10 produktów FIT, które bardziej Ci szkodzą, niż pomagają

W trosce o zdrowie, pogoni za smukłą sylwetką, sięgasz w sklepie po to, co zdrowe. Wybierasz lżejsze zamienniki i szukasz sposobów na to, żeby żyć zdrowo, w przyjaźni z własnym ciałem, a najlepiej przy tym wszystkim za mocno się nie namęczyć. Oto lista 10 przereklamowanych produktów i sprzętów, które cieszą się ogromną popularnością pośród poszukiwaczy zdrowego stylu życia, ale tak naprawdę, wyrządzają więcej szkody, niż pożytku
2018-04-05 00:00
Udostępnij
10 produktów FIT, które bardziej Ci szkodzą, niż pomagają

1. Jogurty owocowe

Wielu wybiera je na śniadanie lub przekąskę – szybkie, łatwo dostępne, przyjazne do zabrania do pracy – w teorii bogate w składniki odżywcze, pełne owoców i witamin. Obiecują sytość ale lekkim kosztem – bez przejedzenia i nadmiaru kalorii. Na pierwszym miejscu listy składników znajduje się jednak wróg dbających o zdrowie – cukier. W takim jogurcie – jak się okazuje – jest go potężna ilość. Co więcej, zamiast owoców, syntetyczne doprawiacze smaku, zamienniki i mnóstwo chemii. Jeśli chcesz zjeść dobry jogurt owocowy, zmiksuj świeże owoce z jogurtem greckim lub naturalnym – znacznie lepiej na tym wyjdziesz.

2. Batony proteinowe

I znowu – w teorii zdrowe, lekkie, łatwe do zabrania w kieszeni, mają sycić i być zdrową, lekką przekąską dla tych, którzy dbają o zdrowie i szczupłą sylwetkę, polecane sportowcom. W praktyce nie jest jednak tak różowo – zbyt dużo cukru, tłuszcz palmowy, chemiczne poprawiacze smaku i niskiej jakości masa czekoladopodobna – nic wartościowego. Poza za tym że są faktycznie bogatym źródłem protein, nie przyniosą nic dobrego.

3. Urządzenia odchudzające

Nie męcz się i nie poć, nie ćwicz i nie wysilaj. Przypnij do brzucha specjalny pas, drugi zamocuj na udzie i połóż się na kanapie. Ty odpoczywasz, a maszyna wyrabia muskulaturę mięśni. Słowem – chudniesz bez najmniejszego wysiłku. Ale niestety, bez pracy nie ma kołaczy i nie daj się omamić, że jest inaczej. Wszystkie te cudowne urządzenia nie odchudzą niczego, poza twoim portfelem.

4. Gotowe mieszanki musli

Musli w założeniu jest lekkie, pełne zdrowia, sycące i niskokaloryczne. I jest, ale tylko wtedy, kiedy przygotujesz je sobie samodzielnie. Gotowe mieszanki, zwłaszcza te, które wystarczy zalać wodą, to mnóstwo cukru, chemii i niezdrowych dodatków. Chwytliwe slogany na kolorowych opakowaniach zachęcają cię hasłami, że pełnoziarniste, że bogate w mikroelementy i witaminy – być może tak, ale oprócz tego, pełne śmieci, których – wierz nam – wcale nie chcesz jeść.

5. Suszone owoce

Owoce to zdrowa przekąska. Stosunkowo niskokaloryczna i pełna witamin. Ale tylko wtedy, kiedy mówimy o świeżych owocach. Te suszone, są bowiem (znowu) pełne cukru. W procesie produkcji tracą wiele witamin i żeby smakowały tak doskonale, jak smakują, są potężnie słodzone. Jedyne gotowe owoce suszone, które można trafić bez cukru to figi, rodzinki i daktyle. Resztę – jeśli lubisz w wersji suszonej – lepiej wysusz sobie samodzielnie.

6. Zdrowe tabletki

Bardzo modne stały się tabletki absolutnie na wszystko. Jakikolwiek masz problem, gwarantujemy, że wynaleziono już na niego „cudowne” remedium. Przejadłeś się tłustymi żeberkami? Weź pigułkę na wątrobę. Wypadają ci włosy z braku witamin? Weź pigułkę na porost bujnej czupryny. Chcesz schudnąć bez wyrzeczeń? Weź pigułkę odchudzającą. Ale pigułka nie pomoże. Nie uratuje wątroby przed złą dietą, nie spowoduje, że osłabione brakami witamin włosy przestaną zwracać uwagę na niedobory i nie zapewni ci szczupłej sylwetki przy braku starań. Tabletka wprawia w lepsze samopoczucie, bo czujesz, że robisz dla siebie coś dobrego, ale to złudne.

7. Soki owocowe

Lubisz czasem wypić coś słodkiego, ale wiesz, że napoje gazowane to zło. Zastąpiłeś je więc sokami owocowymi. Kupujesz pyszności w kartonach i butelkach i od razu czujesz się FIT. Ale jesteś w błędzie. Większość gotowych soków nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, pozbawione witamin, produkowane z zagęszczonych koncentratów, a niejednokrotnie (zwłaszcza przy wyborze tych słabszych marek) solidnie dosładzane. Chcesz wypić porcję zdrowego soku? Wyciśnij go samodzielnie.

8. Odtłuszczone jedzenie

Sięgasz po odtłuszczone mleko, jogurt, masło i wiele innych produktów, chcąc dobrze. Próbujesz w ten sposób ograniczyć kalorie i zdrowiej się odżywiać. Tymczasem, produkty bez tłuszczu tracą smak, w związku z tym, są poprawiane rozmaitymi chemicznymi dodatkami, żeby jakoś dało się je przełknąć. Zawierają cukier, syrop glukozowo-fruktozowy i wiele innych, zupełnie niepotrzebnych dodatków. Robisz sobie nimi więcej krzywdy, niż pożytku.

9. Syrop z agawy

Swego czasu okrzyknięto go, jako idealny zamiennik dla cukru i miodu. Mniej kalorii, smukła sylwetka, a kawa i herbata wciąż słodkie. Co się okazuje? Syrop z agawy ma faktycznie niższy indeks glikemiczny, niż miód. Ale jednocześnie, zawiera aż 70% fruktozy, a to zdecydowanie zbyt wiele. Słodzenie nim regularnie bardzo szkodzi.

10. Produkty light

I znowu moc reklamy i chwytliwych haseł na etykietach opakowań. Szukasz sposobu na bycie FIT, sięgasz więc w sklepie po to, co jest oznaczone jako light. W końcu możesz bezkarnie i bez poczucia zjeść batonika i wypić smaczny napój. Nie zapominaj jednak o tym, że coś ten cukier zastępuje. Zamiast cukru, pakujesz więc w siebie różnej maści słodziki, które są dla zdrowia prawdziwym koszmarem. Przyczyniają się do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym nowotworowych. A do tego – o czym się nie mówi – stymulują łaknienie, wprowadzając więc słodziki do swojej codziennej diety, możesz być pewien, że zwiększysz swój apetyt.

 

źródło: Sportroom.pl