fit.pl mobile logo


Planujesz zacząć jeździć do pracy rowerem? Podpowiadamy, jaki rower wybrać

Tak zwana aktywność spontaniczna, związana z wykonywaniem codziennych czynności, to bardzo ważna część życia każdego człowieka. Poza regularnymi treningami warto zadbać także o zmianę nawyków. Zamiast dojeżdżać do pracy samochodem – lepiej wybrać rower, a jeśli to możliwe pójść piechotą. Zamiast korzystać z windy – wejść po schodach. Rower to rewelacyjny środek transportu, a jazda na nim przynosi wiele korzyści. Podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Rowery – jakie są rodzaje rowerów?

Na rynku jest wiele rodzajów rowerów, które zaspokoją potrzeby każdego użytkownika. Mają bowiem różną specyfikację, a w efekcie rekomendowane są do innego typu jazdy. Oczywiście rowery różnią się także wielkością czy wagą. Te kwestie też należy wziąć pod uwagę, wybierając dla siebie rower.

Rowery możemy podzielić na:

 • rowery miejskie

 • rowery trekkingowe

 • rowery górskie (nazywane też rowerami MTB)

 • rowery szosowe

 • rowery gravel

 • rowery crossowe

 • rowery BMX

 • rowery elektryczne

Ponadto rowery (praktycznie wszystkie typy) dzielą się na rowery damskie i rowery męskie. Tak zwana damka ma nieco inną konstrukcję, dostosowaną do kobiecej anatomii. Oczywiście dostępne są także rowery dziecięce.

obraz_1_11

Jaki rower wybrać na dojazdy do pracy?

Przede wszystkim należy podkreślić, że przesiadka z samochodu na jednoślad to bardzo dobra decyzja. Przysłuży się zarówno twojej kondycji, jak i środowisku naturalnemu. Nie ma co ukrywać, że jazda rowerem po mieście jest bardziej komfortowa niż stanie w korkach – zwłaszcza w godzinach szczytu. Nie wspominając o aspekcie ekonomicznym. Ceny paliwa mrożą krew w żyłach, a poruszanie się po mieście rowerem to ogromna oszczędność.

Nasuwa się zatem pytanie: jaki rower kupić do jazdy po mieście? Jest tyle rodzajów rowerów, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Wystarczy jednak wziąć pod lupę kilka czynników, które ułatwią wybór:

 • Indywidualne preferencje, czyli jaki styl jazdy najbardziej lubisz (na przykład szybką jazdą po równej nawierzchni);

 • Potrzeby – zastanów się, do czego będzie ci potrzebny rower (dojazd do pracy, wycieczki poza miasto, jazda w trudnych warunkach itp.) i czy potrzebujesz takich akcesoriów jak błotniki i bagażnik;

 • Teren, na jakim najczęściej będziesz używał roweru (ścieżki rowerowe w mieście, szosa, leśne dukty itd.);

 • Odległości, jakie zamierzasz pokonywać rowerem;

 • Twoja postura – ramę roweru musisz dopasować do swojego wzrostu;

 • Cena – nie da się ukryć, że jest to istotny aspekt. Pamiętaj, że rower to sprzęt, w który z pewnością warto zainwestować. Dobra jakość roweru zdecydowanie wpływa na komfort jazdy, a rower do pracy ma przecież długo służyć.

Ogólnie rzecz biorąc, na trasę do pracy i do jazdy po mieście, świetnie sprawdzą się rowery miejskie. Są niezwykle komfortowe, ponieważ zostały stworzone po to, by być godną alternatywą dla samochodu. Mają wygodne siodełko i kierownicę, a dodatkowo są wyposażone w bagażnik. Rowery tego typu dostępne są w wersji damskiej i męskiej.

Jeżeli jednak szukasz bardziej uniwersalnego sprzętu, to z powodzeniem możesz zdecydować się na rower crossowy. Dojedziesz nim do pracy, a w wolnym czasie możesz pokonywać dłuższe i bardziej wymagające trasy w ramach treningu. Rower crossowy ma bowiem cechy roweru trekkingowego, jednak zwykle nie ma osprzętu (bagażnik, błotniki).

Kolejną polecaną opcją jest rower elektryczny. Jest to warte rozważenia rozwiązanie, jeżeli masz do pokonania nieco większą odległość. Taki rower pozwoli ci szybko dotrzeć na miejsce. Jest to także świetna alternatywa dla samochodu, jeżeli masz jakieś schorzenia ortopedyczne. Dzięki rowerowi elektrycznemu wcale nie musisz rezygnować z uroków jazdy rowerem po mieście. Warto jednak nadmienić, że taki rower to już spory wydatek. Musisz zatem zastanowić się, co najbardziej wpisuje się w twój tryb życia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl