Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka? Jak się do niej przygotować, by była jak najmniej stresująca i wynieść z tego spotkania maksimum korzyści?  
fit.pl
2012-05-23 00:00
Udostępnij
Pierwsza wizyta u dietetyka

Najliczniejszą grupę osób korzystających z usług poradni dietetycznych stanowią osoby z nadwagą i otyłością. Wiele z nich zanim zdecyduje się na spotkanie ze specjalistą próbuje odchudzać się samodzielnie, najczęściej stosując poradnikowe, mało racjonalne diety lub po prostu ograniczając ilość spożywanych pokarmów. Brak zadowalających efektów lub powtarzający się efekt jo-jo zwykle motywuje do tego, by w końcu skorzystać z pomocy dietetyka.

Na początek wywiad

Podstawowym elementem pierwszej wizyty w poradni dietetycznej jest zawsze wywiad żywieniowy. Jest on niezbędny do tego, by sformułować zalecenia żywieniowe, a później ustalić indywidualną dietę. Przed wizytą warto zastanowić się nad tym, jak wyglądają nasze obecne posiłki, co najczęściej jadamy, jak często i w jakich ilościach, gdyż z pewnością będziemy o to pytani. Poza tym możemy się spodziewać pytań dotyczących wcześniejszych prób schudnięcia czy zmiany nawyków żywieniowych, aktualnego stylu życia, codziennej aktywności fizycznej, ewentualnych nałogów (kawa, alkohol, papierosy) oraz stanu zdrowia.

Co warto ze sobą zabrać?

W przypadku większości osób celem stosowania diety jest nie tylko unormowanie masy ciała, ale również poprawa stanu zdrowia. Osoby z nadwagą często borykają się z nadciśnieniem, nieprawidłowym poziom cholesterolu we krwi i cukrzycą. Z kolei u osób, które wcześniej wielokrotnie odchudzały się powszechnie występują zaburzenia metabolizmu i problemy z trawieniem, w tym głównie zaparcia. Informacje na temat tych dolegliwości powinny zostać uwzględnione podczas planowania diety, gdyż odpowiednio zaplanowane menu może pomóc złagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować te problemy. Szykując się na spotkanie z dietetykiem warto zabrać ze sobą wyniki ostatnio przeprowadzonych badań laboratoryjnych (morfologia, lipidogram, poziom glukozy we krwi itp.) oraz przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Dużo osób decyduje się na zażywanie suplementów pod wpływem reklamy, nie konsultując wcześniej tej decyzji z żadnym specjalistą. Spotkanie z dietetykiem może być okazją do tego, by zweryfikować, czy dodatkowe uzupełnienie naszych posiłków witaminami, składnikami mineralnymi czy innymi składnikami, jest zasadne.

Przygotowanie do pomiarów

Typowym elementem wizyty w gabinecie dietetyka są pomiary masy oraz składu ciała. Określenie składu ciała najczęściej dokonywane jest metodą bioimpedancji polegającą na pomiarze oporu elektrycznego tkanek (mięśnie z racji wielokrotnie wyższej zawartości wody są zdecydowanie lepszym przewodnikiem prądu niż tkanka tłuszczowa). Jest to pomiar całkowicie bezpieczny i bezbolesny, jednakże wiarygodność jego wyników uzależniona jest od wcześniejszego przygotowanie się. Idealnie byłoby, gdyby skład ciała mierzony był rano, na czczo. W praktyce zaleca się, by przynajmniej trzy godziny przed pomiarem nie spożywać żadnych pokarmów oraz nie ćwiczyć intensywnie. Dodatkowo nie powinno przystępować się do pomiaru z pełnym pęcherzem, a przypadku kobiet – w czasie menstruacji. Określenie kompozycji ciała jest szczególnie istotne w przypadku osób z nadwagą, gdyż wysokiej masie ciała nie zawsze towarzyszy nadmiar tkanki tłuszczowej. Regularne badanie poziomu tkanki mięśniowej i tłuszczowej pozwala obserwować zmiany zachodzące na skutek stosowanej diety oraz treningów.

Na co możemy liczyć

Dokładnie przeprowadzony wywiad oraz wyniki pomiaru składu ciała są podstawą do ustalenia wstępnych zaleceń żywieniowych. Dla niektórych są one wystarczającym bodźcem mobilizującym do wprowadzenia zmian w swojej diecie, jednak większość osób wybiera się do specjalisty z prośbą o rozpisanie konkretnego jadłospisu. Taki jadłospis otrzymujemy zwykle na drugiej lub trzeciej wizycie, gdy dietetyk zbierze wystarczającą ilość informacji na temat naszego sposobu żywienia oraz preferencji kulinarnych. Ustalenie indywidualnej diety może zająć sporo czasu, zwłaszcza w przypadku osób ze złożonymi problemami zdrowotnymi.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl