fit.pl mobile logo

Ortoreksja – objawy, ryzyko i pomoc

Zdrowy tryb życia oraz starannie dobrane i zbilansowane posiłki przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Bywa jednak, iż pęd za obsesyjnym kontrolowaniem swojej wagi, zaczyna wpływać negatywnie na nasze ciało i psychikę

Pierwszą osobą, która zdefiniowała ten stan oraz oficjalnie uległa temu efektowi, był Steven Bratman. Jako dziecko był bardzo chorowity i cierpiał na liczne alergie pokarmowe. Wpajana wiedza i przeświadczenie, że niewłaściwe jedzenie może go zabić, skutkowało narastającą obsesją i strachem przed niezdrowymi posiłkami. Zaczęło się od niewinnego liczenia kalorii, a skończyło na kompulsywno-obsesyjnym żuciem każdego kęsa i nerwicą lękową, polegającą na obawie jedzenia w towarzystwie czy w miejscach publicznych. Brak znajomych, brak czasu na życie osobiste i ciągłe planowanie posiłków było impulsem, do zastanowienia się, jakie zmiany zaszły w jego organizmie.

Ortoreksja – co to jest?

Poniekąd historia Stevena wyjaśnia już, czym jest ortoreksja. Jest to stosunkowo nowe zaburzenie odżywiania, które nie zostało (póki co) uwzględnione w narodowym spisie chorób i zaburzeń psychicznych. Ta przypadłość cechuje się patologiczną obsesją na punkcie zdrowych posiłków. Słowo „obsesja” jest tutaj kluczem - należy rozróżnić chęć zdrowego odżywiania i dbania o swoją sylwetkę, od uporczywego myślenia i podporządkowania swojego życia pod przygotowane posiłki.

Przyczyny ortoreksji

Ortoreksja jest zaburzeniem, często stawianym na równi z wszelkimi innymi zaburzeniami z tejże grupy. Oznacza to, iż grupa ryzyka jest niemalże identyczna co grupa ryzyka bulimii, anoreksji czy otyłości. Najczęściej narażone są osoby, które spotykają się na co dzień z dużą presją ze strony otoczenia. Jeśli od wczesnych lat narażamy się na krytykę, a jedną z głównych, przypisywanych nam cech, jest ta, odpowiadająca za nasz wygląd – powinna zapalić się nam pierwsza, żółta lampka ostrzegawcza. Na ortoreksje narażone są też osoby mało pewne siebie, ambitne, dążące do perfekcji. Ich własny pęd i narzucenie sobie wiecznego doskonalenia przyczynia się do pracoholizmu, częstych nałogów, a także uporczywego dbania i pilnowania swojej wagi. Wynika to głównie z chęci maksymalnie pozytywnej autoprezentacji i ogromnych, stawianych sobie wymagań.

Niezwykle niebezpieczne są też sytuacje, w których na własną rękę, próbujemy schudnąć lub zadbać o własne ciało. Diametralna zmiana swojego życia, brak wiedzy i stosowane głodówki, są pierwszym krokiem do efektu jo-jo, a tym samym – do ryzyka przytycia i koniecznej kontroli każdego posiłku.

Kto może ci pomóc?

Pomoc musi przyjść z trzech, różnych stron. Krokiem pierwszym jest dieta od dietetyka, który wysłucha, podejmie się problemu i spróbuje ułożyć dietę w taki sposób, aby zapewnić balans w twoim życiu. Tu niezbędna będzie równowaga, zadbanie o prawidłowy poziom składników odżywczych i motywacja do prawidłowego trybu życia. Krokiem drugim jest psycholog. To on spróbuje nie tylko zdefiniować problem, ale przede wszystkim znaleźć jego przyczyny. Tylko rozkładając ortoreksję na czynniki pierwsze, jesteśmy w stanie z nią walczyć. W takich sytuacjach często potrzebna jest terapia behawioralna. Ostatni krok to lekarz, który zleci badania laboratoryjne. Wbrew pozorom – zdrowe jedzenie w twoim mniemaniu, wcale nie musi być zdrowe dla twojego organizmu. Warto zatem sprawdzić, czy nie cierpisz na anemię, niedokrwistość lub hipoglikemię.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl