Olech mistrzem świata po raz dziewiąty! Rekord świata pobity

Biało-czerwoni podczas mistrzostw świata w trójboju siłowym seryjnie bili rekordy Polski, ale z medalem wrócił jedynie niezawodny Jarosław Olech – rekordzista świata i zwycięzca kategorii open
fit.pl
2011-11-15 00:00
Udostępnij
W kategorii 74 kg świetnie spisywał się Jarosław Olech. Zawodnik KS Tęcza-Społem Kielce ustanowił nowe rekordy świata: 365,5 kg w przysiadzie oraz 320 kg w martwym ciągu, a także rekord Polski w wyciskaniu leżąc - 217,5 kg. W sumie w trójboju przekroczył granicę 903 kg, ustanawiając nowy rekord świata i zwyciężając także w kategorii open. Drugi z Polaków, Tomasz Jarosiewicz zajął dopiero 13 miejsce.

W Pilznie wystartowało 142 zawodników i 88 zawodniczek z całego świata. Wśród nich były dwie reprezentantki Polski - Magdalena Białek (aktualna srebrna medalistka Mistrzostw Europy juniorek) oraz Anna Bałajzy. Niestety mimo rekordu Polski w kategorii do 84 kg, obie znalazły się poza pierwszą szóstką. Siódma, Anna Bałajzy wynikiem 560 kg (220+160+180) poprawiła należący do niej rekord kraju o 5 kg. Na miejscu ósmym uplasowała się Magdalena Białek, z wynikiem 535 kg (225+100+210).

Wśród panów blisko medalu był Dariusz Wszoła, startujący w kategorii 59 kg. Zawodnik TKKF Śródmieście Legnica poprawił rekord Polski i z wynikiem 640 kg (255+170+215) znalazł się na czwartym miejscu. Drugi z Polaków startujących w tej kategorii, Paweł Ośmiałowski zajął siódmą lokatę - 607,5 kg (242,5+142,5+222,5).

Pechowe czwarte miejsce przypadło także Jackowi Wilakowi. Zawodnik Wisły Puławy w kategorii 120 kg zajmował pierwsze miejsce po przysiadach, ale gorzej poszło mu w pozostałych konkurencjach. Wynik 1045 kg (422,5+270+352,5) to nowy rekord Polski w trójboju, przysiadzie oraz martwym ciągu.

W kategorii plus 120 kg zeszłoroczny mistrz świata, Daniel Grabowski z wynikiem 1040 kg (415+285+340) był dopiero szósty. Startował jednak z niedoleczoną kontuzją pleców, która mocno ograniczyła jego medalowe szanse.

W kategorii 93 kg Janek Wegiera i Michał Baran polegli na wyciskaniu i nie ukończyli trójboju siłowego.