Trening piramidalny to forma specjalnego treningu siłowego, który służy zarówno rozbudowie mięśni, a także do wzrostu maksymalnej siły, szczególnie jeśli nie wystarcza ona na cały czas treningu
fit.pl
2012-11-06 00:00
Udostępnij
Trening piramidalny
Stąd jest on, czasowo, polacany jako trening siłowy stosowany u czynnych sportowców np: wioślarzy. Ponieważ w treningu piramidalnym chodzi o rozbudowę mięśni i maksymalnej siły, określa się to także jako kombinację treningową. Nazwę swoją wziął od stosowanej liczby powtórzeń, zaczynając od maksymalnie 8 do minimalnie 1 powtórzenia w formie piramidy.

W zależności od tego jaki cel łączymy z treningiem piramidalnym liczbę powtórzeń ograniczamy w górę lub w dół. Przy rozbudowie mięśni (masy) wykonuje się powtórzenia od 8 do  4.

Przeciwnie, przy rozwoju maksymalnej siły wykonuje się powtórzenia od 5  do 1, względnie od 4 do 1.

Ponieważ częstotliwość pobudzania (bodziec) jest nieznaczna, zaleca się piramidę przećwiczyć dwukrotnie jako piramidę tzw. podwójną bądź dwuszczytową.

Przez to osiąga się tzw. minimum powtórzeń (około 20 pojedynczych pobudzeń), które przeciętnie potrzebne są dla wystarczającej stymulacji mięśni. Także dla młodocianych atletów nadaje się ta kombinacja jako pierwsza forma specjalnego treningu siłowego, jeśli poprzestanie się przy trzech powtórzeniach, a więc stosowana liczba powtórzeń będzie wynosiła od 8 do 3.

W treningu siłowym młodocianych należy szczególnie uważać na to, by kręgosłup unikał silnych i gwałtownych ruchów nacisku, rozciągania bądź skrętów, ponieważ jeszcze nie w pełni dojrzały kościec może u ćwiczącego spowodować zahamowaniem wzrostu. Przestrzeganie podstawowych zasad w wykonywaniu ćwiczeń przez młodzież jest gwarantem uniknięcia jakiejkolwiek kontuzji.

W podsumowaniu tematu należy dodać, że trening piramidalny nie może zastąpić innych stosowanych metod i sposobów treningowych, a jedynie być pomocny w krótkich okresach czasu w celu osiągnięcia szczytowej wydajności.

www.fit.pl