fit.pl mobile logo


Rower jesienią – czy to dobry pomysł?

O ile wiosenno-letnie przejażdżki na rowerze niemal każdy uzna za atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu i dobry sposób na zachowanie pięknej sylwetki, o tyle gdy kończy się piękna pogoda, znika nasz zapał do uprawiania tej aktywności fizycznej. Chłód, choroby, smog, niewygoda – czy mamy rację odstawiając rower do piwnicy aż do wiosny?

Sezonowi, weekendowi rowerzyści bez namysłu wymienią szereg niedogodności związanych z jazdą na rowerze, gdy tylko temperatura zmieni się z letniej na jesienną. Ilość dostrzeganych przez nich przeciwwskazań rośnie, a przecież jeszcze w lecie przekonywali znajomych, że rower jest dobry i na smukłe łydki, i na zdrowe serce i dobre samopoczucie. A zatem – warto czy nie warto?

Kto choruje częściej jesienią?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rowerzyści jeżdżący po mieście jesienią, jak również zimą, sami się proszą o przeziębienie czy grypę. Tymczasem to właśnie dojeżdżający komunikacją miejską lub własnym autem pracownicy częściej kaszlą, kichają i biorą L4. Całoroczny rowerzysta po pierwsze, nie ma tylu kontaktów z zakatarzonymi współtowarzyszami podróży w tramwaju czy autobusie. Po drugie, zwykle jest zahartowany w porównaniu do kolegi zmierzającego do pracy w ogrzewanym aucie. Po trzecie, nie trzeba mu przypominać o czapce czy szaliku i nawet kapryśne warunki pogodowe go nie zaskoczą – odpowiedni ubiór i dawka witamin to dla niego absolutna podstawa.

Co z tym smogiem?

Z chwilą rozpoczęcia sezonu grzewczego, poziom zanieczyszczenia powietrza niestety coraz częściej przekracza akceptowalne normy i stanowi spore utrudnienie dla mieszkańców, zwłaszcza dla tych, którzy aktywnie uprawiają sporty np. rowerzystów i biegaczy. Masowa przesiadka do generujących dodatkowy poziom spalin aut absolutnie nie poprawia tej sytuacji.  A zatem jeździć czy nie jeździć na rowerze? Jeździć, tyle że w maseczce antysmogowej, która pomoże skutecznie filtrować wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Dobrym rozwiązaniem w dni, gdy poziom smogu jest alarmująco wysoki, staje się jazda na rowerze elektrycznym takim jak np. eLille Le Grand. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu dotrzemy wszędzie szybciej, przy nieco mniejszym wysiłku fizycznym, a do tego nie dołożymy swojej cegiełki do stale pogarszającego się stanu powietrza.

Jesienna depresja i przybywające kilogramy? Nie dla rowerzysty

Pewne zalety z jazdy na rowerze docenia się szczególnie jesienią. Za oknem szaro i niezbyt przyjemnie, w pracy mnóstwo stresów, w domu kłótnie z bliskimi, a do tego dopada nas jesienna melancholia? Odpowiedzią na całe zło może być rower, który właśnie w takim momencie docenimy najbardziej. Wysiłek fizyczny w trakcie jazdy na „dwóch kółkach” prowadzi do wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia, odpowiedzialnych za m.in. dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Półgodzinny powrót z pracy do domu pozwoli się zrelaksować i wyzbyć negatywnej energii wyniesionej z biura, nabierzemy dystansu do wielu spraw i rzadziej będzie dopadać nas jesienna depresja. Przybywające kilogramy? Na pewno nie u aktywnego rowerzysty, za to na pewno wśród osób, które między wstaniem z łóżka, siedzeniem w aucie, krzesłem przy biurku w pracy i kanapą niewiele znajdują czasu i chęci na jakikolwiek wysiłek fizyczny.

Niepraktyczne, niewygodne… jak jesienne wymówki, aby się nie ruszać!

Utrudnieniem przeszkadzającym w jeździe na rowerze może być biała zima, oblodzona powierzchnia i „syberyjskie mrozy”. W Polsce takie sytuacje są coraz rzadziej spotykane, a pogoda wcale nie jest aż tak zła, żeby pogrzebać rower w piwnicy aż do wiosny. Konieczność noszenia większej ilości ubrań? Miłośnicy pojazdów na dwóch kołach zwykli mówić, że „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani kolarze”. Ubranie się na tzw. „cebulkę” przydaje się nie tylko w trakcie jazdy rowerem, ale pozwala dostosować się do zmieniających warunków, od przenikliwego chłodu na przystanku do niemal upału w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niewygoda? W przeciwieństwie do osoby śpieszącej się na przystanek, żeby złapać  autobus czy kierowcy, który obawia się porannych korków, rowerzysta – o ile nie zaśpi – może wypić poranną kawę do końca. Nie musi dźwigać torby z laptopem czy drugim śniadaniem, tylko wszystko pakuje do poręcznej sakwy rowerowej np. Paris Le Grand. Korki mu nie straszne, a na e-bike’u znika obawa, że przyjedzie do pracy zmęczony i będzie potrzebował skorzystać z prysznica.

Nawet jeśli pojawiają się dni, w których rower można zostawić w domu ze względu na istotnie trudniejsze warunki pogodowe, to jednak zamykanie go w piwnicy na wiele miesięcy to wielka strata. Za aktywną jazdę przez cały rok nasze ciało podziękuje nam wiosną. Ze zdziwieniem będziemy patrzeć na znajomych stających po Nowym Roku na wagę i ogłaszających kolejne diety i walkę o ładną sylwetkę. Po co przechodzić przez ten sam stres każdego roku?

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl