym klubie fitness, czy siłowni. Wielu z Was odwiedziło w swoim życiu saunę. Ma ona niesamowite właściwości oczyszczające organizm z toksyn oraz relaksujące po ciężkim wysiłku. Zachęcam do spróbowania zabiegów hydromasażu. Są to niezwykle przyjemne i redukujące stres masaże w środowisku wodnym. Dla pań dodam, że mają także właściwości odchudzające i redukujące cellulit.
Jak widzicie, odnowa biologiczna oferuje bogatą gamę usług. Dla każdego coś odpowiedniego i relaksującego.
www.senior.fit.pl