Nowa, lepsza rutyna
Rozpoczęcie przygody ze sportem, a następnie jego systematyczne uprawianie jest olbrzymią wartością dla utrzymania dobrej relacji z samym sobą. Początki nie są proste, dlatego tak ważne jest zrozumienie, dlaczego chcemy w ogóle dbać o kondycję psychiczno-fizyczną.
Z pewnością utrzymywanie sprawności fizycznej jest pożądane, jednak warto podkreślić, że korzyści płynących z aktywnego trybu życia jest o wiele więcej. Sport i odpowiednia dieta stanowią fundament zdrowego życia, który pozytywnie wpływa również na stan psychiczny, wydłuża młody wygląd skóry oraz pozwala zachować sprawność i elastyczność ciała.
Istotne jest, aby na samym początku należy zrobić wszystkie niezbędne badania oraz umówić się na konsultację do trenera, który pomoże dobrać odpowiedni trening do możliwości ruchowych i zdrowotnych podopiecznego, a także zaproponuje różne alternatywy sportowe, a przy tym dobierze odpowiednią suplementację i sposób odżywiania.
Bodziec mobilizujący
Motywacja do pracy nad sobą jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zachować regularność, która z czasem staje się zdrową, codzienną rutyną. Jednak ile osób, tyle opinii, dlatego należy pamiętać, że nie zawsze bodziec, który motywuje koleżankę, czy kolegę, wpływa pozytywnie również na nas. Od czego warto zacząć? Zdecydowanie od wizualizacji, która nakreśli, do jakiej sylwetki dążymy. Wiele osób preferuje również zakup nowego stroju i obuwia do ćwiczeń, co zapewnia komfort oraz swobodę ruchu.
Następnym krokiem jest adoptowanie ciała do systematycznego treningu. Na samym początku polecam domowe cardio lub treningi na sprzęcie dostępnym na siłowni, np. na orbiteku, stepperze, rowerku, czy bieżni. Wystarczy 20-30 minut na średnim tętnie 130-140 HR max, 2-3 razy w tygodniu. Po tygodniu/dwóch można dorzucić ćwiczenia na maszynach. Tutaj warto poprosić trenera o pomoc. Należy pamiętać, że tylko ćwiczenia wykonywane w prawidłowy sposób, przyniosą oczekiwane efekty.
Urozmaicenie treningów
Morsowanie to praktyka polegająca na kąpieli w zimnej wodzie. Ta aktywność niesie za sobą korzyści zdrowotne, takie jak stymulacja układu odpornościowego, poprawa krążenia krwi, redukcja stresu, lepsze samopoczucie oraz szybsza regeneracja. Ponadto chłodne kąpiele usprawniają termogenezę, czyli zdolność do wytwarzania ciepła — organizm uczy się sam ogrzewać, dzięki czemu odczuwalność niskiej temperatury jest dużo mniejsza.
***
Pamiętajcie, że wprowadzenie nowej rutyny nie musi być radykalne, a małymi krokami można stopniowo dostosowywać się do zmieniających się warunków atmosferycznych.
Ponadto znalezienie formy aktywności, która sprawia przyjemność, również jest kluczowa, dlatego warto próbować różnych opcji, a wtedy treningi (nawet gdy za oknem prószy śnieg) staną się ogromną przyjemnością.