Kiedy warto skorzystać z usług dietetyka w poradni dietetycznej?

Dieta jako sposób żywienia powinna być zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb. O ile zbilansowanie diety osób zdrowych nie powinno nastręczać problemów, tak w przypadku przewlekłych problemów zdrowotnych, związanych z chorobami układowymi, ale i alergiami, warto skorzystać z pomocy dietetyka. W jakich sytuacjach konieczne może być leczenie dietetyczne i jak uzyskać indywidualne plany żywieniowe?
Aleksandra Załęska
2024-10-09 11:47
Udostępnij
Kiedy warto skorzystać z usług dietetyka w poradni dietetycznej?

Leczenie dietetyczne — co warto na jego temat wiedzieć? 

W wielu jednostkach chorobowych możliwe jest złagodzenie objawów czy doprowadzenie do ich remisji nie tylko poprzez odpowiednie leki, ale i zmianę nawyków żywieniowych. Leczenie dietetyczne stosowane jest w cukrzycy typu 1 i 2. W tym przypadku bardzo ważne jest sięganie w diecie po produkty z niskim indeksem glikemicznym, czyli takie, które nie powodują szybkiego wyrzutu insuliny do krwioobiegu. Leczenie dietetyczne może dotyczyć również jednostek chorobowych, w przypadku których występuje nadwaga lub otyłość, która może nasilać objawy. Dotyczy to np. zespołu policystycznych jajników i współistnienia przy tej chorobie insulinoodporności. Leczenie PCOS w takim przypadku poza farmakoterapią opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety bogatej w prebiotyki i antyoksydanty. Ponieważ choroba ta bardzo często objawia się trądzikiem i stanem zapalnym skóry poleca się sięganie po witaminy, które sprzyjają utrzymaniu zdrowej bariery hydrolipidowej, a więc A, E, C, witaminy z grupy B oraz witaminę D3.

Analogicznie nie tylko w przypadku chorób hormonalnych, ale i dermatologicznych leczenie dietetyczne jest wskazane. Dotyczy to także chorób układu krążenia, zwłaszcza gdy wystąpienie objawów związane jest w dużej mierze z błędami dietetycznymi i stosowaniem, np. zbyt tłustej diety czy bogatej w produkty przetworzone. Aby uzyskać indywidualny plan żywieniowy, należy zapisać się na konsultację z dietetykiem. Zostaną dokonane podstawowe pomiary ciała, a także mogą być zlecone dodatkowe badania. Dietetyk może wskazać konieczność udania się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty po skierowanie na badanie. Indywidualne plany dietetyczne mogą pozwolić osiągnąć cel w postaci utraty kilogramów, co może być zalecone przez lekarza, np. przed planowanym zabiegiem operacyjnym.      

Leczenie nadwagi i otyłości 

Nadwaga i otyłość dotyczy już co drugiej osoby. Z badań zleconych przez NFZ wynika, że co druga kobieta i dwie trzecie mężczyzn w Polsce w wieku dorosłym ma nadwagę. To bardzo duże liczby. Ogółem na otyłość lub nadwagę cierpi 57% Polaków. Z tym problemem wiąże się także współistnienie wielu chorób, które mogą rozwinąć się w wyniku niezdrowego trybu życia. Warto zatem zapisać się na konsultację dietetyczną, nie tylko aby schudnąć, ale i po to, by poprawić stan swojego zdrowia. Warto wiedzieć, że odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna mogą zmniejszyć insulino wrażliwość. Dzięki właściwej diecie poprawiają się także wyniki krwi i można skuteczniej leczyć miażdżycę czy cukrzycę.   

Zmiana diety z tradycyjnej na roślinną 

Oczywiście nie tylko nadwaga czy choroby przewlekłe powinny być przyczyną konsultacji dietetycznej. Również osoby, które chcą radykalnie zmienić swoją dietę, np. z przyczyn ideologicznych powinny skorzystać z pomocy specjalistów. W przypadku wegetarianizmu, a tym bardziej weganizmu właściwe zbilansowanie posiłków, ale i odpowiednia suplementacja są bardzo istotne, aby nie wystąpiły groźne niedobory, co w tym przypadku dotyczy żelaza czy witaminy B12 czy witaminy D. Poradnia dietetyczna Bielsko to miejsce, gdzie można uzyskać skuteczną pomoc. Warto dowiedzieć się więcej na stronie beskidcare.pl.